Ayağınızı sıkan ayakkabılar için pratik çözümler

28.05.2017
• Nasil-Yapilir • Hayat
Ayağınızı sıkan ayakkabılar için pratik çözümler

Ayağınızı Sıkan Ayakkabılar

Çok beğendiğiniz ayakkabılarınız; kilo alma, hamilelik gibi durumlar nedeniyle ayağınızı sıkmaya başlayabilir. Yahut ayağınızı bir miktar sıkmasına karşın çok beğendiğiniz bir ayakkabıyı satın alır ve bir süre sonra ayakkabıların sizi az da olsa rahatsız ettiğini fark edersiz. Diğer yandan, her ayakkabının aynı kalıpta üretilmediğini biliyoruz. Özellikle internetten deneme şansımız olmadan satın aldığımız ayakkabılarda bu sorunlarla karşılaşmak mümkün.

Bu tür durumlarda, ayakkabıları alıp profesyonel bir ayakkabı tamircisine götürerek onların ayaklarınıza uyacak şekilde genişletilmesini sağlayabilirsiniz ancak bu iş, hem para hem de zaman kaybına yol açacaktır. Bunun yerine evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz pratik çözümler sayesinde bu sıkıntıdan kurtulur ve ayakkabı tamircisine gitme zahmetine katlanmak zorunda kalmazsınız.


Ayağınızı Sıkan Ayakkabılar İçin Evde Uygulanacak 7 Çözüm

1.Dondurucuya Koymak

Öncelikle ayakkabılarınızı bir poşetin içerine koyun ve ağzını güzelce kapatın. Daha sonra buzdolabınızın derin dondurucu kısmına koyun. Yaklaşık 4 veya 5 saat kadar bekletin. Ayakkabınızı çıkartınca poşetin etrafındaki buzların erimesini ve ayakkabılarınızın normal sıcaklığına geri dönmesini bekleyin. Artık ayakkabılarınızı denediğinizde eskisi kadar ayağınızı sıkmadığını göreceksiniz. Bu yöntem, deri ayakkabılar için daha geçerli işlemdir.


2.Sirkeli Gazete Kağıdı Yerleştirmek

Sirke ile evde kullanmadığınız eski gazetelerinizi güzelce ıslatın. Ancak gazete kağıtlarının erimesine izin vermeyecek kadar ıslatmak önemli. Islattığınız gazete kağıtlarını sıkarak fazla olan sirkeyi alın. Sirkeli gazete kağıtlarını ayakkabılarınızın içerisini tam olarak dolduracak şekilde yerleştirin. 10 ila 15 saat arasında bekletin. Bu yöntem, özellikle sirke kokusu nedeniyle pahalı ayakkabılarınız için önerilmeyebilir. Eğer sirke kokusu sizi çok rahatsız ederse bu işlemi su ile de gerçekleştirebilirsiniz. Ancak unutmayın ki sirke, ayak kokusuna ve sağlığına oldukça iyi gelmektedir.


3.Kalıp Satın Almak

Çok daha profesyonel bir yöntem olarak, internet üzerinden ayaklarınıza uygun bir kalıp sipariş edin ve ayaklarınızı sıkan tüm ayakkabılarınıza gönül rahatlığıyla uygulayın.


4.Yulaf Koyun

Ayağınızı sıkan ayakkabıları tam olarak dolduracak kadar yulafı suya koyun ve 24 saat kadar bekletin. Daha sonra suyunu süzdüğünüz yulafları ayakkabıların içerisine yerleştirin ve 2 ya da 3 gün bekletin. Artık ayakkabılarınızı denediğinizde ayağınıza rahatlıkla olduğunu göreceksiniz.
5.Alkol Uygulayın

Saf alkol ile ıslatılmış bezleri ayakkabılarınız içerisine yerleştirerek 10 saat kadar bekletin. Yahut, saf alkolü ayakkabınızın içerisine dökerek 5-10 dakika kadar alkolü ayakkabı derisine yedirin. Bu yöntemi kolonya ile de uygulayabilirsiniz.


6.Buhar ya da Saç Kuruma Makinesi Kullanın

Isınan maddelerin genişlediğini biliyoruz. Dolayısıyla ayakkabılarınızı giymeden önce sıcak su buharına ya da çok daha pratik bir çözüm olarak saç kurutma makinesine tutun. 10 dakika kadar bu işlemi sürdürün. Sonrasında hemen ayakkabıları giyin. Bu yöntemi, ayakkabılar ayağınızda iken de deneyebilirsiniz.


7.Kalın Çorap Giyin

Kalın yün çorap giyin ve yeni aldığınız ayakkabılarınızı zorlayarak giyin. Evde bu şekilde birkaç saat kadar giyin. Bu işlemi birkaç defa tekrar edin.


Yukarıda sayılan yöntemleri; deri, spor, bez veya diğer ayakkabılarınıza uygulayabilirsiniz.


Artık ayakkabılarınızı gönül rahatlığıyla giyebilirsiniz…


Kaynak: improvisedlife