Çileğin Faydaları: Sağlık ve Şifa Deposu

19.05.2017
• Saglik • Hayat

Çilek, sağlıklı ve faydalı bir meyvedir, Asya ülkelerinde “Meyvelerin Kraliçesi” olarak da adlandırılır.

Bu kalp şekilli sulu lezzetler, tatlılığın ve lezzetin ötesinde vücudumuza sunacağı çok şeyi var. Çilek için süper besin dense abartılmış olmaz.

Çilek çok sevilen meyvelerdendir. Çilek sezonunda çıktığında ve bahçede büyürken gördüğünüzde insana mutluluk verir. Çilek aldığınızda çok nadir olarak buzdolabına kaldırırsınız, çünkü alındığı anda bir çırpıda yiyip tüketilen bir meyvedir.


Çilek’in Faydaları


1. Depolanmış yağlarınızı yakmaya yardımcı olur

Çileğe kırmızı rengini veren antosiyaninler depolanmış yağların eritilmesini sağlayan güçlü bir yakıcıdır. Tarım ve Gıda Kimyası Dergisinde yayınlanan bir araştırmada bir grup hayvan antosiyanin içeren yüksek yağlı bir diyetle beslendiğinde, antosiyanin içermeyen yüksek yağlı diyetle beslenen hayvanlara göre yüzde 24 daha az kilo aldığı görüldü.


2. Kısa süreli belleği artırır

Yine Tarım ve Gıda Kimyası Dergisinde yayınlanan başka bir araştırmada, Antosiyaninler, sekiz hafta boyunca düzenli alındığında beynimizdeki kısa süreli belleğimizi yüzde 100 oranında artırdığı görüldü.


3. Düşük kalorili ve lifli bir besindir

Bir kase çilek sadece 54 kaloriye sahiptir.
4. Vücudun iltihaplanmasını azaltır

Çilek vücudun iltihaplanma sinyali olan C-reaktif proteininin (CRP) kan seviyelerini düşürür. Harvard Halk Sağlığı Okulunda yapılan bir çalışmada, haftada 16 veya daha fazla çilek yemiş kadınların, CRP düzeylerinde yükselme olması yüzde 14 oranında daha düşük çıktı.


5. Kalp hastalıklarına karşı korur

Çileğe rengini ve lezzetini veren flavonoidler, kalp hastalığı riskini düşürür.


6. Kemik sağlığını korur

Çilek, kemik sağlığı için önemli olan potasyum, K vitamini ve magnezyum içerir.


7. Özofagus (Yemek Borusu) kanserini önler

Araştırmalar, dondurularak kurutulmuş çilek tozu, özofagus (Yemek borusu) kanserini önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.
8. Yaşlanmayı geciktirir

Çilek, güçlü saç ve tırnaklar için gerekli olan biotin ile doludur. Ayrıca sarkmayı önlemek için cildimizde bulunan elastik lifleri koruyan antioksidan ellagic asit içerirler.


9. Zayıflama için iyidir

Birleşiminde bulunan nitrat vücudumuzun kan dolaşımını ve kanımızdaki oksijeni arttırır, bu da kilo vermek isteyenler için mükemmeldir.


10. Göz sağlığını korur

Ophthalmology Dergisinde yayınlanan araştırmaya göre Çilek gibi meyvelerin üç veya daha fazla porsiyon yenmesi, görme kaybına neden olan bir durum olan makula dejenerasyonu riskini düşürebilir.


Kaynak: www.care2.com