Big Data Analizi

09.08.2017
• Bilgisayar

Big Data Analizi

Big Data analiz; bir organizasyonun, yararlı bilgileri keşfetmek için büyük veri kümelerini (Big Data olarak adlandırılır) toplaması, düzenlemesi ve analiz etmesi sürecidir. Big Data analizi, kuruluşların, verilerin içerdiği bilgileri daha iyi anlamalarına ve gelecekteki kararlar için önemli verileri tanımlamanıza yardımcı olur.

Big Data Yüksek Performanslı Analiz Gerektirir

Büyük bir veri hacmini analiz etmek için bir takım yöntemler vardır. Big Data analizi genellikle tahmin analizi , veri madenciliği, metin incelemesi, öngörme ve veri optimizasyonu gibi yöntemler ile özel yazılım araçları ve uygulamaları kullanılarak gerçekleştirilir. Toplu olarak bu süreçler, ayrı ve yüksek performanslı analizlerin entegre edilmiş fonksiyonlarıdır. Big Data araçları ve yazılımı kullanan bir organizasyonun, gelecekte daha iyi kararlar alabilmek için bir işletmenin topladığı çok büyük miktarda veriyi işleyebilmesini sağlar.

Big Data Analizi Zorlukları

Çoğu kuruluş için Big Data analizi zor ve maliyetli bir iştir. Öncelikle veri çok büyüktür ve farklı organizasyonlardan gelen veriler birbirine uyumlu olmayabilir, veri desenleri veri türleri farklılaşabilir ve veriler tezatlıklar içerebilir.

Birincil zorluk, bir kuruluşun farklı yerlerde ve genellikle farklı sistemlerde depoladığı tüm verilere erişmek için veri ambarlarını çözmektir. İkinci zorluk, yapısal olmayan verileri yapılandırılmış veriler kadar kolaylıkla çekebilen platformlar oluşturmaktır. Bu muazzam veri hacmi tipik olarak o kadar büyüktür ki, geleneksel veri tabanı ve yazılım yöntemlerini kullanarak işlem yapmak zordur.

Big Data Analizinin Faydaları

Bilgi çağında veri kadar değerli başka bir şey yoktur. Anlamlandırılmış analiz edilmiş veriler kritik karar süreçlerinde bir değer taşımaktadır.

Birçok Big Data analizi, belirli sorulara cevap arama ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Big Data analizi, bir işletme de satış verimliliğini artırabilir ve operasyonları, müşteri hizmetlerini ve risk yönetimini iyileştirebilir.

Bir organizasyonun veri ambarlarının parçalamasına ve verilerin analiz edilmesine yardımcı olan teknolojiler her geçen gün gelişmektedir. http://www.datamation.com a göre günümüzde Big Data analizinde kaydedilen ilerlemeler araştırmacıların, teröristlerin saldırı planlarını tahmin etmelerini, insan DNA'sını dakikalar içinde çözmesini, hangi genin hangi hastalıklara neden olduğunu bulmanıza yardımcı olduğunu söylemektedir.

Dünyanın en büyük mobil operatörlerinden biri olan Fransız Orange Gsm şirketi, Fildişi Sahilleri'ndeki müşteriler için abone verilerini yayınlayarak "Data for Development" projesini başlattı. 2.5 milyar kayıt, 5 milyon kullanıcı arasında yapılan görüşmeler ve kısa mesajlarla ilgili ayrıntıları içeriyordu. Araştırmacılar bu verilerin kamu sağlığını ve güvenliğini artırmak için geliştirme projelerinin temelini nasıl sağlayacaklarına dair Orange’ a bazı projeler sundular. Önerilen projeler, insanların acil durumlardan sonra nereye gittiklerini haritaya çıkarmak için cep telefonu verilerini izleyerek kamu güvenliğini nasıl iyileştireceğini gösteren bir projeyi içeriyordu.


Bir diğer örnek, hastalıkların tutulması için GSM hücresel verilerinin nasıl kullanılacağı ile ilgiliydi.


Big Datanın faydaları arasında en çok dikkati çeken işletme verimliliğini ve operasyonların optimizasyonu ile ilgilidir. Yapılan bir araştırmaya göre şirketler genelde hızı artırmak ve karmaşıklığı azaltmak için Big Data analizi kullandıklarını belirtmişlerdir.

Big data suç önleme, savunma, güvenlik, gelir yönetimi, taşımacılık vb birçok alanda kullanılmaktadır.

Amerika’nın Seattle, Los Angeles şehrinde "Önleyici Polis Hizmetleri" olarak adlandırılan bir uygulama hayata geçirilmiştir. Bu uygulama da işlenen suçların zamanı, yeri ve içeriği incelenmiştir. 4 aylık bir zaman diliminde cinayet oranını yüzde 12 gibi bir oranda düştüğü ifade edilmiştir. Ayrıca hırsızlık, yüzde 26 azalmıştır.
Bu tür projeler hakkında kişisel görüşüm iç güvenliği temin adına dış güvenlikten taviz vermemektir. Bu nedenle stratejik sektörlerin sahipliği konusunda düzenlemeler yapılmalı ve mümkün olduğunca millîleştirilmesi gerektiği kanaatindeyim.