Andorid O İle Gelen Yenilikler

20.07.2017
• Mobil-Cihaz

Android O, mevcut özelliklerin yanı sıra tüm yeni özelliklerde bir takım değişikliklere gidiyor. 2008'de ilk geldiğinden beri, Android çok büyük değişim gösterdi. Mobil dünya değiştikçe Android’ te onunla birlikte gelişti.

Android O'nun ilk geliştirici beta versiyonları ile bazı yeni özelliklerde ortaya çıktı. Beta sürümüyle, bu yılın ilerleyen saatlerinde ne bekleyebileceğini daha net bir şekilde göreceğiz.

1-Android O ile Daha Etkin Arka Plan Kısıtlamaları

Android, Android 7.0 ile aslında buna ufaktan başlamıştı. Artık bir uygulamanın arka planda yapmak istediği bazı etkinlikler daha etkin bir şekilde kısıtlanacak. Android O, bununla kullanıcı hiçbir şey yapmadan ve herhangi bir aplikasyon yüklemek zorunda kalmadan güç tasarrufu ve pil ömrünün uzatılmasına öncelik verecek.

Arka planda gerçekleşen veri alış verişi, uygulamaların arka plan hizmetleri ve konum güncellemeleri artık daha az güç harcayarak gerçekleşecek.

2-Android O ile Gelen Bildirim Kanalları

Android N, bildirimler için yepyeni bir framework zaten getirmişti.

Android O ise artık bildirim kanalları ile yeni bir özellik sunacak. Bildirimleri türlerine göre gruplandırıyor. Normalde bildirimler bunları sunan uygulama tarafından yönetilir, ancak kullanıcılar, işlemlerin kanal başına nasıl yapılacağını artık denetleyebilecek. Bu şekilde, bir haber uygulamasının bize nasıl bildirimde bulunacağını veya bir müzik çalarının kalıcı bir bildirim aldığını nasıl yapacağımıza karar verebiliriz. Bildirim kanalları, Android uygulamalarının bize getirdiği zengin bildirimleri kontrol etmemizin yeni bir yoludur.

3-Resim içinde resim (Picture in picture)

Google, PiP ekran desteğini Android telefonlara taşıyor.

Android O ile, bir uygulamanın görünümünü, kullanıcı tarafından çalışma zamanında yerleştirilebilecek küçük bir ikincil pencereye daraltıla bilinecek. Örneğin, Youtube da video oynatılırken ikinci bir uygulamada not alabilmeniz için bir YouTube penceresi küçültülüp taşınabilecek. Aslında bu özellik LG telefonlarda en başından beri vardı. Artık tüm markalarda bunu göreceğiz.

4-Uyarlanabilir Simgeler ve Rozetleri (Badge)
Google, Pixel markalı telefonlarında uyarlanabilir ikonlar getirdi ve şimdi bunları sistem genelinde ve doğal olarak destekleyecek.

Simgelerin dış kenarlarını tanımlayan farklı şekilli maskeler için seçenekler verilebilir ve simgeler animasyonlar ile hareketlilik kazanabilir. Uyarıcı simgeler, başlatıcıda, kısayollarda, cihaz Ayarlarında, paylaşım diyaloglarında ve uygulamaya genel bakış ekranında desteklenecektir.
5-Bağlantı

Android O, cihazlarımızın diğer cihazlarla iletişim biçiminde bazı değişiklikler getiriyor.

Yüksek kalitede Bluetooth ses. Şarkılarınız Bluetooth bağlantılarıyla daha da kaliteli bir ses ile dinlenebilinicek.

Cihazlar Wi-Fi ile merkezi bir erişim noktası olmadan direk Wi-Fi kullanarak artık birbirleriyle iletişim kurabilecek.

6-Klavye Navigasyou

Bir uygulamanın tüm özelliklerini klavye ve fare kullanma gibi kullanışlı navigasyonlara ihtiyaç duyduğumuz bir gerçek. Android O, ok ve sekme tuşu navigasyonu için daha iyi bir model oluşturmak üzerine yoğunlaşıyor.

7- WebView geliştirmeleri

Hataları ayıklayan daha gelişmiş ve daha pürüzsüz bir web deneyimi sağlayan geliştirmeler .

Ve daha birçok yeni özellik…