Bilgisayarın Açılışını Hızlandırma

05.08.2017
• Yazilim • Nasil-Yapilir • Bilgisayar
Bilgisayarın Açılışını Hızlandırma

Bilgisayarın Açılışını Hızlandırma

Bilgisayarınızın geç açıldığını düşünüyorsanız ve herhangi bir şekilde optimizasyon yapmadıysanız birkaç ayar değişikliği ile çok daha seri şekilde bilsayarınızın açılmasını ve kullanıma hazır hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için msconfig’ten faydalanacağız.


Msconfig ile Bilgisayarın Açılışını Hızlandırma

Windows Vista, Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 gibi işletim sistemlerinde msconfig ile bilgisayarı daha seri açmak için a şağıdaki adımları izleyerek gerekli değişiklikleri yapın.

1.Klawyedeki “win” tuşu ile “r”ye aynı anda basın. (win+R)


2. Karşınıza çıkan pencereden “ ön yükleme ” sekmesine gelin.3.Eğer birden fazla işletim sisteminiz varsa bekleme süresini düşürün. Default olarak gelen 30 saniyeyi 3 saniye yapabilirsiniz.


4.Yine önyükleme sekmesinden “ gelişmiş ” butona basın ve açılan pencerede “ işlemci sayısı ”nı en yüksek değere getirin. Böylece açılışta bilgisayarınız işlemcisini tam kapasite ile kullanmış olursunuz.
5.Şimdi, “ hizmetler ” sekmesine gelerek bilgisayarın açılışında çalıştırılan hizmetler bir göz atın. Alt kısımda “ Tüm microsoft hizmetlerini gizle ” kutucuğunu işaretleyin. Artık, sistem için gereksiz hizmetleri görebilirsiniz. Örneğin, flash updater veya google güncelleme hizmeti gibi. Bu hizmetlerdeki tik işaretini kaldırararak bilgisayarın açılışında başlatılmalarını ve dolayısıyla daha fazla beklemeyi önlemiş olursunuz.
6.Son olarak “ başlatma ” sekmesine gelerek gereksiz programların başlangıçta çalışmasını engelleyebiliriz. Örneğin, ESET Antivirüz programı başlangıçta yüklenmesi gereklidir ancak Adobe CS6 Service Manager’in başlangıçta yüklenmesi tamamen gereksizdir.7.Son olarak tüm değişiklikleri uygulayıp bilgisayarınızı restart yapın. Artık bilgisayarınız çok daha hızlı açıldığını göreceksiniz.


Bilgisayarın Açılışını Hızlandırma Video