Badminton Nedir? Nasıl Oynanır?

18.05.2017
• Nedir • Nasil-Yapilir • Spor
badminton

Badminton Nedir?

Kökeni 16 ncı yüzyıla kadar uzanan, Çin Halk Cumhuriyeti ve Hindistan gibi Asya ülkelerinde yaygın şekilde oynanan badminton, olimpik bir spordur. Türkçe’de tüy top ya da tüylü top şeklinde de ifade edilir.


Amacı

Badmintonda amaç, topu filenin üzerinden karşı oyun alanının içerisine düşürerek sayı kazanmaktır. 21 Sayıdan oluşan 3 sette üzerinden oynanır.


Oyuncular ve Ekipmanlar

Badminton, teklerde ya da çiftlerde oynanabilen ve zaman zaman karışık çiftler müsabakalarına sahne olan bir spor dalıdır. Badminton; yaklaşık 6,1 x 13,4 m ölçülerinde bir sahada oynanır. File yüksekliği 155 cm’dir.

Badminton topu, diğer adıyla tüylü top, üzerine takılı 14 ya da 16 tüyden oluşan yuvarlak şekli olan bir toptur. Badminton topunun ağırlığı 4 ila 6 gram, çapı ise 5-6 mm arasında değişebilir.


Sayı Yapma

Sayı yapmak için topun file üzerinden karşı sahaya temasının sağlanması ya da rakibin topu auta atması ya da kendi sahasına düşürmesi gerekir.
Maç Kazanma

21Sayı üzerinden oluşan setler şeklinde oynanan oyunda ile toplamda 3 setin 2’sini alan taraf oyunu kazanır. 20-20 eşitlik olması halinde oyun birer sayı uzatılır. Skor 29-29 olursa sonraki sayıyı alan seti kazanır.


Temel Kurallar

*Badmintonda, oyun öncesinde yapılan yazı tura atışı ile ilk servisi atacak takım belirlenir ve saha seçimi yapılır.

*Sayı olması için rakip sahaya topun teması; rakibin topu fileye ya da auta göndermesi gerekir.

*Servisler bel hizasının altından rakip sahaya diyagonal şekilde atılır.

*Fileye raket ya da vücutla temas fauldür ve karşı tarafa 1 puan kazandırır.

*Topun fileye ya da rakete takılı kalması; oyun alanını çevreleyen duvar, nesne ya da oyunculara temas etmesi; topa bir oyuncunun ardı ardına iki kez vurması ya da aynı ekipten iki oyuncunun ardı ardına topa vuruş yapması; seslenme veya başka şekillerde karşı tarafın konsantrasyonunun dağıtılması gibi durumlarda faul olur ve karşı tarafa puan yazılır.

*Servis atışının tekrarına “let” denir. Topun oyun esnasında parçalanması, servisin rakip hazır olmadan kullanılması veya hakem kararıyla servis atışı tekrar edilir.

*Set içinde herhangi bir takımın sayısı 11’e ulaştığı zaman 60 saniye, set aralarında 90 ya da 120 saniye molalar verilir. Mola uygulamaları şampiyonaya göre farklılık gösterebilmektedir.


Kaynak:

www.rulesofsport.com

www.badminton.gov.tr https://femalecoachingnetwork.com/2016/08/15/rio-2016-sport-day-badminton/