Bamyanın Faydaları: Bundan sonra yine mi Bamya demeyeceksiniz

20.05.2017
• Saglik • Hayat

Bamya kesinlikle mükemmel bir besindir. Çok miktarda değerli besin içerir ve lif açısından zengindir. Bu sebzeyi, çorba veya güveç içinde kullanarak tadını çıkarabilirsiniz.

Bamyayı sevmek için bir çok nedenden bazılarını sizin için derledik.


ŞEKER HASTALIĞINI ÖNLEMEYE VE ŞEKERİ DENGELEMEYE YARDIMCI OLUR

Muhtemelen diyabet vakalarının her yıl arttığını biliyorsunuzdur. Bamya, bu ölümcül hastalığın önlenmesine yardımcı olabilir.

Ülkemizde yapılan bir araştırmaya göre kavrulmuş bamya tohumları kan şekerini düşürebilir ve şeker hastalığını tedavi edebilir. Ayrıca, bu çalışma ayrıca bamya suyunun içilmesinin kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde dengelediğini de göstermektedir. Bamtaki zengin lif içeriği diyabet tedavisinde de yardımcı olacaktır. Araştırmacılar lifli gıdaların bol miktarda tüketilmesi insülin duyarlılığını ve glisemik kontrolü olumlu yönde etkilediğini söylüyorlar.
YORGUNLUKLA SAVAŞIR

Sabahları yorgun mu kalkıyorsunuz, gün boyunca kendinizi yorgun mu hissediyorsunuz ve yattığınızda yorgun mu oluyorsunuz?

Araştırmaya göre, bamya antioksidan flavonoidler ve karaciğerdeki glikojeni arttıran polifenoller içeriyor. Glikojenin artması, yorgunluğu önleyecek ve enerjik kalmanızı sağlayacaktır.


KOLESTROL SEVİYELERİNİ DÜŞÜRÜR

Nutritional Biochemistry dergisinde yayınlanan hayvanlar üzerinde yapılan bu çalışmaya göre bamya'nın kolesterol seviyelerini düşürebileceğini gösteriyor. Bu fayda, yüksek lif içeriğine ve güçlü antioksidan özelliklerine bağlanır.


TOK TUTAR

Bamya, içerdiği çözülebilir lifler sayesinde uzun süre tok kalmanızı sağlar. Kilo vermek isteyenler kalorisi düşük bu sebzeyi düzenli olarak tüketmelidir.


KARACİĞER HASTALIĞI RİSKİNİ DÜŞÜRÜR

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre, bamya flavonoidleri, sterolleri, taninler ve antrasenin, kimyasal maddelerin karaciğerde neden olduğu hastalıkları tedavi edebildiğini gösteriyor.

Bamya ekstrelerinin alınmasının karaciğer hastalığına neden olan serbest radikallerin etkilerini azaltabileceğini de belirtebiliriz.


KALSİYUM EKSİKLİĞİNİ ÖNLER

Eğer vejeteryansanız ya da laktoz tüketimi sizi rahatsız ediyorsa, bamya size ihtiyacınız olan kalsiyum verecektir. Bamyanın bir porsiyonunda 51 mg kalsiyum vardır. Sağlıklı bir yaşam için yetişkinlerin günde 1,000 mg kalsiyum alması gerektiğinden, bamyanın yanında diğer gıdalardan da kalsiyum almanız gerektiğini unutmayın. Yeterli kalsiyum tüketimi, kemik sağlığını iyileştirir, kan basıncını düzenler, kalp sağlığını iyileştirir ve kolestrol seviyesini düşürür.

GÖRME YETENEĞİNİ GELİŞTİRİR

Bamya, beta-karoten ve A vitamini içerir. Bu iki besin, görme fonksiyonlarını güçlendirdiği kanıtlanmıştır.


STRESİ ÖNLER

Araştırma, bamya tohum ekstraktlarının anti stres özelliklere sahip olduğunu gösteriyor. Stresin azaltılması, obezite ve diyabet riskini de düşürecektir.


KANSER RİSKİNİ DÜŞÜRÜR

Bamyada bulunan bir protein olan Lectin'in Biotechnology Letters adlı dergide yayınlanan araştırmaya göre meme kanseri gelişimini yavaşlattığı ve kanser hücrelerinin yüzde 72'sini de öldürdüğü görüldü. Bu proteinin aynı zamanda fasulye ve fıstıkta da bulunduğu unutulmamalıdır.


BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Bamya, hastalık yapan serbest radikallerle savaşan güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Bunun yanında, bağışıklık sisteminizde hayati bir rol oynayan A ve C vitaminlerini de içerir.


Peki soralım o zaman ne sıklıkla bamayı yersiniz? Yoksa bamya gördüğünüzde yine mi? Tepkisini verenlerden misiniz? Bundan sonra kendinizi bamya yemek için en azından şifa niyetine zorlamanız için size bazı faydalarını derledik.


Kaynak: www.care2.com