Ça Ça Ça Nedir? Ça Ça Ça Nasıl Yapılır?

04.06.2017
• Sanat • Nedir • Kultur • Hobi
ça ça ça dansı

Ça Ça Ça Dansı Nedir?

Ça Ça Ça dansı (cha cha cha) , en popüler Latin Amerika kökenli danslardan birisidir. İlk kez Küba’da ortaya çıkan ça ça ça dansı, oldukça neşeli ve canlıdır ve yüzlere sürekli gülümseme ile dinamik bir ritim ile yapılır. İspanyolca’da “Chacha” çocuk bakıcısı anlamına gelir. Bu dans, sıklıkla kısaltılarak ça ça olarak adlandırılmaktadır.

Ça ça ç ça dansı, sert ve keskin bir müzik eşliğinde yapılan basit ve sade bir dans türüdür. Belirli pozisyonlar ile yapılan ça ça ça dansı, dar mekanlarda rahatlıkla icra edilebilir. Dans eden partnerlerin, dansın ruhunu taşıyan duyguları yaşaması ve görselleştirmesi önemlidir.


Ça Ça Ça Dansının Tarihçesi

Başlangıçta mambo ve rumba danslarının bir çeşidi olarak ortaya çıkan ça ça ça, 1950’lili yıllarda ayrı bir dans türü olarak benimsenmeye başladı. Mambo ve rumba gibi 4/4’lük olan ça ça ça dansında, “ça ça ça” ritmini yakalamak için son vuruş ikiye bölünür.

İlk ça ça ça parçası, 1948 yılında Kübalı kemancı Enrique Jorrin tarafından yazılmıştır. 1952 Yılında Küba’yı ziyaret eden İngiliz dans öğretmeni Pierre Lavelle, mambo ve rumba müziklerini yavaşlatan üç adımlı ça ça ça dansını öğrendi ve dönüşte bu dansı Birleişk Krallık’la tanıştırdı. 1954 Yılında Amerika Birleşik Devletlerinde yayılmaya başlayan ça ça ça dansı, mambo dansını tahtından etti.


Ça Ça Ça Dansının Özellikleri

Karakteri: Canlı, neşeli, göz alıcı ve alaycı

Stil: Uluslararası Latin

Müzik türü: Orta tempo Latin müziği (Linkteki müzik parçaları ça ça ça dansı için biçilmiş kaftan:
https://www.music4dance.net/dances/cha-cha )

Tempo: 30-32 bar/dakika veya 128 BPM (dakika başı vuruş sayısı) . Ça ça ça dansı, orta derecede hızlı bir tempoya (Allegro Moderato veya alegretto) sahiptir.

Tempo, dansa eşlik eden müziğin çalınma hızını yani parçanın temposunu ifade eder. Dakikadaki bar sayısı parçanın temposunu belirleyicidir. Tempoyu pratik olarak http://www.beatsperminuteonline.com adresindeki BPM uygulamasından test edebilirsiniz.

Ana ritim özellikler: 4/4’lük ritme sahiptir. Cha cha cha ritminin verilmesi için son vuruş bölünür (2, 3, 4 & 1)


Ça Ça Ça Dansı Nasıl Yapılır?

Ça ça ça dansının hareketlerine ilişkin şu temel ilkelerden bahsedilebilir:

*Erkek ve kadın kıvrak ve eğlenceli figürlerle uzaklaşır ve tekrar yakınlaşır. Diğer bir ifadeyle, partnerler ters hareketlerle eğlenceli bir koreografi yaparlar.

*Kalça hareketleri ön plandadır. Adımlar neşeli ve hızlıdır.

*Dans içinde atılan tüm adımlarda öncelikli olarak ayak parmaklarının başlangıç kısımları yerle temas eder ve sonra ağırlık topuklara verilir. Ayakları kaldırırken topuklardan başlanır ve en son parmak uçlarının yerle teması kesilir.

Ça ça ça dansındaki temel figürleri öğrenmek isteyenler aşağıdaki videoya göz atabilir:Ça Ça Ça Dansı Kursları

İstanbul: Dans Akademi – İstanbul, Danzonn Dans Akademisi

Ankara: Dans Akademi –Ankara, Danzonn Dans Akademisi

İzmir: Dans Akademi – İzmir, Kemal Özenç Dans Akademi

Kaynak:

http://www.ballroomdancers.com

http://www.wikihow.com

http://www.ballroomdanceacademy.com

http://www.rolldans.com

https://1milyarbilgi.com