Ayaklar neden üşür? Ayaklar Hastalıklarımızın Habercisi, Sağlığımızın Sigortası

19.05.2017
• Saglik • Hayat

Vitamin eksikliklerinden tiroid sorunlarına kadar, ayaklarınız sağlığınız hakkında tahmin edebileceğinizden daha fazla şey söyleyebilir. Ayaklarımızın sağlığımız hakkında söylediklerinin bazılarını sizler için derledik.


1. KIL DÖKÜLMESİ

Hiçbir şekilde ayaklarınız bir hobbitinki gibi kıllarla kaplı olmak zorunda değil, ancak ayaklarınızda ve ayak parmaklarınızda hiç kıl yoksa bu kan dolaşımınızın düzenli olmadığını gösteren bir işaret olabilir. Eğer ayaklarınızdaki kılların döküldüğünü fark ettiyseniz kan dolaşımınızın düzensiz olduğuna emin olabilirsiniz. Bunu anlayabilmek için ayak bileğinizden nabzınızı kontrol edin. Eğer nabzınızı alamadıysanız, doktorunuzla konuşun.


2. SOĞUK AYAKLAR

Hipotiroidizm ( tiroksin hormonu azlığı ) veya tiroid bezlernizin yetersiz çalışması vücudunuzu, ayaklarınız da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde etkileyebilir. Ayaklarınız hep soğuk mu? Kuru cilt ve saç, bitkinlik hissi ve açıklanamayan kilo alma gibi başka hipotiroidizm belirtilerini de fark ettiyseniz, doktorunuzla konuşun.
3. ŞİŞMİŞ AĞRILI AYAK PARMAĞI

Ayaklarınızda ağrı, şişme ve ayak baş parmağınızda kızarıklık ve ısınıklık varsa bu Gut hastalığının habercisidir. Aslında birçok kişi ayak başparmaklarıyla ilgili sorunlar nedeniyle gut hastalığını farkına varırlar. Bir çeşit artrit (eklem iltihabı) olan, gut, kan dolaşımındaki ürik asit seviyesinin yükselmesinden kaynaklanır. Sıklıkla aşırı et tüketimi ile ilişkili olmasına rağmen, gut bazen az da olsa düzensiz beslenmeden de kaynaklanabilir.


4. KURU, PUL PULLU CİLT

Ayaklarınızda mantar çıkması için ille de profesyonel bir sporcu olmanız da gerekmiyor. Ayaklarınızdaki, özellikle ayak parmakları arasındaki derinin olağandışı kuru, pullanmış ve kaşıntılı olduğunu fark ederseniz, bu mantar enfeksiyonundan kaynaklanıyor olabilir. Eczacınızdan ayak mantarları için bir solüsyon alarak bu problemi çözebilirsiniz, eğer kullandığınız ilaç mantarı tedavi edemezse mutlaka doktorunuzla konuşun.


5. KOKAN AYAKLAR

Neyse ki, kokulu ayaklar mutlaka kötü bir hastalığın habercisi değildir. Peki neyin habercisidir, tabiî ki hijyen kurallarına dikkat etmediğinizin. Kötü kokulardan kurtulmak için ayaklarınızı düzenli olarak yıkayın, pamuk çoraplar giymeye dikkat edin ve ayaklarınız terleme eğilimi gösteriyorsa yanınızda temiz çorap tutun. Bir başka ipucu? Her gün aynı ayakkabılarınızı giymeyin!


6. YÜRÜME ZORLUĞU

Ayaklarınız üzerinde kalmak sizi zorluyorsa, bunun bir çok sebebi olabilir. En çok rastlananlar ise vücudun kalsiyum emiliminin yetersizliği, teşhis konulmamış kırıklar ve anoreksiya (iştahsızlık, hastalık derecesinde) ’dır. Yürürken sorun yaşıyorsanız, en iyi çözüm doktorunuzla konuşmaktır.
7. AYAK KRAMPLARI

Ayaklarınızda sıklıkla kas spazmları yaşıyorsanız ve bunların nedeni aşırı yorgunluk veya kas zedelenmeleri değilse, vücudunuzun aşırı su kaybı veya bazı vitamin veya mineral eksikliklerinden kaynaklanıyor olabilir. Kanınızdaki potasyum, kalsiyum ve sodyum eksikliği sizi bu ağrılı kas spazmlarına daha yatkın hale getirebilir.


8. AÇIKLANAMAYAN UYUŞMA

Ayaklarınız ve bacaklarınızda uyuşukluk hissediyorsanız, olası sebepleri arasında çok uzun süredir oturuyor olmanız olabilir, ancak aynı zamanda Multipl Skleroz (MS) , sinir hasarı ve Fibromiyalji (tükenmişlik sendromu) de dahil olmak üzere çok daha ciddi rahatsızlıkların bir işareti de olabilir.


Kaynak: www.care2.com