Bosch Profilo Siemens Bulaşık Makinesi E24 E25 Hatası

10.08.2017
• Nedir • Nasil-Yapilir

Bosh, Siemens, Profile Bulaşık Makinesi E24 Hatası


Bosch, Profilo ve Siemens markalarının elektronik ürünlerinin bir çoğunun parçaları aynı üretim bandında üretilmektedir.
Bosch, Profilo ve Siemens bulaşık makinelerinde E24 ve E25 hatası su boşaltamama hatasıdır. Zaten bu E24 ve E25 hatalarını aldı iseniz muhtemelen makinenizin içi su doludur.


E24 ve E25 hatalarının iki neden vardır. Ya boşaltma uzun borusunda bir problem vardır (tıkanıklık,bükülme vs) yada pompanın önüne plastik veya cam bir cisim kaçmış ve pompa tıkanıklığına neden olmuştur.


Genelde karşılaşılan durum pompa tıkanıklığıdır ve çözümü çok basittir.

E24 ve E25 Hatası Çözümü

Gerekenler

  1. Tornavida
  2. Tatlı Kaşığı
  3. Eldiven
  4. El feneri

Öncelikle makinenizin sepetlerini dışarı çıkarın güvenli bir yere koyun.
Daha sonra makinenin içinde bulunan su boşaltma ızgarasını saat yönünün tersine çevirerek çıkarın.
İçeriyi gözlemleyebilmemiz için su var ise suyun el ile boşaltılması gerekiyor. Suyu boşaltın. En iç tarafta kalan çukurda bulunan suyu bez yardımı ile emerek bir kaç defada tamamen boşaltın.

Bir el feneri yardımı ile içeriyi göz ile kontrol edin yüksek ihtimal ile bir plastik veya cam parçasının orayı tıkadığını göreceksiniz. Göremiyor iseniz o çukurda bulunan beyaz plastik parçanın arkasına pompanın tam önüne gitmiştir.
Bu durumda beyaz plastik parçayı bir kaşık yardımı ile arkadan orta çukur tarafa ittirin click sesi duyunca oradan çıkacaktır. Sakın pense filan kullanmayın nazikçe kaşıkla ittirin beyaz plastiğin çentiği çukurdaki duvar tarafında bulunan delikten çıkınca zaten gevşeyecektir elinizle sağa sola oynatarak çıkarın..
Çıktıktan sonra pompanın önünü tekrar göz ile kontrol edin. Oralarda bir yerde makineye ait olmayan bir plastik parçası, cam parçası, limon veya kiraz çekirdeği olacaktır. Onu oradan uzaklaştırın.

Ancak bir parça ile yetinmeyin başka parçalar olup olmadığından emin olun.

Örnekler :

Daha sonra plastik parçayı click sesi duyana kadar geri yerine oturtun. Burası önemli iyice bastırın iyi bir click sesi duymalısınız.
Aşağıda gördüğünüz resimdeki çentik çukurda duvar tarafında bulunan deliğe çık diye oturmalıdır bunun için biraz bastırmalısınız.
Geri kalan herşeyi geri yerine takın.
İşlem bitmiştir artık Bosch, Profilo ve Siemens bulaşık makinelerinde E24 ve E25 hatası almayacaksınız.

Kolay gelsin...