Bayraklar Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

03.05.2017
• Nedir • Ilginc • Devlet
Bayraklar hakkında şaşırtıcı bilgiler

Bayraklar Hakkında İlginç Bilgiler

1.Dörtgen şeklinde olmayan tek bayrağın sahibi Nepal’dir.

2.Afrika bayrakları, bağımsızlık hareketini temsil eden yeşil, sarı, kırmızı ve siyah renkleri içerir.

3.Üzerinde bina motifi olan bayraklar Afganistan ve Kamboçya’ya aittir.

4.Polonya ve Çekya, tamamen aynı bayraklara sahipken; Çekya, bayrağın sol kenarına bir eşkenar üçgen ekleyerek motifi değiştirmiştir.

5.Boyutları farklı olması haricinde, Fas ve Endonezya bayrakları birbirinin aynısıdır.

6.Çad ve Romanya bayrakları, mavi renkteki ton farkı dışından aynı bayraklardır.

7.Libya, 1977-2011 yılları arasında motifsiz yeşil bir bayrak kullanmıştır. Bu özelliği ile eski Libya bayrağı, motifsiz tek ülke bayrağı olarak tarihe geçmiştir.

8.12 Ülke bayrağında, silah figürü bulunmaktadır. Bunlar; Amerikan Samoası, Angola, Barbados, Guatemala, Haiti, Kenya, Mozambik, Umman, Sudi Arabistan, Svaziland, Sri Lanka ve Zimbabve’dir.

9.Yeni Zelanda ile Avustralya bayrakları arasında büyük bir benzerlik vardır. 1984 Yılında Kanada’yı ziyaret eden Avustralya Başbakanı, Yeni Zelanda bayrağı ile karşılanmıştır.

10.15 Şubat 2014 tarihinde Pakistan’da bir stadı dolduran 29040 kişi tarafından dev bir Pakistan bayrağı yapılmıştır ve bu rekor, Guinness Dünya Rekorları kitabında yerini almıştır.

11.Danimarka, en uzun süre değişmeden kullanılan bayrağa sahiptir. Danimarka bayrağı, 1219 yılından beri değişmeden kullanılmaktadır.

12.13 Ülke bayrağında hilal bulunmaktadır. Genellikle Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu ülkelerce tercih edilirler. Bunlar; Türkiye, Türkmenistan, Azerbaycan, KKTC, Malezya, Singapur, Cezayir, Tunus, Maldivler, Pakistan, Moritanya ve Komor Adaları’dır.

13.Lihtenştayn ile Haiti bayrakları birbirinden bağımsız şekilde aynı bayrağı dizayn etmiş ve resmi olarak kullanmaya başlamştır. Bu durum, ilk defa 1936 Yaz Olimpiyat Oyunlarında fark edilmiştir.

14.Çin bayrağındaki büyük sarı yıldız Komünist Partiyi; diğer 4 yıldız ise köylü, işçi, küçük burjuva ve ulusalcı kapitalist sınıfları temsil eder.

15.6 Ülke bayrağında gemi figürü vardır: Bunlar; Belize, Ekvator, Fransız Polinezyası, Kosta Rika, Guam ve Tokelau’dur.

16.Amerika Birleşik Devletleri bayrağı 17 yaşında Robert G. Heft tarafından tasarlanmıştır. Heft, Alaska ve Hawaii’nin yakın zamanda ABD eyaleti olacağını düşünerek 50 yıldız kullanmıştır ancak tarih dersinde hazırladığı bu tasarım ödevinden B- almıştır. 1500 Bayrak arasından Heft’in tasarımı seçilince öğretmeni B- notunu A’ya çevirmiştir.

Ülke Bayraklarını Tanıyalım

Kaynak:

  • www.nairaland.com
  • http://time.com
  • http://www.enchantedlearning.com
  • http://www.thynkfeed.com