Cevat Şakir Kabaağaçlı (Halikarnas Balıkçısı) Kimdir? Biyografisi, Edebi Kişiliği ve Eserleri

30.09.2017
• Kimdir • Edebiyat
Cevat Şakir Kabaağaçlı (Halikarnas Balıkçısı)

Halikarnas Balıkçısı Kimdir?

Cumhuriyet döneminin önemli roman ve hikâyecilerinden olan Halikarnas Balıkçısı’nın asıl adı Cevat Şakir Kabaağaçlı’dır.


Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın Hayatı

1890 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Cevat Şakir Kabaağaçlı, İstanbulun zengin ve önde gelen şahsiyetlerinden Şakir Paşa’nın oğludur. Çocukluk dönemini Atina’da geçiren Kabaağaçlı, İstanbul’da Mahalle Mektebi ile İstanbul Robert Kolejinde öğrenim gördü Daha sonra İngiltere’ye giden Cevat Şakir Kabaağaçlı Oxford Üniversitesi’nde tarihi öğrenimi gördü. İtalyan bir kadınla evlenen Cevat Şakir, bir süre İtalya’da yaşadı.

İlk yazılarını İkdam Gazetesi’nde yazmaya başlayan Cevat Şakir Kabaağaçlı, 1910’da gerçek anlamda gazeteciliğe başladı. Eş zamanlı olarak resim ve karikatür çizimleri yaptı.

1914 yılında babası ile tartıştığı sırada babasının silahla ölümüne neden olmuş ve yargılanarak 7 yıl cezaya çarptırılmıştır. 7 yıl sonra verem hastalığı nedeniyle serbest bırakılmıştır.

1925 yılında Resimli Hafta Mecmuasında asker kaçaklarının idam edilmesine eleştiri getirdiği yazısı sebebiyle önce idama mahkum edildiyse de daha sonra ise sürgüne gönderildi. 3 Yıllık sürgün hayatını Bodrum’da geçiren Cevat Şakir Kabaağaçlı, sürgün sona ermesine karşın 20 yıl daha Bodrum’da ikamet etti. Bu dönemde doğaya olan sevgisi artan Cevat Şakir Kabaağaçlı, balıkçılık ve tarımla ile meşgul oldu. Aynı zamanda edebi eserler yazmaya devam eden Cevat Şakir Kabaağaçlı, 1926 yılından sonraki eserlerinde “Halikarnas Balıkçısı” adını kullandı.

Üç evlilik yapan Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın 5 çocuğu dünyaya gelmiştir. Çocuklarının okul öğrenimi için İzmir’e taşınan Cevat Şakir Kabaağaçlı, hayatının son dönemlerinde belediye bahçıvanlığı ve rehberlik yaptı. 1971’de Kültür Bakanlığı Devlet Kültür Armağanı’nı alan Cevat Şakir Kabaağaçlı, 13 Ekim 1973’te İzmir’de kemik kanserinden ölmüştür.

Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın kabri Bodrum’da olup yanında Halikarnas Balıkçısı Müzesi bulunmaktadır.

Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın Edebi Kişiliği

Aganta Burina Burinata, Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın ilk romandır.

Hikâye ve roman türünde önemli eserleri olan Halikarnas Balıkçısı; deniz ve doğa sevgisini eserlerinde içten bir şekilde dile getirmiştir. Sahiller, adalar, tekne ve kayıklar, tepeler, yeşillikler ve tabiki Ege Denizi konu edinmiştir.

Eserlerinde sınıf çatışması ve toplumsal olaylara yer vermekten kaçınan Halikarnas Balıkçısı, yazı ve şiirlerinde kalıp ve kurallardan uzak durmuş ve bozuk ve devrik cümle yapılarını sıklıkla kullanmıştır. Modern romancılık tekniğine aykırı olarak, romanlarında olayların akışını keserek araya bilgiler sıkıştırmaktan kaçınmamıştır.


Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın Eserleri

Eserin AdıEserin TürüYayımlanma Tarihi
Ege Kıyılarından hikaye1939
Aganta Burine Burinata roman1946
Merhaba Akdeniz hikaye1947
Ege’nin Dili hikaye1952
Yaşasın Deniz hikaye1954
Anadolu Efsaneleri deneme1954
Ötelerin Çocuğu roman1956
Gülen Ada hikaye1957
Mavi Sürgün Hatırat1961
Uluç Reis roman1962
Turgut Reis roman1966
Ege’den Denize Bırakılmış Bir Çiçek hikaye1972
Gençlik Denizlerinde hikaye1973
Deniz Gurbetçileriroman1969
Anadolu Tanrılarıdeneme1955
Anadolu’nun Sesiinceleme1971
Hey Koca Yurtdeneme1972