Bulut Tohumlama Nedir?

21.08.2017
• Teknik • Nedir • Nasil-Yapilir • Cografya
bulut tohumlama

Bulut Tohumlama Nedir?

Soğuk karakterli bulutların buz kristalleri yayarak yağışa dönüştürtmesi işlemine bulut tohumlama denir. Yağmur bombası, yapay olarak yağış elde etmek amacıyla yapılır.

Sıcaklık derecesi -40 °C’nin altında kadar ulaşabilen soğuk bulutlar mikro su damlacıklarından oluşur. Bu tür bir buluta buz kristallerinin atılması durumunda, söz konusu kristaller su ile mukayese edildiği zaman buhar basıncı açısından daha düşük değerlere sahip olduğundan, bu bulutlardaki su damlacıklarının buharlaşmasına yol açar.

Yağmur Bombası Nasıl Atılır?

Suni bulut tohumlama işlemi havadan ya da yerden gerçekleştirilebilir. Bulut tohumlaması bir uçak vasıtasıyla bulutlara katı karbondioksit, diğer adıyla kuru buz, tanecikleri bırakmak suretiyle olur. Sıcaklık düzeylerinin aşırı düşük olması nedeniyle katı karbondioksit, fazlaca buz kristali içerir.Diğer bir yöntem ise, statik tohumlamadır. Bu işlem için çok küçük gümüş iyodür parçacıklarının duman formunda havadan yahut yerden bulutlara bırakılması işlemidir. Söz konusu iyodür parçacıkları buluta düşecek olursa buz kristallerinin oluşması ve akabinde yağış elde edilmesi mümkündür. Birkaç santimetreküplük iyodür bu işlem için yeterlidir ve bu anlamda oldukça düşük maliyetlidir.

Bulut Tohumlarının Etkileri ve Dezavantajları

Nem ve hava akımını farklılaştıran bulut tohumlama yağış elde etmenin şartlarını değiştirmek amacıyla başvurulan bir yöntemdir. Hava alanlarını etrafındaki kara bulutları dağıtmak ya da yoğun sisi açmak için de kullanılmaktadır. Kuvvetli dolu yağma ihtimalinde meydana gelebilecek olası zararları engellemek için de bir araçtır.

Öte yandan, hedeflenenden fazla yağış ve hatta dolu yağdırılması ihtimali vardır. Uzun vadeli kullanımı tabiattaki eko dengenin bozulmasına yol açabilir.