Sigma Octantis Namı Diğer Polaris Australis (Güney Kutup Yıldızı)

03.01.2018
• Nedir • Bilim
sigma octantis

Tıpkı kuzeyde bulunan Kuzey Kutup Yıldızı (Çoban yıldızı) gibi Sigma Octantis ’te (σ Octantis) güneyin kutup yıldızıdır. Dünya küre kabul edildiğinde dünyanın ekseni ile 89 derecelik açı ile neredeyse çakışmaktadır. İşte bu denli güney göksel kutbuna yakın bir konumda olması onu güney yarımkürede kutup yıldızı olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle 5 Eylül 2017'de (International Astronomical Union) IAU'nun onayı ile Sigma Octantis Polaris Australis adını almıştır ve şu anda en ünlü güney yıldızıdır.


Fotoğraf: Şili Atacama


Sigma Octantis yıldızı çıplak gözle görülemediği için güneyde yön bulma amacıyla kullanılamamaktadır.

Bu nedenle Güney Göksel Kutbun konumunu belirlemek için genellikle Crux takımyıldızı tercih edilir.

Güney yarımküredeki bir gözlemciye göre, Sigma Octantis neredeyse hareketsizdir ve gökyüzün de diğer güney yıldızlarının onun etrafında döndüğü izlenebilmektedir. Bu yıldızlar kuzeydeki yıldızların tersi yönünde dönmektedir.

Hakkında çok az şey bildiğimiz yüz yıllarca orada olmasına rağmen neden Polaris Australis ismini 2017 gibi yakın bir zamanda aldığı gerçekten üzerinde durup düşünülmesi gereken bir mevzudur.


***

Özellikle düz dünya araştırmacılarını zora sokan bu yıldız ile ilgili bir çok “şehir efsanesi” yada “gerçek” ne olduğunu bilemediğimiz söylentiler bulunmaktadır.

* Polaris'den farklı olarak, Sigma Octantis, dünya üzerinde aynı enlem boyunca her noktadan aynı anda görülemediği,

* Hareketli bir yıldız olduğu,

* Halkın kullandığı teleskoplarla görülemediği gibi söylentiler bulunmaktadır.

* Hatta Sigma Octantis'in var olmadığı konusunda mantıklı teoriler bulunmaktadır.


***


Sigma Octantis'in yaklaşık pozisyonu, ya Octans'taki büyük yıldızlar tarafından ya da Southern Cross metodunu kullanarak belirlenebilir. Sigma, Chi , Tau ve Upsilon Octantis , 5.6 büyüklükte trapezoidin şeklini oluşturması gerektiği söylenir. Küçük bir "yarım altıgen" biçiminin bir parçasıdır. Gerçek güney kutbundan bir derece uzağında ve güneydeki göksel kutup ekinoksların öne çıkması nedeniyle eksenden uzaklaştığı ifade edilmektedir.


Dünya'dan yaklaşık 281 ışıkyılı uzaklıkta olan bu yıldız, spektral bir F0 III tipi dev yıldız olarak sınıflandırılmıştır.


Sigma Octantis, bir ulusal bayrakta temsil edilen en sönük yıldızdır. Brezilya bayrağında bulunur ve Brezilya Federal Bölgesi'ni simgelemektedir.