Bahriye Üçok: Biyografisi, Eserleri ve Bahriye Üçok Suikasti

26.09.2017
• Kimdir
Bahriye Üçok

Bahriye Üçok Kimdir?

Bahriye Üçok; yakın tarihimizin önemli bir figürüdür. Bir akademisyen, politikacı, yazar, köşe yazarı ve kadın hakları savunucusu olan Bahriye Üçok, 6 Ekim 1990 uğradığı suikast ve suikastın çözümsüz kalması nedeniyle siyaset tarihimizde önemli bir yere sahiptir.


Bahriye Üçok’un Hayatı

Bahriye Üçok, 1919 yılında Trabzonda doğmuştur. Ordu'da başladığı öğrenim hayatına İstanbul Kandilli Kız Lisesi'nden mezun olarak devam etmiştir. Ankara Üniversitesi Filoloji Tarihi ve Coğrafya Fakültesi üniversite eğitimini tamamlarken,Devlet Konservatuvarı Opera Bölümünden de mezun olmuştur

Samsun ve Ankara'da lise öğretmenliği yapan Üçok, 1953 Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde asistan olarak çalışmaya başlamış ve 1957'de doktorasını tamamlamıştır. 1965 yılında "İslam ülkelerinde Kadın Hükümdarlar" üzerine tezi ile profesör olan Üçok, Fakültenin ilk kadın üniversite profesörü olmuştur. Üçok, Ortadoğu ve İslam alanlarında yaptığı çalışmalarla öne çıkmış ve Arapça ve Farsça bilmekteydi.

1971'de aktif siyasete giren Bahriye Üçok, 1977'de Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP) katıldı. 1980'deki askeri darbesini müteakiben Halkçı Parti’nin kurulmasında yer aldı ve 1983'te Ordu Milletvekili seçildi.

Cumhuriyet Gazetesinde görüşlerini yazan Bahriye Üçok, 6 Ekim 1990'da yakın tarihimize kara leke olarak geçecek faili meçhul bir cinayete kurban gitmiştir.


Bahriye Üçok Suikasti

Ortadoğu ve İslam ile ilgili düşüncelerini açıklıkla dile getiren Bahriye Üçok, bir TV programında tesettür ile ilgili görüşlerini dile getirmiştir. Bu programdan kısa bir süre sonra, 6 Ekim 1990'da, evinin kapısının önüne bırakılan bir paketi açmaya çalışırken suikasta kurban gitti.

Türk İslami Hareket adlı militan örgüt suikasti üstlenmiştir. Öte yandan, teslimat paketini kabul eden Gülay Calap, suikasttan sonra uzun süre kaybolmuş ve 16 Ocak 1994'te Devrimci Halk Partisi'nin İzmir sorumlusu olarak tutuklanarak 22 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştır. Ancak, suikastin failleri ortaya çıkarılamamıştır.


Bahriye Üçok’un Eserleri

*İslam'dan Dönenler ve İlk Yalancı Peygamber,

*İslam Devletinde Kadın Hükümdarlar,

*İslam Tarihi,

*İslam Tarihinde Emeviler - Abbasiler,

*Atatürk'ün İzinde Bir Arpa Boyu,

*Aly Mazaheri, Ortaçağda Müslümanların Günlük Yaşayışları (çeviri)


Kaynak: Wikipedia, internethaber (imaj)