Bitcoin Nedir

17.08.2017
• Nedir • Haberler

Bitcoin Nedir

Bitcoin elektronik olarak oluşturulan ve saklanabilen bir dijital para birimi biçimidir. Kimse onu kontrol etmez. Bitcoin, dolar veya euro gibi basılamaz; matematik problemlerini çözen yazılımları kullanarak, insanlar tarafından ve dünyanın her yerindeki bilgisayarları çalıştırarak üretme işlemi giderek artmaktadır. Bu, kripto (şifrelenmiş) para birimi olarak bilinen benzerlerinin ilk örneğidir.

Bitcoin'i normal para birimlerinden farklı kılan nedir?

Bitcoin mal ve eşyaları elektronik olarak satın almak için kullanılabilir. Bu anlamda, geleneksel olarak dolar, euro ya da yen gibi dijital olarak da işlem görüyor. Bununla birlikte, Bitcoinin en önemli karakteristiği ve onu klasik paradan farklı kılan şey, merkeziyetçiliğin olmamasıdır. Bitcoin ağını kontrol eden tek bir kurum yoktur. Bu, insanları rahatlatır, çünkü büyük bir bankanın paralarını kontrol edemediği anlamına gelir.

Bitcoin'i kim icat etti?

Satoshi Nakamoto adlı bir yazılım geliştiricisi, matematiksel kanıta dayalı bir elektronik ödeme sistemi olan bitcoin'i önerdi. Fikri, herhangi bir merkezi otoriteden bağımsız, elektronik olarak devredilebilecek, az ya da çok anında, çok düşük işlem ücretleriyle bir para birimi üretmekti.

Bitcoin'i kim bastırıyor?

Hiç kimse. Bu para birimi merkez bankası tarafından gölgelerde fiziksel olarak basılmaz, nüfusa göre hesaplanamaz ve kendi kurallarını oluşturuyor. Bu bankalar ulusal borcunu karşılamak için daha fazla para üretebilir, böylece paralarını devalüe eder. Bunun yerine, bitcoin, herkesin katılabildiği bir topluluk tarafından matematiksel madencilik yapılarak,bilgisayar gücü ile dijital olarak oluşturulur. Bu ağ aynı zamanda, bu sanal para birimiyle yapılan işlemleri de gerçekleştirerek, bitcoin'i kendi ödeme ağına etkili bir şekilde katıyor.

Bitcoin sınırsız olarak basılabilir mi?

Doğru. Bitcoin protokolüne göre madenciler tarafından sadece 21 milyon Bitcoin üretilebilecğini söyler. Bununla birlikte, bu paralar daha küçük parçalara bölünebilir (Bitcoin kurucusu olan en küçük bölünebilir miktar bir bitkinin yüz milyonda biridir ve "Satoshi" olarak adlandırılır) .

Bitcoin neye dayanır?

Klasik para birimi altın veya gümüş esaslıdır. Teorik olarak, bankada bir dolar verdiyseniz, biraz altın alabilirsiniz (bu durum aslında pratikte çalışmaz) . Ancak bitcoin altın esaslı değildir; Matematiğe dayanır. İnsanlar, bitcoins üretmek için bir matematiksel formülü takip eden yazılım programlarını kullanırlar. Matematik formülü serbestçe bulunur, böylece herkes kontrol edebilir. Yazılım aynı zamanda açık kaynaktır, yani herkesin beklediğini yapmasını sağlamak için ona bakabilirsiniz.

Bitcoin'in Özellikleri Nelerdir?

Bitcoin'in hükümet destekli para birimlerinden ayrı tutan önemli bazı özellikleri vardır.

1. Merkezi değil

Bitcoin ağı bir merkezi otorite tarafından kontrol edilmemektedir. Madencilik yaparak para üreten ve işlemler yapan her makine, ağın bir parçasını oluşturur ve makinalar birlikte çalışır.

2. Kurulumu kolaydır

Klasik bankalar basitçe bir banka hesabı açtırmak için bir dizi bürokrasi ortaya çıkarır. Ödeme için tacir hesapları oluşturmak, bürokratik kurallar tarafından kuşatılmıştır. Bununla birlikte, saniyeler içinde bir Bitcoin adresi ayarlayabilir, hiçbir soru sormaz ve hiçbir ücret ödemezsiniz.

3. Anonimdir

Kullanıcılar birden fazla Bitcoin adresi tutabilir ve adlara, adreslere veya kişisel olarak tanımlayıcı diğer bilgilere bağlı değildir.

4. Tamamen şeffaftır

Bitcoin, şimdiye kadar ağda meydana gelen her işlemin detaylarını, blockchain adı verilen, genel muhasebenin büyük bir versiyonunda saklar. Blockchaine herkes ulaşabilir. Herkese açık bir Bitcoin adresiniz varsa, bu adreste kaç Bitcoin olduğunu herkes bilir. Sadece senin olduğunu bilmezler.

5. İşlem ücretleri azdır

Bankanız, uluslararası transferler için £ 10 ücret talep edebilir. Bitcoin yapmaz.

6. Hızlıdır

Her yere para gönderebilirsiniz ama bu işlem saatler veya dakikalar sürebilir ancak Bitcoin ağında ödeme işlemi anında yapılır. 7. Bu inkar edilemez Bitcoini yanlışlıkla ve bilerek gönderildiğinde, alıcı size geri vermediği süerece onu geri almak mümkün değildir.

Bir Değerlendirme...

Dünyada hali hazırda rezerv para olarak isimlendirilen para birimi -yani herkesin ödemede kabul edeceği para birimi- dolar ve euro dur.
Ancak sonuçta bu paraların karşılığı altın ve gümüş gibi görünse de aslında değildir.
Bu para birimlerinin karşılığı arkasında o para birimine sahip olduğu ülkelerin ekonomisi ve o ülke ekonominin ürettiği mal ve hizmetlerdir.
Zira elinizde dolar var ise gidip bir iphone alabilirsin.

***
Uluslararası ödeme araçlarına bir baklım:
Altın
Değerli bir maden-örneğin altın örneğinden hareket edelim -dünyada en az bulunan bir maden olduğundan diğer madenlerden (demirden aliminyumdan) daha değerlidir. Altın dünyada az olmasaydı tıpkı demir gibi -atık bir demir eşya olarak- çöplere atıldığını görürdük.
Diyelim ki bir ülkede ezkaza tonlarca altın madeni bulunsa veya altın birden bollaşsa toprak altın fışkırtsa, altın pul olurdu.
O zaman uluslararası ödeme aracı vasfını yitirirdi.

***
Para
Para nedir? Para karşılığı halktan alınmak üzere, halk üzerine keşide edilmiş bir çektir aslında, sizin bir toplumdan ne kadar alacaklı olduğunuzu gösterir.
100 dolar para aslında 3-5 kuruş maliyeti olan bir kağıt parçasıdır! Para basma klişeleri ile sınırsız basılır. Rezerv paraya sahip olan, onu yöneten, basma yetkisini elinde bulunduran bol bol basar gider dünyayı satın alır.

Uluslararası ödeme araçları olarak kullanılan araçlar esasında çokta güvenli görünmüyor. Ama şimdilik elimizdeki en iyisi bu.

***

Bir tahmin: yine kripto paraları icat edenler doları basma yetkisini elinde bulunduran kişiler.


Doları hangi aileler basıyor malum???

Satoshi Nakamoto isminde bir adam hiç yaşamamış olabilir. Yaşamışsa bu parayı o icat etmemiştir.

Bir bakarsınız bir gün gelir uluslararası ödemeler dengesinde bir uluslararası ödeme aracı olarak kabul edilmiş.

***

Son söz : Sistemi kurandan daha iyi kalpazan tanımıyorum.

Kalın sağlıcakla...