Android İşlemci Hızını Değiştirme : CPU Governor [Root Gerektirir]

31.07.2017
• Mobil-Cihaz

Android Cpu Yöneticisi (Governor)

Andorid ‘de işlemcinin nasıl bir performansta çalışacağını yöneten 32 adet yönetici modu vardır. Normal kullanımda bunları değiştiremezsiniz. Bunu telefon üreticisinin kendi belirlediği ölçülerde otomatik olarak yönetilir.

Ancak root yapılmış telefonlarda buna müdahele etmek mümkün olabilmektedir. Bunun için bir takım uygulamalar olduğu gibi ileri düzey kullanıcı iseniz terminal emulatorden veya adb komut satırından da yapabilirsiniz.

Veya tıpkı Windows’ta bulunan .bat cmd komut dosyaları gibi .sh uzantılı dosya yapıpı Xplore uygulamasından çalıştırıp müdahale edilebilinmektedir.


Uygulama Yolu İle Müdahale

Google play storedan bu linkteki apk dosyası ihtiyacınızı bir hayli görmektedir. Üstüne termal control (ısı kontrolü) özelliğinin de bulunması da cabasıdır. Bu sayede telefon ısısı belli değerlerin üstüne çıktığında otomatik olarak bazı işlemci çekirdeklerini kapatmakta veya sınırlamaktadır.

Device Controll [Root] Uygulamasını Telefonunuza İndirmek İçin Tıklayınız

Aynı görevi Kernel Adiutor (ROOT) isimli programda yapmaktadır.


Terminal Emülator İle Müdahele

Andorid’de bu ayarın saklandığı dosya yolu /sys/devices/system/cpu dosyasıdır.

Şu anda hangi modda olduğunu öğrenmek için /sys/devices/system/cpu/cpufreq kalsörü altındaki klasörlere bakmanız gerekmektedir.

Öğrenmek için adb veya terminal emulatorden öğrenmek için :cat cpu0/cpufreq/scaling_governor


kodunu girmelisiniz.


Governor modunu değiştirmek için ise aşağıdaki kodları kullanmanız gerekmektedir.echo performance > cpu0/cpufreq/scaling_governor

veya

echo conservative> cpu0/cpufreq/scaling_governorAlternatif bir çalıştırma yöntemi olarak yukarıdaki kodları bir metin dosyası içine yazıp uzantısını .sh olarak kaydedin ve telefonun internal storage kısmına kopyalayın ardından Xplore isimli dosya yönetim programından üzerine tıklayıp çalıştır diyerek de gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işlemi aynı zamanda Adb komut satırından da yapabilirsiniz.


Her ne kadar bu ayarı yapsanız da telefonu restart yaptığınızda bu ayar maalesef resetlenecektir.

Sürekli bu özelliğin açık kalmasını istiyor iseniz Play Store' da bulunan Device Control programını kullanmanız gerekmektedir.

Ancak uygulamalara güvenmiyorsanız ve bunu kalıcı olarak bir kod ile yapmak istiyorsanız. Aşağıda anlatılanlar işinizi görebilir.

Öncelikle bir metin dosyasına


#/system/bin/sh
while true
do
echo conservative > /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor
sleep 600
done


kodlarını yazın ve cpuSabitle.sh olarak kaydedin. Root erişimi olan bir xplore gibi bir file manager programı ile data/cpuSabitle.sh şeklinde data klasörünün içine atın.

Direk pc den adb komutu ile atmak için:adb shell

su
adb push c:/cpuSabitle.sh /data/


yapmanız yeterlidir.

Daha sonra root ta bulunan /init.rc dosyasını açın ve en altına aşağıdaki kodu yapıştırın ve restart yapın.

Böylece bu script açılışta arka planda çalışmaya başlayacak ve her 10 dakika da bir cpu modunu conservative veya sizin istediğiniz bir moda alacaktır.


#bu ifade açılışta cpu governor kodunu sürekli arka planda çalıştırmaya başlaycaktır.


/system/bin/sh /data/cpuSabitle.sh &


32 Adet Cpu Governor

#

Governor-Yönetici

Açıklama

1

OnDemand

Talebe göre işlemciyi yavaşlatır veya hızlandırır. Bu governorın, saat hızını kullanıcı tarafından belirlenen maksimum hıza yükseltmek için bir tetikleyicisi vardır. Kullanıcı tarafından talep edilen CPU yükü azalırsa, OnDemand yöneticisi cpu'yu mümkün olan en düşük frekansa getirir veya kullanıcı bir aşırı düşük işlemci gerektieren işler yapıyorsa başka bir görevi yerine getirene kadar çekirdeğin frekans adımlarını yavaş yavaş geri kaydıracaktır.

2

OndemandX

3

Performance

Bu, telefonun CPU'sunu maksimum frekansa kilitler. Bu kötü bir fikir gibi gelse de, her zaman bir telefonun maksimum frekansta çalışmasının telefonu daha hızlı yapacağı muhakkaktır. Ancak bunun daha fazla güç tüketimi ve daha fazla ısınmaya yol açacağı unutulmamalıdır.

4

Powersave

Performans governorının tam tersi Powersave governoru CPU frekansını belirlenen en düşük frekansta kilitlemektedir.

5

Conservative

Bu, telefonu olabildiğince en düşük saat hızını tercih edecek şekilde ayarlar. Concervative governordan CPU saat hızını yükseltmesi için önce CPU üzerinde daha büyük ve daha kalıcı bir yük talep edilmesi gerekmektedir. Öte yandan, pil ömrü için oldukça iyidir.

6

Userspace

Mobil aygıt dünyası için son derece nadir kullanılan bu yönetici, kullanıcı tarafından yürütülen herhangi bir programın CPU'nun çalışma frekansını ayarlamasına izin verir.

7

Min Max

Bu vali iş yükü temelinde sadece min ve maksimum frekanstan yararlanır ve ara frekanslar kullanılmaz.

8

Interactive

OnDemand yöneticisi gibi, Etkileşimli yönetici kullanıcı tarafından CPU üzerinde yapılan iş yüküne bağlı olarak CPU saat hızını dinamik olarak ölçeklendirir. İnteraktif, OnDemand'dan önemli ölçüde daha fazla tepkisel, çünkü maksimum frekansa ölçeklendirme daha hızlı gerekleşir.

9

InteractiveX

10

Smartass

11

SmartassV2

12

Scary

13

Lagfree

Lagfree ondemand gibi çalışır. En büyük fark, daha pil dostu olmasıdır. Ondemand'ın aksine frekans % 100'e sert bir şekilde değilde zarif bir şekilde arttırılır.

14

Smoothass

15

Brazilianwax

16

SavagedZen

17

Lazy

18

Lionheart

19

LionheartX

20

Intellidemand

21

Hotplug

22

BadAss

23

Wheatley

24

Lulzactive

25

Pegasusq/Pegasusd

26

hotplugx

27

AbissPlug

28

MSM DCVS

29

IntelliActive

30

Adaptive

31

Nightmare

32

ZZmove