Bosch Siemens Profilo E11 NTC Sensör Hatası Çözümü

11.10.2017
• Nedir • Nasil-Yapilir

E11 hatası, NTC termistör hatasıdır. NTC sensörü bir termistor(termo direnç) çeşidi olup, bunun üzerine yerleştirildiği bir elektronik kart (PCB) yardımı ile sıcaklık kontrol edilir. Termistör, değişen sıcaklıkla birlikte elektrik direncini değiştiren bir dirençtir. Adı, termal ve direnç karışımından türetilmiştir.

NTC nin Türkçe açılımı Negatif Katsayılı Dirençtir. Yani sıcaklığı yükseldiğinde, direnç ters olarak düşer. Dolayısıyla NTC’nin sağlamlık testini şu şekilde yapabilirsiniz. Avometreyle yaptığınız ölçümde soğukta yüksek direnç, ısıtıldığında ise düşük direnç değeri okunmalıdır.Bosch Siemens Profilo E11 NTC Sensör Hatası Çözümü

Ntc sensor arızası alındığında bu her zaman NTC termistor direncinin bozulduğu anlamına gelmez. Bu parçayı değiştirmek en son başvurulacak yöntem olmalıdır.

Bu arızayı gidermek için öncelikle sensöre giren tüm bağlantıların kontrol edilmesi gerekmektedir. Bazen bu bağlantılar elektronik kart üzerinde gevşeyebilmektedir. Burada fiziksel kontrol tabi ki yapılmalı ancak bazen fiziksel olarak yanlış bir şey görmeyebilirsiniz, ama halen kötü bir bağlantı mevcut olabilir. Dolayısıyla buradaki lehimlerin temizlenip yeniden lehimlenmesi sorunu çoğunlukla çözmektedir.

Özellikle elektronik kart üzerinde rölelerden büyük olanın lehimlerini temizlemek ve tazelemek ile işe başlayınız.

Daha sonra makinenizi kontrol ediniz.

Tüm termistörler için okuma değerleri veremiyoruz, aşağıda resim sadece bir örnektir. Ancak her iki terminalde de bir okumaya muktedir olmalısınız. Tamamen açık devredeyse, muhtemelen arızalıdır.Eğer bütün lehim temizleme ve tazeleme işlemlerine rağmen düzelmedi ise veya NTC kısa devrede ise NTC nin değişmesi gerekmektedir.