Budapeşte'de Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Yer

27.04.2017
• Kultur • Gezi

 1. Parlamento Binası ’nı görün. Tuna Nehri’nin kıyısında yer alan bu muhteşem eseri görmemeniz mümkün değil. Ancak, en güzel şekilde fotoğraflamak için gün batımında nehrin karşı tarafındaki Buda Kalesi’nin eteklerindeki yürüyüş yollarına gidin.
 2. Chain Köprüsü' nde (The Széchenyi Chain Bridge) yürüyün ve harika Tuna manzarasının tadına bakın. Bisiklet kiralayarak nehir kıyısında ve köprüde gezmek oldukça doğru bir seçenek olacaktır.
 3. 13 üncü yüzyılda inşa edilen Buda Kalesi , aynı zamanda Tarih Müzesi, Ulusal Galeri ve Milli Kütüphane’ye ev sahipliği yapıyor. Hediyelik eşya almak ve özellikle el işlemeleri satın almak için doğru bir yer. Budapeşte gezisinin olmazsa olmaz mekanıdır.
 4. Budapeşte’nin en eşsiz günbatımı ve şehir manzaralarını izleyebileceğiniz yer Gellert Tepesi ’dir. Budapeşte’ye Hıristiyanlığı getiren din adamından ismini alan bir yer olup, tramvay ya da otobüs seçeneğini kullanarak gitmeniz mümkündür.
 5. Eski Buda’nın kalbinde yer alan Matyas Kilisesi ve Balıkçı Tabyası ’nı görün.
 6. Kentin Peşte tarafında inşa edilen Kahramanlar Meydanı ’nı (Hösök Ter - Városliget) ziyaret edin. Kent sakinlerinin en büyük kaçış alanlarında birisi olan meydan, aynı zamanda Avrupa’nın en büyük hayvanat bahçelerinin bir tanesinin hemen yanında bulunmaktadır.
 7. Aziz Istvan Bazilika (Szent István Bazilika) kaçırılmaması gereken diğer bir yapı. Aynı zamanda 10 bin kişinin ibadet edebildiği bu Kilise, etrafındaki muazzam restoran ve kafeleriyle oldukça keyifli vakit geçirebileceğiniz bir konuma sahip.
 8. Şehre Osmanlılarla beraber gelen ve burada yerleşen dervişlerden birisi olan Gül Baba, yaşadığı zamanda Macarlar tarafında çok sevilen bir figür olmuştur. Eski Buda tarafında yer alan türbesi Türkiye tarafında restore edilmiştir. Gül Baba Türbesi ne çıkan yollardan birisi olan Gül Baba Utca (Sokağı) , küçük Anadolu kasabalarından birisi tadındadır. Türbedarı konuşturmayı başarırsanız size çok ilginç tarihi bilgiler verecektir.
 9. Tuna Nehri’nin ortasında yer alan Margrit Adası (Margitsziget); romantik yürüyüş yolları, tarihi birkaç yapısı, hayvanat bahçesi, çeşmeleri, havuzları, Japon Bahçesi ile şehrin gürültüsünden uzaklaşmak ve kafa dinlemek için birebirdir.
 10. Özgürlük Köprüsü’nün Peşte ayağında kurulan Büyük Kapalı Pazar (Nagy Vasarcsarnok) , Macar mutfağında bir şeyler tatmak ve şehir yaşantısını görmek için mutlaka gidilmesi gerek yerlerden birisidir.
  Keyifli geziler...