Bolero Nedir? Bolero Nasıl Yapılır?

04.06.2017
• Sanat • Nedir • Kultur • Hobi
bolero dansı

Bolero Dansı Nedir?

Bolero; yavaş, güzel ve gösterişli bir danstır. Melez bir dans türü olan Bolero, Amerikan stilde rumbanın dans kalıplarını, valsın yükseliş ve düşme hareketleriyle birleştirir. Rumbadan daha yavaş bir tempoda, 4/ 4'lü ritme sahip müzikler eşliğinde yapılır. Bolero, Amerikan stil danslar arasında en yavaş olanıdır.

Bolero, yalnız ya da çift olarak icra edilebilen bir danstır. "Aşkın Küba Dansı" olarak da adlandırılan Boleronun, Afro-Küba'dan ve danzon, beguine ve fandango gibi İspanyol halk danslarından evrimleştiğine inanılıyor. Bu dans, ilk ortaya çıktığı klasik formunda sürekli davul eşliğinde yapılırdı.

Fandango, Amerikan bolero ve Küba bolerosu gibi popüler stilleri mevcuttur. Bolero dansı, aşık olan çiftin duygularını yansıtacak şekilde yapılmalı ve duygular hissettirilmelidir.

Bolero Dansının Tarihçesi

Boleronun kökenleri, 18 inci yüzyıla dayanır. Cadiz’li ünlü bir İspanyol dansçısı olan Sebastiano Carezo, 1780 yılında fandango stiline benzeyen 4/ 4'lük ritme sahip İspanyol bolerosunu geliştirmiştir. Küba bolerosu ise, İspanyol bolerosundan çok farklı bir stil olarak 19 uncu yüzyılın ortalarında Küba’da ortaya çıkmıştır. Amerikan bolerosu ise 1930’lu yıllarda geliştirilmiştir.

Bolero Dansının Özellikleri

Karakter i: Romantik, zarif ve güçlü

Stil : Amerikan Ritim

Müzik türü : Slow Latin Türküleri (balad/ballad) . Bolero dans müzikleri için tıklayın: https://www.music4dance.net/dances/bolero

Tempo: 24-26 bar/ dakika veya 96-102 BPM (dakika başı vuruş sayısı) . Tempo, orta hızda ve yavaştır (andantino) .

Tempo, dansa eşlik eden müziğin çalınma hızını yani parçanın temposunu ifade eder. Dakikadaki bar sayısı parçanın temposunu belirleyicidir. Tempoyu pratik olarak http://www.beatsperminuteonline.com adresindeki BPM uygulamasından test edebilirsiniz.

Ana ritim özellikleri : 4/4. Yavaş-hızlı-hızlı.

Bolero Dansı Nasıl Yapılır?

Bolero dansının hareketlerine ilişkin şu temel ilkelerden bahsedilebilir:

* Bolero, yavaş-hızlı-hızlı temposunda 6 adımdan oluşur.

*Bolero, "slip pivot" ve sola dönüşler içeren bir danstır. Slip pivot hareketi; dansçıların vücutlarını döndürürken ayaklarını bir daire ekseninde ileri geri hareket ettirmesidir.

*Boleroda ayakların değil vücudun yükselişi esastır. Vücudun geriye düşmesi ve ileri hareket etmesi gerekirken ve ayakların bu hareketlere eşlik etmesi beklenir.

Bolero dansının temel figürleri öğrenmek isteyenler aşağıdaki videoya göz atabilir:


Bolero Kursları

İstanbul : Nar Sanat İstanbul, Yıldız Akademi İstanbul, Bolero Bale Dans ve Müzik Kursu

Ankara : Crypto Dans Kursu, Latino Dans Kursu

İzmir : Dans Akademi- Düğün Dansı (Bornova)

Kaynak:

http://www.ballroomdancers.com

http://www.ballroomdanceacademy.com

http://www.justdanceballroom.com

http://www.danskursunisantasi.com/bolero-kursu.html

https://1milyarbilgi.com