Anneler Günü İlk Ne Zaman Kim Tarafından Kutlandı?

12.05.2017
• Hayat • Kim-buldu • Tarih

Anneler Günü, tüm dünyada farklı biçimlerde kutlanan, anneliği onurlandıran bir tatil. Anneler Günü, 1908 yılında Anna Jarvis tarafından gündeme getirildi ve 1914'te resmi bir ABD tatili haline geldi. Jarvis daha sonra tatilin ticarileşmesini reddetti ve hayatının ikinci bölümünü bu günü takvimden çıkarmaya çalışarak geçirdi. Tarihler ve kutlamalar değişirken, Anneler Günü genellikle Mayıs ayının ikinci pazar gününe denk gelir ve geleneksel olarak annelere çiçekler, kartlar ve diğer hediyeler verilir.


Anneler Günü'nde, yılın herhangi bir gününden daha fazla telefon görüşmesi yapılır. Annelerle yapılan bu tatil sohbetleri telefon trafiğinin ortalama yüzde 37 oranında yükselmesine neden oluyor.


Anneler ve annelik kutlamaları, ana tanrıça Rhea ve Cybele'ye şenlikle festival düzenleyen antik Yunanlılara ve Romalılara kadar uzanır ancak Anneler Günü için en modern örnek, "Mothering Sunday" olarak bilinen erken Hristiyan festivalidir.


Bir zamanlar Birleşik Krallık'ta ve Avrupa'nın bir bölümünde önemli bir gelenek olan bu kutlama evlerine en yakın ana klisede yapılırdı. Lent'te (Büyük Perhiz günü) dördüncü Pazar gününe denk geliyordu ve asıl olarak, dindarların "ana kiliseleri"ne geri dönecekleri bir zaman olarak görülüyordu.


Zamanla Anne Günışığı geleneği daha laik bir tatile dönüştü ve çocuklar annelerine çiçekler ve takdir tokeleri verdiler. Bu gelenek sonunda 1930'larda ve 1940'larda Amerikan Anneler Günü ile birleştikten sonra popülerliğini kaybetti.


Anneler Günü'nün Amerika Birleşik Devletleri'nde kutlanan kökleri 19. yüzyıla kadar uzanır. İç Savaş öncesi yıllarda, Batı Virginia'daki Ann Reeves Jarvis, yerel kadınlara çocuklarına nasıl doğru bakım yapacaklarını öğretmek için "Anneler Günü Çalışma Kulüpleri" kurmuştu.


Bu kulüpler, daha sonra İç Savaş nedeniyle bölünmüş bir ülkede birleşmeyi tetikleyen bir güç olarak kullanıldı. 1868 yılında Jarvis, annelerle birlikte birleşmeyi teşvik etmek için eski Birlik ve Konfederasyon askerleriyle bir araya gelerek "Annelerin Dostluk Günü"nü düzenledi.


Anneler Günü için girişimde bulunan başka bir kişi de kadın hakları savunucusu ve köleliğin kaldırılması için oy kullanan Julia Ward Howe’dur. Howe, 1870'de annelere hitaben dünya barışını desteklemek için bir araya gelmelerini istediği "Anneler Günü Bildirgesi" ni yazdı. Howe, 2 Haziran 1873’te "Annelerin Barış Günü" kutlamaları için kampanya başlattı.


Diğer Anneler Günü öncülerinden Juliet Calhoun Blakely, Michigan'da Albion kasabasında yerel bir Anneler Günü kutlamasına ilham kaynağı olan bir kadın aktivistti. . Bu arada Mary Towles Sasseen ve Frank Hering ikilisi de, 19. Yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında bir Anneler Günü etkinliği düzenlemeye çalıştılar. Hatta bazıları Hering'i "Anneler Günü'nün babası" olarak da adlandırdı.

Resmi Anneler Günü tatili, Ann Reeves Jarvis'in kızı Anna Jarvis'in gayretleri sonucu 1900'lü yıllarda ortaya çıktı. Annesinin 1905 yılında ölümünü takiben, Anna Jarvis anneler gününü, annelerinin çocukları için yaptıkları fedakarlıkları onurlandırmanın bir yolu olarak kutlanması gerektiğini düşünüyordu.


Mayıs 1908'de Philadelphia'daki bir mağaza sahibinden John Wanamaker'den mali destek aldıktan sonra, ilk resmi Anneler Günü kutlamasını West Virginia'daki Grafton'daki bir Metodist kilisede gerçekleştirdi. Aynı gün, binlerce insan Philadelphia'daki Wanamaker'in perakende mağazalarından birinde bir Anneler Günü etkinliğine katıldığını gördüler.


İlk Anneler Günü kutlamalarındaki başarısının ardından, Jarvis, bu günün ulusal takvime tatil olarak eklediğini görmeye karar verdi. Amerikan tatillerinin erkek başarılarına ayırıldığını savunarak, gazetelere ve siyasilere, anneliği onurlandıran özel bir günün kabul edilmesine katkı sağlamaya çağıran büyük bir mektup kampanyası başlattı.


1912 yılına gelindiğinde birçok eyalet, kasaba ve kilise Anneler Günü'nü yıllık bir tatil olarak kabul ettiler ve Jarvis, Anneler Günü Uluslararası Birliği'ni kurarak annesinin başlattığı davasını sürdürdü. Amerikan Başkanlarından Woodrow Wilson, Mayıs ayının ikinci Pazar gününün Anneler Günü olarak resmen kabul eden düzenlemeyi 1914'te imzalamış ve bugüne kadar devam etmiştir.

Anna Jarvis başlangıçta Anneler Günü'nü, anneler ve aileleri arasında gerçekleşecek kişisel bir kutlama günü olarak tasarlamıştı. Bu günde tasarlanan kutlama, beyaz bir karanfilin yakaya takılarak kişinin annesini ziyaret etmesi ya da kilise ayinlerine katılmasıyla ilgiliydi. Ancak Anneler Günü ulusal bir tatil haline geldiğinde, çiçekçilerin, kart şirketlerinin ve diğer tüccarların bu günün popülaritesinden yararlanmaları uzun sürmedi.


Jarvis başlangıçta Anneler Günü'nün profilini yükseltmek için çiçek endüstrisi ile birlikte çalışırken 1920'lere kadar tatilin nasıl ticari hale getirildiğini görerek bu durumdan rahatsız oldu. Bu dönüşümü kınadı ve insanlardan Anneler Günü çiçeklerini, kartlarını ve şekerlemelerini almamalarını istedi.


Jarvis sonunda Anneler Günü kutlamalarına karşı bir kampanya oluşturdu. Şekerlemecilere, çiçekçilere ve hatta hayır kurumlarına bu günün ticarileşmesini engellemek için seslendi. Ayrıca "Anneler Günü" adını kullanan gruplara karşı sayısız davalar açtı ve nihayetinde kişisel servetinin çoğunu avukatlık ücretlerine harcadı. 1948'de ölümüne kadar Jarvis, Anneler Günü tatilini tamamen reddetti ve hükümeti bu günün tatil olarak Amerikan takviminden çıkarılması için aktif bir şekilde lobi yaptı.


Amerika Birleşik Devletleri'nde Anneler Günü, annelere ve diğer kadınlara hediye ve çiçekler vererek kutlanmaya devam ediliyor ve tüketici harcamalarının en çok arttığı tatil günlerinden biri haline gelmiş durumdadır. Aileler bu günü, aynı zamanda annelere yemek yapma ya da diğer ev işlerinden bir günlüğüne de olsa izin vererek kutluyorlar.


Kaynak: www.history.com