Bossaball Nedir? Nasıl Oynanır?

18.05.2017
• Nedir • Nasil-Yapilir • Spor
Bossaball Nedir

Bossaball Nedir?

Bossaball , plaj futbolu ve plaj voleyboluna benzeyen kurallarla şişme bir trambolinin de bulunduğu bir sahada zıplanarak oynanan bir spor türüdür. Bossaball, İngilizce’den aynı şekilde dilimize girmiş olmasına karşın, aynı zamanda “bossa top” şeklinde de tercüme edilir.

200 Yılında Filip Eyckmans tarafından geliştirilen bossaball; Brezilya, Arjantin, Türkiye, İspanya, Almanya, Kuveyt, Singapur ve Meksika gibi ülkelerde yayılmaya başlamıştır. Olimpik ve profesyonel bir spor dalı değildir ancak dünya şampiyonaları yapılmaya başlanmıştır.


Amacı

Voleybola benzer kurallara göre oynanan oyunda amaç, topun kendi sahanıza düşmesini engellemektir.


Oyuncular ve Ekipmanlar

Bossaball, 3 ila 5 arasında değişen sayılarda oyuncudan oluşan iki takımın mücadelesidir. Takımlar, cinsiyet esasından bağımsız kurulur.

Bossaball, voleybol sahasına benzer bir oyun alanında oynanır ancak en temel fark her iki sahada da birer trambolin bulunur. Sahanın ölçüleri değişkenlik göstermesine karşın genellikle 45 x 27 metre ölçülerinde bir oyun alanı kullanılır. File yüksekliği 3 metre civarındadır. Kullanılan top ise voleybol topuna benzer.

Bossaballda müzik önemli bir faktördür.Sayı Yapma

Sayı yapmak için topun rakip sahaya düşmesini sağlamak gerekir.


Maç Kazanma

25 sayıya ilk ulaşan takım seti kazanır. 24-24’lük eşitlik halinde takımlardan birisi 2 farklı üstünlüğü elde edene kadar uzatılır. Bossaball, 3 set üzerinden oynanır ve 2 seti alan taraf maçın galibi olur ancak zaman zaman 5 set üzerinden de oynandığı olur.


Temel Kurallar

*Servis atışları vücudun herhangi bir bölümü ile yapılabilir.

*Oyuncular topu karşı sahaya göndermeden önce en fazla 5 vuruşluk bir ralli yapabilirler. Ancak, 3 ve daha fazla vuruşluk rallilerde bir futbol vuruşu yapmak zorunludur.

*Bir oyuncu elle topa arka arkaya ancak bir kez temas edebilir. Topla tekrar oynamak için takım arkadaşının topa temasını beklemek gerekir. Öte yandan, oyuncular ayak ve kafa ile topu iki kez üst üste oynayabilir.

*Oyunda herhangi bir zaman sınırı yoktur.

*Her bir sayı sonrasında oyuncular saha içerisindeki yerlerini saat yönünde değiştirir. Bu şekilde, her defasında farklı bir oyuncu trambolin üzerinde olur.

* Sayı yapmak için voleybol vuruşu (elin dirseklere kadar olan bölümü) ya da futbol vuruşu (ayak ve kafa) gerekir.

* Elle yapılan vuruş, rakip sahanın trambolin kısmına gelirse 3 sayı; diğer herhangi bir yerine temas ederse 1 sayı kazandırır. Futbol vuruşu, rakip sahanın trambolin kısmına gelirse 5 sayı; diğer herhangi bir yerine temas ederse 3 sayı kazandırır.


Kaynak:

www.redbull.com

www.rulesofsport.com

http://outrageoussports.com.au

http://i.ytimg.com