20 Yaş Dişleri

27.07.2017
• Saglik
20 Yaş Dişleri

20 Yaş Dişi Nedir?

Genellikle 18-30 yaşları arasında çıkan ya da çıkması gereken ve çenenin en arka kısmında yer alan azı dişlerdir. Anatomik olarak 4 adet yirmilik dişin, çene kemiğinin son bölümünde çıkması beklenir.

20 yaş dişleri (wisdom teeth); tamamen çıkmış 20 yaş dişi, kısmen çıkmış 20 yaş dişi ve gömülü 20 yaş dişi olarak üç kısma ayrılabilir.
Gömülü 20 Yaş Dişleri

Geçmişten günümüzü insanların beslenme alışkanlıklarında değişim olmuştur. Örneğin, eskisi kadar etobur beslenme söz konusu değildir. Şehirli yaşamın etkileri, insanların besin kaynaklarını değiştirirken çene yapılarında küçülmeye ve beraberinde ise yirmilik dişlere olan ihtiyacın kaybolmasına ya da azalmasına neden olmuştur.

Çoğu insanda, küçük çene yapısı nedeniyle yirmilik dişler tamamen gömülü kalabiliyor veya yatay konumda sadece belirli bir kısmı çıkabiliyor.

Ayrıca, çocukken süt dişlerinin erken kaybedilmesi de yirmilik dişerin gömülü kalmasında etkili olabilir.20 Yaş Dişleri ve Sorunları

20 yaş dişi, küçük çene yapısındaki küçüklük nedeniyle, yanındaki dişleri ittirerek çene yapısının ve diş düzeninin bozulmasına ve çapraşıklığa yol açar. Hatta temas ettiği ilk azı dişinin çürümesine neden olur.

Ayrıca, tam çıkmaya 20 yaş dişlerinin üzerindeki diş eti, yemek artıklarının kaçması nedeniyle apse yapabilir ve yirmilik dişlerin hızla çürümesi mümkün olabilir.

Öte yandan, apse yapan bölgedeki akut iltihap kana karışabilir ve kalp, böbrek veya beyin gibi önemli hayati fonksiyonlar icra eden organlara zarar verebilir.


20 Yaş Dişleri Çekimi

Çekilecek röntgen sonrasında özellikle gömülü ya da yarı çıkmış konumdaki 20 yaş dişlerinin çene yapısına ile komşu dişlere yaptığı ve yapması muhtemel olumsuz etkiler tespit edilir. Sıklıkla iltihap kapan veya çürümüş yirmi yaş dişlerinin çekilmesi gerekir.

Normal şekilde pozisyon almış ve diğer dişleri rahatsız etmeyen sağlıklı 20 yaş dişleri kesinlikle çekilmemelidir.
Kaynak:

http://www.studiodentaire.com

https://www.orthodontisteenligne.com