Biatlon Nedir?

08.08.2017
• Nedir • Nasil-Yapilir • Spor
biatlon nedir

Biatlon Nedir?

Biatlon, kayaklı koşu ile tüfekli atış spor dalının bir arada yapılmasına dayanan çok displinli yarışmalardan birisidir.Biatlon kelimesi, “iki müsabaka” anlamına gelir ve kökleri Yunancaya dayanır. Kelimenin öneki “bi” ikili ya da iki anlamına gelir. Biatlonda, kayak ve atış sporları yapılır.

Biatlonun kökleri, İskandinavya'nın karla kaplı ormanlarında uygulanan hayatta kalma becerilerine dayanır. Bu bölge insanlar, omuzlarına asılmış tüfeklerle kayaklar üzerinde av yaparlardı.


Biatlon Yarışmaları

Biatlon, kayaklı koşu ile tüfekli atış olmak üzere iki spor dalını içerir. Erkekler ve kadınlarda biatlon yarışları düzenlenmektedir.Biatlon Tarihçesi

İskandinavya'daki biatlon yrışmalarının, 18 inci yüzyılın başlarında düzenlendiği bilinmektedir. İlk modern biatlon 1912'de Norveç ordusu tarafından Oslo'da organize edilmiştir.Biatlonun ilk örneklerinde, 17 km kayak yarışı ve atış kaçması halinde 2 dakika penaltı cezası bulunmaktaydı.

1948'de, biatlon ve pentatlon kurallarını standartlaştırmak için, Uluslararası Biatlon Moderne ve Biatlon Birliği (UIPMB) kuruldu. Biatlon sporu, 1998'de esmi olarak UIPMB'den ayrılmış ve Uluslararası Biatlon Birliği' (IBU) kurulmuştur.

İlk kez 1924 yılında düzenlenen kış olimpiyatlarında yarışılan biatlon, bu tarihle birlikte olimpik bir spor dalına dönüşmüştür.


Biatlonun Kuralları

Genel olarak şu kurallardan bahsetmek mümkündür:

*Biatlon, zamana karşı kayak yapmaya ve belirlenen aralıklarla yapılan tüfekli atışlara dayanır.

*Atışlar ayakta ya da uzanarak yapılabilir.

*En temelde, kayak parkuru erkeklerde 20 km; kadınlarda ise 15 km’dir. 4 Kez atış yapılır. Ancak, farklı mesafelerde ve atış sayılarında yarışlar da vardır.

*Atış yapılan tüfek 3.5 kg ağırlığındadır.

*Kayak takımları yarışmacının boyundan uzun ya da 4 cm’de fazla kısa olamaz.Kaynak:

https://www.olympic.org

https://www.wikipedia.org

http://www.harrachov.cz