Amigurumi Nedir?

07.05.2017
• Nedir • Nasil-Yapilir • Hobi • Hayat

Amigurumi, adını duyunca meraktan acaba nedir dediyseniz kısaca el örgüsü oyuncaklar diyebiliriz. Peki niye örgü oyuncak demiyoruz da söylemesi pek de kolay olmayan bu kelimeyi kullanıyoruz diyecek olursanız, son zamanlarda Japonya’dan ithal bu hobinin adının daha cezbedici daha ilgi çekici olduğundan diyebiliriz. Japonca’da Ami, tığ veya şiş ile yapılan ve nuigurumi, içi doldurulmuş oyuncak anlamına gelen iki kelimenin birleşmiş haline Amigurumi deniyor.
El örgüsüyle uğraşanların çok da yabancı olmadığı sık iğne örgüsü ile yapılmış oyuncak ve eşyalara verilen addır Amigurumi.


Amigurumi eğer örgü ile uğraşmayı seviyorsanız veya örgüye yatkınlığınız varsa çok eğlenceli bir hobidir. Özellikle yaptığınız eşya ve oyuncakları sıralayarak küçük bir köşe hazırlamaya başladıysanız. Köşenizi görenlerin veya İnstagram gibi sosyal mecralarda eserlerinizi paylaşmaya başlayınca sizi fark edenlerin hayranlık ve övgü dolu tepkilerini almaya başladığınızda bu hobiye daha bir eğlenceli vakit ayıracağınızı şimdiden söylesek yanılmamış oluruz.


Amigurumi, hem sizi stres ve sıkıntılarınızdan uzaklaştıracak hem de eğer isterseniz küçük bir kazanç kapısı olacak bir hobidir.


Peki Neler Yapılabiliyor bu Amigurumi ile?


Aslında etrafınızda popüler ne kadar çizgi film karakteri varsa mutlaka bir amigurumi oyuncağı yapılmıştır desek yanlış olmaz. Çılgın hırsızlar, Sevimli Canavarlar, Angry Birds en çok uygulanan örnekleridir. Ayrıca baykuşlar, ayıcıklar, maymunlar, civciler, sevimli küçük bebekler, meyveler gibi hemen hemen her şeyin amigurumi oyuncağını tasarlamak veya yapılmış tariflerini bulmak mümkündür.
Sadece Oyuncak mı Peki?


Oyuncak kadar çeşitli aksesuarlar da çok yaygın olarak yapılmaktadır. Kitap ayraçları, anahtarlıklar, masa ve vitrin süsleri de çok yaygın olarak yapılabiliyor. İnternette yapacağınız bir arama sonucunda pek çok sitede çeşitli oyuncak ve aksesuarlara yönelik anlatımlar ve yapılış videoları bulmanız mümkün.
Amigurumi yapmak için neler gerekli?


Malzemeleri 2 gruba ayırabiliriz. Ana malzemeler ve süsleme malzemeleri. Ana malzemeler, örgü ipliği, tığ ve elyaf.


Örgü ipliği: Amigurumiye özel bir ip satılmıyor fakat en çok tercih edilenler kalın ve yumuşak iplerdir. Örmeye başladığınızda sizde bir süre sonra kendinize ve yaptığınız eşya ve oyuncaklara en uygun ipi kendiniz rahatlıkla belirleyebilirsiniz.


Tığ: Seçtiğiniz örgü ipine uygun numara ve ebatta tığ seçmelisiniz. Bunun için örgü ipini aldığınız yerden yardım alabilirsiniz. Örme sırasında tığ değiştirmemeye özen gösterin. Örme işine başladığınız tığla devam edip bitirmeniz çok daha güzel eserler çıkarmanızı sağlar. Örme işi uzun ve sabır isteyen bir iş olduğu için seçtiğiniz tığın elinize en uygun ve yumuşak saplı olması sağlınız için de en iyi tercih olur.


Elyaf: Örme işini tamamladıktan sonra eserinizin düzgün bir şekilde görünmesi ve durması için aldığınız elyaf ile mutlaka içini düzgün bir şekilde dikkatlice doldurmalısınız. Eğer amiguruminiz çocuğunuza ördüğünüz bir oyuncak ise içine dolduracağınız elyafın anti bakteriyel olmasını özen göstermelisiniz.

Süsleme malzemeleri ve diğer yardımcı malzemeler ise ördüğünüz parçaları dikmek için yün iğnesi, ördüğünüz parçaların üzerine ekleyeceğiniz çeşitli ayrıntılar için çeşitli renklerde iplik, ördüğünüz hayvan veya oyuncaklara göz gibi malzemeleri sayabiliriz. Örme işine giriştiğinizde bizzat sizde göreceksiniz ki yardımcı malzemelerde sayı ve sınır söylemek oldukça zordur. Bu biraz da sizin hayal gücünüze ve el becerinize kalmış diyebiliriz.


Peki bu hobi neden ve nasıl bu kadar popüler oldu diyebilirsiniz. Bunun cevabı çok basit ve oldukça tanıdık aslında. İnstagram. Yani sosyal medya diyebiliriz. Herkes yaptıklarını bu mecrada sergiledikçe ve görenler acaba ben de yapabilir miyim dedikçe hızla yayılmaya devam edeceğe benziyor.


Sizin için aşağıya birkaç instagram hesabının linkini ekliyorum. Bakalım sizde beğenip yapmaya çalışacak mısınız?


https://www.instagram.com/defne.yaprak.7792/


https://www.instagram.com/explore/tags/amigurumi/


https://www.instagram.com/amigurumitarifleri/