Bit Nedir? Nasıl Temizlenir?

21.08.2017
• Nedir

Bit Temizlenmesi Hakkında Ebeveynlerin Bilmesi Gerekenler


Çocuğunuzun saçında; küçük, beyaz bir lekenin bulunması birçok ebeveynin panik yapması için yeterlidir. Elbette, Bit çarpanı yuck faktöründe yüksek olmasına rağmen , genellikle ciddi hastalığa neden olmaz. Bu yazıda, bit üremesini kontrol altına almak ve bitleri temizlemek için gereken tüm bilgileri bulacaksınız.

Bit Nedir?


Saç biti, indan kafa derisine ve boynuna yapışan ve insan kanında beslenen küçük altı bacaklı böceklerdir. Her bit, bir susam tohumunun büyüklüğündedir ve bulması zor olabilir. Bit yumurtaları da kafa derisine yakın tüylere yapışır ve onları görebilmek daha da zordur.
Bit Kimlerde Görülür?


Bit, genellikle anaokuluna ya da ilkokula giden küçük çocuklarda görülür. Bu yaştaki çocuklar sıklıkla yakından ve daha fazla saçla temas halinde oynarlar ve birbirleriyle fırça, şapka, saç tokaları ve benzeri şeyleri paylaşabilirler. Çocuklarla yaşayan yetişkinlere de bit bulaşma riski yüksektir.

Kafa Biti Nasıl Yayılır


Bit genellikle bir kişinin saçından diğerine doğrudan baş teması yoluyla yayılır. Bit ayrıca giyim veya diğer kişisel eşyalar üzerinde kısa bir süre (24 saat) hayatta kalabilir, bu nedenle paylaşılan saç fırçası bir bitin yeni bir ev sahibi bulmasına yardımcı olabilir. Bit atlayamaz veya bir insandan diğerine uçamaz.


Bit Nasıl Bulunur?


Bit ve bit yumurtaları küçük olsa da, çıplak gözle görülebilir. Saç biti beyaz, kahverengi veya koyu gri olabilir. Genellikle boyun arkasındaki veya kulakların arkasındaki saçlarda bulunurlar. Bit yumurtaları, kafa derisine yakın tüylere sıkıca yapışmış yuvarlak veya ovaldir. Saçları sallamaya çalışırsanız, kıpırdamazlar. Araştırmalar, ıslak saçlarla taramanın bitleri bulmanın ideal bir yol olduğunu göstermektedir.

Bit Semptomları


Canlı bir bit tespit etmek, genellikle bit bulaştığının tek işaretidir. Yalnız yumurtaların görülmesi bir bulaşma teşkil etmez. Birçok çocuğa bit rahatsızlık vermez. Semptomlar gerçekleştiğinde, en sık karşılaşılan sorun, bit bulaştıktan haftalar veya hatta aylar sonra başlayabilecek kaşıntıdır.

Saç Biti Alerjileri


Bitten kaşıntısı, böcek ısırıklarıyla allerjik bir reaksiyon sonucu ortaya çıkar. Kazımadan dolayı çoğu kafa derisinde yaralar veya kabuklar oluşturabilir. Bu yaygın değildir, ancak kazımadan kaynaklanan yaralar enfekte olabilir. Cilt kırmızı, şişmiş veya ağrılı olursa veya boyundaki lenf düğümlerini etkilerse, hemen bir doktora gidin. Bunlar deri enfeksiyonu bulguları olabilir.


Bit Şüphesi


Saç bitleri kendiliğinden ortadan kaybolmaz. Çocuğunuzda bir bulaşmadan şüphelenirseniz, hemen atmanız gereken birkaç adım var. Tanıyı onaylamak için doktorunuzu arayın. Çocuğunuzun okuluna bildirin, böylece diğer öğrenciler kontrol edilebilir. Evin diğer tüm üyelerine bit bulaşmış olup olmadığını kontrol edin.

Bit'den Kurtulmak


Eczanelerde bit öldürme ilaçları bulabilirsiniz. Bunlar, krizantem özlerinden ya da benzer sentetik bir versiyondan yapılır. Bunlar güvenli kabul edilir, ancak küçük çocuklar için önerilmeyebilir. Bazen bitler bunlara dirençlidir. Bölgenizdeki bitlerin bu ilaçlara dirençli olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşun. Ne ile tedavi ederseniz gidin ne olursa olsun, ilacın saçınıza ne kadar süreyle bırakılacağı ve nasıl yıkanması gerektiği konusunda etiket üzerindeki talimatları dikkatle izleyin. 9-10 gün sonra tedaviye tekar ihtiyaç duyulabilir.

Bit Konaklarından Kurtulmak


Bit bir insan üzerinde değilse uzun sürede sağ kalamaz ise de , bit için tedavi edilen herhangi birinin yataklarının yıkanması en iyisidir. Son 48 saat içinde giyilen giysiler sıcak suda yıkanmalıdır. Ebeveynlerin bazen bir çocuğun tüylü tüm hayvanlarını temizlemeleri ve karantinaya almaları söylenirken, uzmanlar bunun gerekli olmadığını söylüyor. Çocuğunuz favori peluş bir oyuncağı varsa, 30 dakika boyunca sıcak bir kurutucuya koyun.

Bit için Ev Önerlieri

Bazı ebeveynler, Bit için etkili doğal ilaçlar olan mayonez, beyaz sirke veya çay ağacı yağı kullanmaktadır. Mayonez'in biti bastırdığı söylenir, ancak önce doktorunuza danışın. Sirke, saçlara yapışan yumurtaları çözdüğü söylenir. Bu ev ilaçlarını destekleyen hiçbir bilimsel kanıt bulunmamaktadır ve çocuk doktorları ana tedaviniz olarak onlara güvenmemeniz gerektiğini söylerler.

Bit Temizliği İçin İnce Dişli Taraklar

İnce dişli taraklar, bitten kurtulmanın bir başka yoludur. Bu tarağın bitleri ve yumurtalarını çekecek kadar güzel dişleri vardır. Eski Mısırlıların
mezarlarında sivri taraklar bulunmuştur. Dezavantajı, bir çocuğun saçlarından bitleri temizlemek için zaman ve sabır gerektirmesi. Tamamen kurtulmak için ilaçlı bir şampuanla tedavi edildikten sonra saçları taramak daha etkilidir.

Bit İle İlgili Şehir Efsanseleri

Bit kötü hijyen işareti değildir. Gelir düzeyine, sosyal sınıfına ve temizlik düzeyine bakılmaksızın bütün çocukları etkiliyebilir.
Böcekler 6 saat kadar su altında yaşayabiliyorlar, bu yüzden düzenli olarak yıkanmış çocuklara da aynı şekilde bit bulaşabilir.
İyi haber, bit hepatit, aids vb gibi bulaşıcı hastalıkları taşımazlar.

Okulda Saç Başlığı


American Academy of Pediatrics'e göre, sağlıklı bir çocuk, bit nedeniyle evde bırakılmamalıdır. Bir çocuğun sınıfta kalmasını ancak diğerleriyle baş temasından kaçınmasını önerir. Tedaviden sonra, ölen yumurtalar hala bir çocuğun saçında kalabilir. Bu hala bit taşıdığı anlamına gelmez. Ancak bazı okulların "bite hayır" politikaları vardır, yani çocuğun sınıfa dönmeden önce bitlerden temizlenmesi gerekir.

Bite Karşı Koruma


Küçük çocuklarınız varsa, ne yazık ki, bitten korumak için yapabileceğiniz çok az şey var. Çocuklar çocuktur ve kafalarını bir araya getirirler, oynarlar taraklarını, toklarını paylaşırlar vs. En iyi savunma çocuğunuzun saçlarını ve kafa derisini düzenli olarak incelemek ve böylece erken bir bulaşmayı zamanında farketmektir. Hızlı müdahale böceklerin ailenin geri kalanına yayılmasını önlemeye yardımcı olur.