Akupunktur Nedir? Nasıl Uygulanır?

21.08.2017
• Saglik • Nedir • Nasil-Yapilir
Akupunktur Nedir? Nasıl Uygulanır?

Akupunktur nedir?

Akupunktur, iğnelerin mikro temizlik sağlamak amacıyla insan vücudunun belirli noktalarına batırılmasıyla gerçekleştirilen eski bir tedavi yöntemidir. "Acus" (iğne) ve "punctura" (batırma) kelimelerinde oluşan akupunktur, "iğne batırma ile tedavi" anlamına gelir.

Uzak doğuda keşfedilen ve tüm dünyaya yayılan akupunktur aynı zamanda bir sanattır. Yapılan araştırmalar, akupunktur tedavisinin bazı hastalıkların hormonsal ve immünolojik tedavisinde başarılı olduğuna dair bilimsel kanıtlar üretmiştir.

Akupunktur Tarihi

Akupunktur tedavisinin kökleri 2500 yıl önce uzanır. Eski Çin felsefesine göre, "dünya" iki zıt "şey" den oluşur. "Yin" ve "Yang" olarak adlandırılan bu zıt varoluşun karşılıklı ve sürekli hareketi, dünyanın dengesini sağlamak için önemlidir. Az-çok, sıvı-katı, soğuk-sıcak, dolu-boş, pozitif-negatif vb. karşıtlıklar, Ying ve Yang'ı temsil eder. İdeal bir düzende, Yin-Yang dengesi sağlanmıştır.

Yin ve Yang dengesinin aynı zamanda insan vücudunda var olduğu iddia edilir ve söz konusu bu dengenin sağlıklı kalmak için anahtar rol oynadığı ifade edilir. Hastalıkların ise Yin ve Yang dengesinin bozulması ile ortaya çıktığı düşünülür. Akupunktur tedavisinin temel ilkesi, bu dengeyi korumaktır.

İnsan vücudunda akupunktur 365 akupunktur noktası vardır. Bu noktaları bulmak için, ayaktan başa kadar tüm vücudu koordinatlara bölen iki çizginin birleştirilmesi gerekir.

Akupunkturun Bilimsel Temelleri

Yin-Yang teorisinin uzantıları, vücudun bir çok işlevinde görülebilir. Asit-baz dengesi buna en güzel örnektir. Öte yandan, iç organ ağrılarının vücudun farklı noktalarında kendisini gösterdiğini bilmekteyiz. Örneğin, kalp ağrısının kol ve sırta yansıması bilimsel bir gerçektir. Akupunktur tedavisinde, belirli akupunktur noktalarında uygulanacak tedavi ile bu bölgelerdeki ağrıların gerçek kaynaklarındaki hastalıkların tedavi edilebileceği ileri sürülmektedir. Son olarak, akupunktur noktalarının varlığının histolojik gösteriminin bilimsel bir kanıt olduğu iddia edilmektedir.

Elektronik Akupunktur Nedir?

Elektro-akupunktur, akupunktur tedavisinin temel prensipleri temel alınarak yapılmaktadır. Elektro-akupunktur cihazları, iğne olmadan ve doktor gözetimine gerek kalmaksızın uygulanabilir. Elektro-akupunktur; astım ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına, adet düzensizliği gibi kadın hastalıklarına, diş ağrısı ve migrene, boyun tutulması ve benzeri kas sorunlarına, çarpıntı, tansiyon ve depresyona karşı etkili olabilir.

Akupunktur Tedavisinin Faydaları

*Sinir ve kas sistemini elektronik şoklarla uyarırken bunları güçlendirir.

*Organlarımızdaki hücrelerin enerji dengesini düzenler ve işlev bozukluklarını giderir.

*Kasları ve sinirleri rahatlatır.

*Kan dolaşımını düzenler.

Akupunktur İle Zayıflama

Akupunktur, günümüzde zayıflama için kullanılan yöntemlerden birisi haline gelmiştir. Özellikle kulak çevresinde uygulanan akupunktur ile zayıflama mümknüdür. Çünkü, bu bölgedeki genlerin; oburluk engelleyici, iştah azaltıcı, metabolizmayı düzenleyici olduğu bilinmektedir.