1.5 Volt AA Kalem Pil Kaç Amperdir Kaç mAH dir?

27.07.2017
• Teknoloji • Nedir

AA Pil Kaç Amperdir Kaç mAH dir?


1.5 voltluk bir AA pilin kaç amper olduğunu belirtmeden önce volt, amper, güç ve enerji kavramlarından bahsetmek gerekir. Öncelikle şunu ifade edelim ki mAh bir amper değeri değildir. Bazı AA pillerin özelikle şarjlı olanlarda 800mAh, 900mAh , 2800mAh veya 3000mAh gibi değerler görürüz. Bunlar kapasite yani yük (q değeri) değerlerini ifade etmektedir. 1.5 voltluk bir AA pilin kaç amper ve kaç mAh olduğu konusuna geçmeden önce bazı kavramların açıklanmasında fayda vardır.

Yük (mAh) nedir ?

q=i*t => Yük=Amper*Zaman
Örneğin 800mAh şarjlı bir pili şarj cihazı ile şarj etmeye kalktığımızda şarj aletleri pilin uzun ömürlü olması için yavaş şarj etme mantığı üzerine kurulur ve genelde saatte 100mAh verirler. Bu da 8 saatte şarj edeceği anlamına gelmektedir. Yani pil q yükü ile tam kapasiteye 8 saat sonra ulaşır.

Güç (Watt) Nedir ?

Öncelikle volt ile akım değerleri birbiri ile çapılınca bize gücü verir. Bu güç watt ile ifade edilir.
P=V*I => Güç=Volt*Amper

Enerji (Kwh) Nedir ?

Enerji birim zamanda tükettiğimiz güçtür. Eğer P' yi yani gücü, zaman ile çarpar isek bu bize enerjiyi verir.
E=P*H => (Enerji=Güç*Zaman (Saat) ) eğer güç kw ise kwh bize enerjiyi ifade eder. Yani 1 saatte tükettiğimiz gücü ifade eder.

Bu kavramları tanımladıktan sonra konumuza geri dönebiliriz. Aşağıda kendi ölçümlerim olan biri A101' den alınmış Inflame markalı Alkaline pil diğeri 800mAh kapasiteli Nikel şarj edilebilir olan iki pilin akım değerlerine bir göz atalım. Şunu belirtmek gerekir ki Lityum piller Nikel pillere göre daha güçlüdür. Ondan sonra güç bakımından alkaline piller gelir. Bu nedenle fotoğraf makinesi üreticileri AA pil ile çalışan kendi modellerinin çalışabilmesi için öncelikle şarj edilebilir pilleri daha sonra alkaline pilleri kullanmamızı tavsiye etmektedir.


AA pil Kaç Amperdir?

Inflame markalı Alkaline pilin akım değeri 2.75 Amper iken şarj edilen bir pil olan Nikel pilin akım değeri 3.10 Amperdir.


Her ne kadar 2.75 amper olsa da aslında bu maximum akımı ifade etmektedir. Normalde önemli olan pilin kullanılacağı cihazın kaç amper çekeceğidir. Her cihazın ne kadar akım çekeceği kendi iç direncine bağlı olarak değişir.
R=V/I (Direnç=Volt/Amper) veya (Amper=Volt/Direnç)


Ne kadar az akım çekiyorsa pilinizin ömrüde o kadar fazla olacaktır.

Standart pillerin mAh değerleri kaçtır?

Aslında bu sorunun tam bir cevabı yoktur. Konu tamamen pilin kalitesi ile alakalıdır. Bu değerin ölçülmesi ise ancak aynı cihaz üzerinde yapılan çalışma sürelerini karşılaştırmak suretiyle anlaşılabilir. Ama aşağıdaki resim bize yeterince bilgi vermektedir.Şarj edilebilen Nikel pillerin ise değerleri kesinlikle üzerinde yazar çünkü fiyatları bunlara göre belirlenmektedir..
mAH değeri yüksek olan pilleri tercih ettiğiniz sürece daha uzun kullanacağınızı unutmayın. Ekonomiklik faktör değerlendirmesi fiyatına göre değil fiyat-performance (F/P) oranına göre yapılması her zaman daha doğru olacaktır.