Amerikan Futbolu Nedir? Nasıl Oynanır?

18.05.2017
• Nedir • Nasil-Yapilir • Spor
amerikan futbolu

Amerikan Futbolu

Kuzey Amerika’daki en popüler oyun. Amerikan futbolu, aynı zamanda, Super Bowl yani “Amerikan futbolu şampiyonluk müsabakası” ile Amerika’da ve dünyada en çok izlenen tüm spor karşılaşmasına sahne olur.


Oyunun Amacı

Maç süresi içinde rakipten daha fazla sayı yapmak amaçlanır. Bunun için topu rakibin koruduğu bölgeye (end zone) götürmek ya da o bölgedeki bir oyuncuya fırlatmak gerekir. Her bir takım topu ileriye doğru 10 yard taşıyabilmek için 4 kez top kullanır. 10 yardlık mesafeyi kat etmeleri halinde 4 hak tekrar baştan başlar. Aksi taktirde, top defans yapan takıma geçer.


Oyuncular ve Ekipmanlar

Amerikan futbolu, 11 oyuncu ile oynanır. Ancak, her takım 3 gruptan oluşan 45 oyunculuk bir kadroya sahiptir. Bu gruplar; savunma takımı, hücum takımı ve özel takım oyuncularıdır. Savunma takımları, güçlü ve kalıplı oyunculardan oluşur. Hücum takımı; nispeten kısa boylu, çevik, hızlı ve suretli oyuncular ile oyun görüşü, top fırlatma ve pas yeteneği iyi olan bir oyun kurucudan oluşur. Özel takım oyuncuları ise topa vuruş yapılması gerektiği zaman rol alırlar.

Amerikan futbolu oyun sahasının genişliği 160 yard; uzunluğu 100 yard; sayı alanın (end zone) uzunluğu yaklaşık 20 yard şeklinde olup oyun alanı 10 yardlık bölmelerle işaretlenmiştir. 1 Yard yaklaşık 0,9144 metrelik uzunluğu ifade eder.

Oyun, fiziki temasa dayalıdır ve özel koruma ekipmanları ile oynanır. Oyunda yumurtayı andıran özel Amerikan futbol topu kullanır.
Sayı Yapma

Hücum yapan takım topu rakibin koruduğu bölgeye götürmek ya da o bölgedeki bir oyuncuya fırlatmak suretiyle gol yani touchdown yapar. Amerikan futbolunda golün skor değeri 6’dır. Her bir golün ardından takıma skor değeri 1 olan ekstra sayı hakkı verilir ve topu kaleye şutlayarak iki kale direğinin arasından geçirmek gerekir.

Alan sayısı (field goal) , hücum yapan takımın 10 yard geçememesi durumunda 4 üncü hakta topu kaleye şutlayarak sayı almaktır. Skor değeri 3 olan bu alan sayısı başarılı olursa oyun başlama vuruşuyla, başarısız olursa topa vurulan yerden tekrar başlar.

Safety ise defans yapan takımın kazandığı sayıdır ve skor değeri 2’dir. Safety ile sayı almak için hücum yapan takım oyuncusunu kendi end zonu içinde düşürmek gerekir.


Maç Kazanma

En çok sayı yapan takım oyunu kazanır. Süre sonunda eşitlik olması halinde bir çeyrek uzatmaya gidilir ve eşitlik bozulana kadar bu uygulama devam eder.


Temel Kurallar

Amerikan futbolunun temel kuralları şöyle özetlenebilir:

*Oyun 15 dakikalık 4 çeyrekten oluşur. Çeyrekler arası 2 dakika kısa mola verilirken; 2 nci ve 3 üncü çeyrekler arası 15 dakika uzun mola verilir.

*Takımlar 4 hakta 10 yard ilerlemek zorundadır. Aksi halde top kaybı olur.

*Oyun içinde yüzlerce çeşit defansif ve ofansif oyun seti bulunur. Koç, oyun kurucu ve defans kaptanı hangi oyun şemasının uygulanacağına karar verir.

*Oyunun başında para atışı ile hangi takımın maça başlayacağı belirlenir.

*Oyun başlangıç vuruşuyla başlar. Top defans yapacak takım tarafından 35 yarddan karşı tarafa degajlanır ve hücum edecek takım topu tuttuktan rakip sahada olabildiğince mesafe kat etmeye çalışır.


Kaynak:

www.rulesofsport.com