Android vs iPhone: Hangisi En İyi Telefon?

03.05.2017
• Mobil-Cihaz • Yazilim • Teknoloji

Android ve ios mobil dünyada en çok kullanılan mobil işletim sistemleridir. Bu sistemler, yazımızda ana hatlarıyla karşılaştırılacaklar. StatCounter, internete bağlanan cihazların kullandıkları işletim sistemlerini araştırdığı çalışmasını Şubat 2017’de açıkladı. Sonuçlara göre %38,6 ile Windows ilk sırayı alırken Android işletim sisteminin %37,4 ile zirveyi zorladığı görülüyor. IOS ise %13’lük oranla çok gerilerde kalmış.

GSM Arena’ya göre 2016 yılında satılan telefonların 308,5 milyonu Samsung, 215,5 milyonu ise Apple markasını taşıdı.


Kaynak: StatCounter


İlk bakışta iPhone ve Android için sayılabilecek Avantaj ve Dezavantajları sıralayacak olursak;


iPhone

Artıları

· Apple tarafından kontrol edilen ve optimize edilen donanım ve yazılımlar,

· Güvenli uygulama mağazası, daha az zararlı yazılımla karşılaşma riski,

· Genel olarak iyi bir destek sunması,

Eksileri

· Genişletilebilir hafıza seçeneği sunmaması,

· Geliştiricilere işletim sistemine müdahale imkanı tanımaması,

· Kişiselleştirme seçeneklerinin son derece kısıtlı olması,Android

Artıları

· Geliştiricilere işletim sistemine müdahale imkanı sunan açık kaynak kodunu benimsemesi,

· Android kullanan bir çok telefonun genişletilebilir hafızaya imkan tanıması,

· Telefon seçenekleri itibariyle çok geniş bir yelpaze sunması,

Eksileri

· Uygulama marketi denetimleri zayıf olduğu için daha fazla zararlı yazılımla karşılaşılma riski,

· Geliştiricilere müdahale imkanı tanıması nedeniyle bir çok telefondaki arayüzlerin farklılığı,

· Zayıf güncelleştirme desteği,Uygulamalar

İlk başlarda geliştiriciler çıkardıkları uygulamaları ios işletim sistemi için hazırlayarak uygulama mağazasında yayınlıyorlardı. Android kullanıcılarının aynı uygulamayı kullanabilmeleri için beklemeleri gerekiyordu. Bazen android versiyonu çıkmayan uygulamalar da olabiliyordu. Fakat günümüzde çok küçük istisnalar dışında geliştiriciler her iki platform için uygulamalarını aynı anda yayınlıyorlar. Uygulama seçeneği olarak her iki sistem de milyonlarca uygulamayı barındırmaktadır.

Donanım

Eğer bir iphone almayı düşünüyorsanız seçeneklerinizin oldukça kısıtlı olduğunu bilmelisiniz. Iphone her seferinde sadece 4-5 modeli aynı anda satışa sunmaktadır. Ekran boyutları 4”, 4,7” ve 5,5” olmak üzere 3 farklı seçenek sunmaktadır. Batarya, işlemci, ram ve tasarım konusunda Apple’ın sunduğu tercihlere uymak zorundasınız. Donanım ve tasarım konusunda en iyisini müşterileri için her zaman Apple yapar. Fiyat politikası olarak Apple çok katıdır ve ortalamanın çok üstünde fiyatlarla müşterisinin karşısına çıkar. Önceki modellerinin fiyatını da asla aşırı derecede düşürmez.

Android ekosisteminde yer alan telefonların ekran boyutları, batarya, işlemci, ram ve tasarım konusunda o kadar fazla seçeneğe sahipsiniz ki, bu çoğu zaman avantajdan çok dezavantaj olarak karşımıza çıkar. Telefon seçimini müşteriler için oldukça karışık bi hale getirir. Telefonlardan hiç biri en mükemmel değildir ve tercih ettiğiniz telefon ne kadar pahalı olursa olsun mutlaka sahip olduğu bazı özellikleri geride bırakan başka modeller karşınıza çıkacaktır. Birinin kamerası en iyi iken, diğerinin işlemcisi bir diğerinin bataryası gibi örnekleri uzatabileceğimiz durumlarla karşılaşırsınız. Buradaki en önemli husus ihtiyaçların doğru tespit edilerek doğru telefonun seçilmesi olacaktır. Nitekim 300 TL.’den 4000 TL.’ye kadar telefon bulmanız mümkündür.

Hafıza konusunda da Android genişletilebilir hafıza desteği sunarak çok ciddi bir avantaj yakalamıştır. Çünkü iphone telefonlarda hafızası yüksek modelleri tercih etmek çok daha maliyetli olmaktadır. Apple bu sorunu icloud adında bir depolama alanı sunarak çözmüştür. Fotoğraf, video ve müziklerinizi sizin için kendi sunucularında saklar. Bunlara istediğiniz zaman internet üzerinden erişebilirsiniz.

Donanım olarak her zaman iphone’dan daha iyi özelliklere sahip Android telefonlar bulabilirsiniz. Bunun yanında iphone tarafından hala sunulmayan donanımlar da bulunmaktadır. Mesela NFC, Kalp Atış Hızı Sensörleri, genişletilebilir hafıza gibi.Yazılım

Yazılım konusunda her iki işletim sistemi de oldukça ileri bir seviye yakalamış durumdadır. Her zaman Android en iyisi veya ios en iyisi diyenler çıkacaktır, fakat bunu objektif olarak ölçmenin imkanı yoktur.

Ana Ekranlar

iPhone tüm uygulamalarını ana ekranlar üzerinde tutar. Bu uygulamaları türlerine veya kullanım alışkanlıklarınıza göre klasörlemenize, ayrı sayfalarda tutmanıza imkan tanır. Fakat ana ekranlarda özelleştirmeye çok kısıtlı imkan tanır. Sadece istediğiniz bir fotoğrafı duvar kağıdı olarak belirleyebilirsiniz.

Android tüm uygulamaları özel bir bölüm olan uygulama çekmecesinde tutar. Buraya erişim için ana ekran üzerine bir kısayol eklemiştir. İsterseniz uygulamalarınızın kısayollarını buradan ana ekrana taşıyabileceğiniz gibi hem ana ekranda hem uygulama çekmesinde klasörleyebilirsiniz. Android Ana ekranlarda çok fazla özelleştirme seçeneği sunmaktadır. Hayatınızı kolaylaştıracak bir çok araç sizin için Google veya uygulama geliştiricileri tarafından hazırlanarak seçiminize sunulmuştur. Bunlara örnek olarak hava durumu, dünya saatleri, borsa verileri, e-posta kutusu, müzik kutusu gibi pek çok araç sayılabilir.

Asistanlar: Siri ve Google Now

Google Now ve Siri benzer işleri yapan asistanlardır. Her ikisi de alarmlarınızı kurabilir, yol tarifi verebilir, hatırlatıcılar ayarlayabilir, sesli mesaj, e-posta gönderebilir.

Siri ile diyalog kurabilirsiniz fakat Google Now böyle bir özelliğe sahip değildir. Siri kendisine verilen komutları anlamada ve sonuç getirmede daha başarılıdır. Apple Siri uygulamasını ios 10 ile birlikte uygulama geliştiricilerine açtı, böylelikle Siriye komut vererek uygulamalarınızı sesle kontrol edebileceksiniz. Mesela “Anneme, Whatsuptan saat 7’de geleceğimi söyle” dediğimizde Siri whatsup’ı kullanarak rehberden Annemize mesaj atabilecek, veya video kaydını başlat gibi komutları algılayıp uygulamayı çalıştırabilecek.Esneklik

Android sistemi sizin uygulama market dışından da uygulama yükleyebilmenize imkan verir. Fakat iPhone buna izin vermez. Ancak jailbreak yapılan cihazlarda bu mümkün olabilir.

Android bir cihazı bilgisayarınıza bağladığınızda onu tıpkı bir harici harddisk gibi kullanabilirsiniz. Silme, kopyalama, yeni bir dosya ekleme yapabilirsiniz. iPhone cihazınızı bilgisayarınıza bağladığınızda sadece fotoğraf ve videolarınıza erişim sağlar. Bunları da sadece kopyalayabilirsiniz. Diğer dosyalara ulaşma yetkisi tanımaz. iPhone cihazınızdan bilgisayara veya bilgisayarınızda cihazınıza dosya atmak isterseniz iTunes ve benzeri programlar kullanmanız gerekir. Bu programlarla bile cihazınızdaki tüm dosyalara erişemezsiniz, sadece belgeleriniz, müzikleriniz, fotoğraf ve videolarınız erişime açıktır.

Android sistemi Samsung veya Huawei gibi telefonlarda çok farklı özellik, araçlar ve arayüzlerle gelir. Nexus veya Motorola gibi telefonlarda standart android sürümü de kullanılmaktadır. Bu durum tamamen sizin tercihinize açıktır.

Google uygulamaları ve servisleri tıpkı google maps, google calendar, gmail gibi iphone üzerinde de sorunsuz çalışmaktadır. Fakat bunların android cihazlardaki uyumu, kullanım kolaylığı ve entegrasyonu daha iyidir. İphone cihazlarda Apple’ın seçtiği uygulamaların dışında kullandığınız uygulamaları varsayılan uygulama olarak belirleyemezsiniz. Web tarayıcı olarak Google Chrome kullanabilirsiniz fakat size gelen e-postadaki bir linke tıkladığınızda otomatik olarak Safari açılacak ve istediğiniz sayfaya sizi götürecektir.

Apple uygulamaları ve servisleri android sistemine açık değildir. Tıpkı iMessage, Facetime veya iCloud gibi.

Güvenlik ve Gizlilik

Apple kullanıcı verilerinin saklanması ve 3. Taraflarla paylaşılmaması konusunda daha hassastır. Belki verilerinizi kendi sistemini geliştirmek için kullanıyor olabilir fakat başkalarıyla paylaşmadığı kesin. 2016 yılının ilk çeyreğinde yaşanan FBI ile Apple arasında yaşanan kişisel verilerin mahkeme kanalıyla istenmesine karşı Apple yöneticisi Tim Cook buna yazılımın güvenlik politikasının imkan vermediğini açıklamıştı. İphone cihazlarda veriler kriptolu olarak saklanmakta ve kullanıcı şifresi girilmeden bu verilerin şifresi Apple tarafından bile kırılamamaktadır. Fakat Google özellikle kişisel verilerimizi kullanarak ve bunları 3. Taraflara satarak para kazanıyor. Gizliliğinize önem veriyorsanız tercihinizin iphone olması kaçınılmaz. Android 6.0 Marshmallow sürümünden sonra tam disk kriptolamaya geçmiştir, fakat önceki sürümlerde bu özellik yoktur.

Güvenlik konusunda da Android cihazlara market dışından uygulama yüklenebilmesi ve markete yüklenen uygulamaların Google tarafından kontrol edilmemesi Android cihazları zararlı yazılımlara karşı daha açık hedef haline getiriyor. Apple uygulama mağazasına yüklenen uygulamaları testlerden geçirerek onay verdiğinde kullanıcılar bunlara erişebiliyor. Bu yüzden zararlı yazılımlarla karşılaşma riski iphone cihazlarda daha düşüktür. Android cihazlarınızı uygulama marketten indirdiğiniz virüs programlarıyla koruyabilirsiniz.Peki Hangisini Tercih Etmeliyim: Android vs iPhone

Bunu söylemek kimse için kolay değil. 2 sistemin de kendine has özellik ve avantajlarının yanında dezavantajları da bulunmakta. Bu seçimi en iyi okuyucular yapabilir. Öncelikle ihtiyaçlarımızı belirledikten sonra hangi seçenek daha cazip geliyorsa onu seçebiliriz. Önemli olan tercihlerimizle mutlu olabilmektir.