Bosch Bulaşık Makinesi E15 Arızası Çözümü

01.10.2017
• Nedir • Nasil-Yapilir
bosch

Bosh, Siemens, Profile Bulaşık Makinesi E15 Hatası

Bosch, Profilo ve Siemens markalarının elektronik ürünlerinin bir çoğunun parçaları aynı üretim bandında üretilmektedir.
Bosch, Profilo ve Siemens bulaşık makinelerinde E15 arızası su sızıntısı hatasıdır. Zaten bu E15 hatasını aldı iseniz muhtemelen makinenizin altına sızmış az yada çok su birikintisi görürsünüz. Görmüyor iseniz makineyi eğince suyun dışarı aktığını göreceksiniz.

Bu durum ciddi bir arızanın habercisi olabilir. Ancak aşağıda anlatacağımız yöntem ile problem kalıcı olarak giderilebilmektedir.

E15 hatası kullanıcılar makineye harici olarak su eklediklerinde genelde yaşanır. Makineye aşırı su girmesi su sızıntısına neden olabilir. Ve makine koruma moduna geçerek sürekli E15 hatası vermeye devam eder.

E15 Hatası Çözümü

E15 arızası durumunda , makine önündeki halıyı kenara çekin, makinenizin altını silmek için kuru temizlik bezlerini hazır edin.
Makinenizi olduğu bölümden ileri doğru çıkarın. Arkaya bir miktar eğme alanı olacak kadar dışarı çıkarın.

Bosch bulaşık makinesi E15 arızası verirken kapak kapalı iken makinenizi arkaya doğru 30-45 derece açı yapacak şekilde eğin. E15 hata kodu silinecektir. Dışarı bir miktar su çıkışı olabilir.

Ancak tabi ki işlem daha bitmedi. Makinenizden sızmış olan suyun, içeride bir miktarı halen kalmış olabilir. Makinenizi yaklaşık 5 dakika eğik tutmaya devam edin.
Tutmakta zorlanıyor iseniz ön tarafına yükseltici bir destek koyun o kendi kendine suyu dışarı çıkarsın. Makinenizi bırakıp arkaya düşürmemeye özen gösterin.
Düzelmez ise işlemi tekrar edin veya daha uzun süre eğik tutun.
Su tamamen tahliye olduktan sonra makineniz kullanıma hazır hale gelecektir..
Kolay gelsin...