Antartika Kıtasında Metan Yiyen Bakteri Bulundu

05.08.2017
• Haberler • Ilginc • Bilim

Yapılan son araştırmalara göre (2013) Güney Kutbunda Antartika’ da buzların içinde yaşayan ve metan yiyerek hayatını devam ettiren bir bakteri çeşidi bulundu. Bu bakterinin Güney Kutbu buzulunun altındaki o derin sera gazı emisyonlarını yönetmemize yardımcı olabileceği akıllara geldi.


Bir bilim ekibi güney kutbunda yaşayan bakterilerin, metan gazını sindirerek hayatta kaldıklarını buldu, varlığından habersiz olduğumuz bu bakteriler adeta buzullar ile gezegenin geri kalan kısmı arasında olağanüstü bir biyolojik filtre görevi görmekteler.

2013 yılında uluslararası ve disiplinler arası bir bilim adamı ekibi Batı Antartika Buz Kütüğünde bulunan Whillan Gölüne gittiler ve 800 metre derinliğinde kazı yaptılar. Bu araştırmacılar, binlerce yıldır atmosferden izole edilmiş su örnekleri ve tortular topladılar. Ve bulgularını Nature Geoscience dergisinde yayınlandılar.
Montana Eyalet Üniversitesi'nden baş yazar Alexander Michaud, bir açıklamasında şunları belirtti: "Sadece küresel iklim çalışmalarında kullanmak için değil de, metan tüketimi (oksidasyonu) , Batı Antartika’nın altında derinliklerde, kalıcı olarak soğuk olan bu yerlerde yaşayan mikroplar için bir yaşam kaynağı olabilir".Araştırma ekibi, bakteri genomuna ve numunedeki metan konsantrasyonuna baktı. Batı Antarktika Buz Koruma Bölgesi'nde büyük bir metan deposu olduğunu ve bulguları doğruysa bu bakterilerin metan gazının atmosfere salınmasını önlemesine yardımcı olduğunu düşünüyorlar.

Metan gazı dünyada karbondioksitten daha az miktarda olsa da, aslında daha güçlü bir sera gazıdır. Bilim insanları 20 yıllık bir dönem boyunca, metan gazının dünyayı, karbondioksitten 86 kat daha fazla ısıttığını söylüyorlar. Bu demektir ki eğer gerçekten metan tabakaları varsa, bunların atmosfere salınmalarını önlemek gerekmektedir.


Metan oksidasyonu sayesinde, Whillan Gölü'nde yaşayan bu bakteriler, metanın yüzde 99'tan fazlasını tüketebilirler ki bu çok önemli miktarda bir karbon kuyusu anlamına gelmektedir.
(Karbon Kuyusu İçin Bakınız: http://cozumpedia.com/karbon-kuyusu )Bu karmaşık ortamın varlığı, Satürn'ün ve Jüpiter'in buzul uyduları üzerinde bakteri hayatı olma ihtimalini de akıllara getirdi; ancak bu hala her bakımdan erkendir. Dünyamızın dışında hayat olduğu hakkında somut bir kanıtımız yok ve sadece Antarktika buzulunun altında olanları araştırmaya yeni başladık ve ayrıca henüz aya gidip gitmediğimiz bile belli değil.


Montana Eyalet Üniversitesi'nden yazar John Priscu, Antarktika buzul altı ortamından ilk temiz numuneleri toplamak için bilimsel ve lojistik planlama yapılmasının on yıldan fazla biz zaman aldığını, ancak elde dilen sonuçların resmen Antarktika kıtasını inceleme biçimlerini değiştirdiğini ifade etti.


Metanın potansiyel kaynaklarını ve metanın kuyularını tanımamız, iklim modellerimizi iyileştirmemize yardımcı olabilir ve hatta sera gazlarının yakalanması konusunda iyileştirmenin yollarını bize gösterebilir.