Akıllı Ampul Nedir?

16.08.2017
• Nedir • Nasil-Calisir • Donanim • Hayat
Akıllı Ampul Nedir?

Akıllı Ampul Nedir?

Akıllı ampul, aydınlatmanın uzaktan programlanmasını ve kontrol edilmesini sağlayan internet özellikli bir LED ampuldür. Akıllı ampuller, artan ev otomasyonu ve Nesnelerin internet (IoT) ürünleri arasında en başarılı olanlarındandır.

Akıllı Ampul Nasıl Çalışır?

Wi-Fi, Bluetooth gibi bir bağlantı sayesinde akıllı ampuller bir mobil uygulama, bilgisayar uygulaması veya bir ev / bina otomasyon merkezi aracılığıyla kontrol edilebilir. Sisteme dahil her bir ampul için ayrı bir programla yapılması mümkündür. Ampulün internet bağlantısı sayesinde edge computing kullanmak mümkünken, üreticilerin akıllı ampulleri dahili kamera ve ses sistemi ile donatmaları veya hareket sensorları ekleme imkanları da vardır.

Akıllı ampullerin çoğu, ev veya binalardaki ışığın parlaklığının ve RBG ayarlarının kontrol edilmesine olanak tanır.

Tüm IoT ürünlerinde olduğu gibi akıllı ampuller de bir saldırı noktası haline gelebilir. Hedeflenen akıllı ampullerden 30 metrelik mesafeden yapılan siber saldırılar ile Wi-Fi bilgilerinin yakalanması, ağ şifrelerini kırılması ve söz konusu ağlara paketler enjekte edilebilmesi mümkündür. Güvenliği sağlamak için satın alınacak akıllı ampul ürünlerinin bilinen zayıf yönlerini araştırılması ve ürünün yazılımının güncel olduğundan emin olunması gerekir. Ayrıca, akıllı ampullerin, hassas verilere erişilmesine izin vermeyecek şekilde tasarlanmış izole bir ağda çalıştırılması önerilir.En İyi Akıllı Ampuller 2017

2017 yılı itibariyle bilinen ve tüm dünyada yaygın şekilde kullanılan en iyi akıllı ampullerden bazılar şunlardır:

1. Philips Hue Starter Kit
2. LIFX Colour 1000
3. Ikea Trådfri
4. Osram Lightify
5. Elgato Avea
6. Philips Hue Go