Anoreksiya Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

20.09.2017
• Saglik • Psikoloji • Nedir
Anoreksiya Nedir?

Anoreksiya nedir?

Anoreksiya, psikolojik ve hayatı tehdit eden yeme bozukluğudur ve aşırı kilo kaybı nedeniyle hastanın vücut ağırlığı, vücut kütle endeksindeki normal değerlerden çok büyük sapma gösterir. Aşırı ve gereksiz kilo kaybı, kilo artışı üzerine mantıksız korkudan kaynaklanırken hasta, kendini görüntü ve kilosuna ilişkin gerçek dışı bir algıya sahip olur. Anoreksiya, kendini açlığa mahkum etme ve beraberinde gelen iştahsızlık ile özetlenebilir.


Anoreksiya Belirtileri

Anoreksiyanın fiziksel belirtileri ve semptomları açlık ile ilişkilidir, ancak bozukluk aynı zamanda gerçekçi olmayan bir vücut ağırlığı algısı ve ağırlığı kazanma ya da yağ alma korkusu ile ilgili duygusal ve davranış sorunlarını da içerir.


A.Anoreksinin fizikî belirtileri aşağıdakileri içerebilir:

Aşırı kilo kaybı

İnce görünüm

Anormal kan sayımı

Yorgunluk

Uykusuzluk hastalığı (insomniya)

Baş dönmesi veya bayılma

Parlak mavimsi renk değişikliği

Saçların incelmesi, kırılması ve dökülmesi

Adet olunamaması

Kabızlık

Kuru veya sarımtırak cilt

Düzensiz kalp ritimleri

Düşük kan basıncı

Osteoporoz

Kolların veya bacaklarda şişmeKaynak: Osaavaohjaus.fi


B.Duygusal ve davranışsal belirtiler

Anoreksiyanın duygusal ve davranışsal belirtileri şu şekildedir:

Yemek reddi

Açlığın inkarı

Ağırlık kazanma korkusu

Yenilenlere ilişkin yalan söyleme

Duygusuzluk

Antisosyallik

Sinirlilik

Cinsellikten uzaklaşma

Depresyon hali

İntihar düşünceleriKaynak:http://www.rs-sejahterabhakti.com


Anoreksiyanın Nedenleri

Anoreksiyanın kesin nedeni bilinmemekteyse de birçok hastalıkta olduğu gibi biyolojik, psikolojik ve çevresel faktörler rol oynamaktadır.


Biyolojik nedenler

Hangi genlerin ilişkili olduğu net olarak bilinmese de bazı insanları, anoreksinin gelişmesine karşı daha savunmasız hale getiren genetik yapıların ve değişikliklerin etkili olduğu söylenebilir.

Psikolojik nedenler

Bazı duygusal özellikler anoreksiya katkıda bulunabilir. Genç kadınlar sıkı diyetlere sadık kalınmasını ve aç olmasına rağmen yiyeceklerden vazgeçmeyi kolaylaştıran obsesif kompülsif kişilik özelliklerine sahip olabilir. Hastalar, mükemmeliyetçilik duygusu aşırı baskın olursa, asla yeterince ince/zayıf olmadığını düşünürler.Çevresel nedenler

Modern Batı kültürü inceliği vurgular ve başarı ile değer, genellikle ince/zayıf olma durumu ile özdeşleştirilir. Arkadaş çevresinin baskısı, özellikle genç kızlar üzerindeki baskıyı arttırıcı etki yapar.


Anoreksiyayı Tetikleyen Risk Faktörleri

Aşağıdaki risk faktörleri, anoreksiya riskini arttırıcı etki yapar:

Kadın olmak

Genç yaşta olmak

Genetik değişiklikler ve kalıtım

Sık ağırlık değişiklikleri.

Sosyal değişimler

Spor, eser ve sanatsal etkinliklerle uğraşan meslekleri icra etmek

Medya ve toplumun etkisi


Anoreksiya Tedavisi

Fiziksel, davranışsal ve duygusal bozukluklara yol açan anoreksiya tedavisi için; tıp doktorları, diyetisyenler ve terapistleri içeren profesyonel bir tedavi ekibi gereklidir.

Anoreksiya tedavisinde en öncelikle, kalp ritim bozukluğu gibi yetersiz beslenmeden kaynaklanabilecek ciddi sağlık sorunlarının giderilmesine yönelik tıbbi destek gereklidir.

Beslenme düzeni ve alışkanlıklarının iyileştirilmesi ikinci adımdır. Bu çerçevede, vücut kitle endeksi verilerine uygun bir ağırlıklı restorasyonu amaçlanırken, özel bir yemek planının uygulanması ve denetimi ve normal yeme alışkanlıklarının yeniden oluşturulması sağlanır.

Son olarak, hastaya psikolojik destek verilmelidir. Hastanın, yeme bozukluğu ile ilgili temel sorunları kavraması sağlanır. Bu sayede, hastanın fiziksel görünümü ile barışık bir birey olması ve olaylarla sağlıklı şekilde başa çıkma becerilerini geliştirmesi hedeflenir.


Anoreksiya Hikayesi

İrem Derici başta olmak üzere bir çok ünlü ya da sıran kişi anoreksiya olmuştur. Her anoreksiya hastasının ise kendine özel bir hikayesi vardır. Şimdi bunlardan birisine göz atalım: