Atom Bombası

26.04.2017
• Nedir • Bilim • Kim-buldu

Atom bombası, çekirdek tepkimesi ve nükleer füzyon ile beraber kullanılmasıyla çok büyük bir miktarda açığa çıkan enerjiyle yüksek düzeyde yok etmeyi hedefleyen bir silahtır. Genel patlayıcılardan farklıdır. Bu silahın diğerlerinden daha fazla enerji kullanıldığından çok daha fazla tahrip gücü vardır. Tüm bir şehri veya bir ülkeyi bittimam tüm unsurları ile anını ve geleceğini yok edecek güçtedir.

Nükleer silahı 1945 yılında ilk kez ABD yapmayı başarmıştır. İlk denemesini 16 Temmuz 1945'te New Jersey 'de Alamogordo hava üssünde denemiştir. Bu patlamada inanılmaz derecede parlak bir ışık 16 km ötedeki dağları bile aydınlattı ve bir top halinde 12,000 metreye yükseldi.

Bu deneme bundan tam 20 gün sonra 6 Ağustos 1945'te Japonya'da Hiroşima' ya atılacak uranyum tipi silahın habercisiydi.

Savaş tarihinde, atom bombası iki kez ABD tarafından ve II. Dünya Savaşı'nın sonlarında kullanılmıştır.

İlk kullanımı 6 Ağustos 1945 sabahı, 15 kilotonluk Little Boy (küçük çocuk) kod isimli uranyum tipi silahın Japonya'nın Hiroşima kentine atılmasıyla vuku bulmuş ve 132000 kişi hayatını kaybetmiştir. Bundan tam üç gün sonra ise Fat Man (Şişman adam) kod isimli plütonyum tipi silah aynı ülkenin Nagazaki kentinde patlatılmış ve yaklaşık 80.000 kişi hayatını kaybetmiştir.

Kullanılan bu silahlar sonucunda birçoğu sivil iki yüz binden fazla kişi ölmüştür.


Fat Man (Şişman adam) kod isimli silah.

Atom bombası patlatıldığında, süpersonik bir sarsma dalgası meydana getirmektedir. Sesten daha hızlı olan bu dalganın (343.2 metre/saniye) yıkıcı etkisi oldukça yüksektir. Bu sarsma dalgasının yıkıcı özelliğini artırmak için silah yerden yüksekte patlatılmaktadır. Yukarıdan aşağı doğru kilometrelerce alanı sesten daha hızlı bir hızla taramaktadır. Bu yıkıcı sarsma etkisine çapı 200 metre olan 1 milyon derecelik bir ateş topu eşlik eder. Bu ateş topu ile hava ısınır; büyük bir hızla genleşerek yükselir ve bir boşluk meydana getirir. Bu boşluğu doldurmak için hücum eden yüksek basınçlı yoğun soğuk hava, adeta şiddetli ve kavurucu bir kasırgaya yol açar. Böylece atom bombası, iki yönden yakıcı ve yıkıcı bir etkiyle bütün binaları devirir ve canlıları öldürür. Bu dalga yere çarptıktan sonra yeniden yukarı doğru sıçrar. Böylece aşağı doğru inip çıkan yeni sarsma dalgalarının oluşmasına yol açar ve 4km çapına kadar ulaşıp bütün binaları yerle bir etmekte ve canlıları öldürmektedir. Bunun yanı sıra şans eseri hayatta kalan insanlar için ise dünyaları adeta bir cehenneme döner. Radyoaktivite... Patlamanın etkisiyle mantar şeklinde 12km yüksekliğinde atmosfere tonlarca kül ve radyoaktif maddeler yayılır. Bu maddelerin etkisi bölgede ki insanları ve gelecek nesillerini mahvetmektedir.