Cilt Bakımı ve Koruması Sağlayan 5 Mükemmel Besin

24.05.2017
• Saglik • Hayat

Yaz neredeyse geldi, bu güneşli günlerin çok yakında olduğu anlamına geliyor! Ne yazık ki, güneş yanıkları ve cilt hasarı için daha yüksek bir potansiyel anlamına da geliyor. Ölümcül deri kanseri son 20-30 yılda neredeyse iki katına çıktığından, cildi korumak için önlem almak çok önemlidir. Bu yaz açık havada çok fazla vakit geçirmeyi planlıyorsanız, cildinizi aşırı pozlama, hasar ve erken yaşlanmaya karşı korumak için güneşten koruyucu bir şeyler kullandığınızdan emin olun.


Bazı yiyecekler, güneşin sert UV ışınlarına karşı cildinizin direncini arttırır. İşte cilt sağlığını iyileştirmeye yardımcı olduğu gösterilen 5 gıda. (bunlar güvenli güneş kremi ve uygun cilt korumasının yerine geçmez) .


SOMON

Omega-3 yağ asitleri vücutta aşırı derecede anti-inflamatuardır (iltihaplanmaya karşı etkili ve ağrı kesici) ve oksidasyon tamponu olarak hareket ederek hücrelerimizi güneşten kaynaklanan serbest radikallerin hasarlarına karşı korurlar. Yapılan bir araştırmada Omega-3'lerin melanom dışı deri kanserini önleme potansiyeline sahip olduğu da bulundu. Diğer zengin omega 3 deposu olan yağlı balık, ceviz ve keten tohumu da aynı etkiyi gösterir.
DOMATES VE HAVUÇ

Beta-karoten ve likopenin cildin UltraViole ışınlardan korunma yeteneğini geliştirdiği yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Diğer antioksidanlarla birlikte beta-karoten güneş yanığına reaksiyonu azaltabilir ve likopen, Güneşin UV kaynaklı yanıklarından koruyabilir. Beta-karoten bakımından zengin gıdalar arasında patates ve balkabağı bulunur. Likopen açısından zengin diğer gıdalar arasında kırmızı ve turuncu biber, pembe greyfrut ve karpuz bulunur.


BİTTER ÇİKOLATA

Bu süper tatlı da bulunan flavonoidlerle ilgili yapılan araştırmalar , cildin kendisini güneşin hasarlarına karşı koruma yeteneğini geliştirdiğini gösterdi. Bir araştırma, yüksek flavanol içeren kakaonun uzun süreli tüketilmesinin, güneş yanıklarını iyileştirdiğini, cilde kan akışını arttığını, cildin yoğunluğunu artırdığını ve kadınlarda cilt nemlenmesini arttırdığını gösterdi.


YAPRAKLI YEŞİLLİKLER

Hepimiz brokoli, karnabahar ve bunlar gibi süper gıdaların antioksidanlarla dolu olduğunu biliyoruz. Ve antioksidanlar, UV ışınlarının neden olduğu hasarlar gibi serbest radikallerden kaynaklı hasarları da önler. Fakat turpgil sebzeler, muhtemelen sadece cilt kanserinin değil, birçok kanser türünün önlenmesinde de rol oynar, ancak araştırmalar kesin değildir. Ek olarak, yapraklı yeşillerin tüketimi, önceden deri kanseri geçirenlerde Skuamöz hücreli karsinom riskini azalttığı ortaya çıktı. Her iki durumda da diyetinizde daha fazla turpgil sebzeler ve yeşilliklere yer açmanız asla kimseye zarar vermez.
YEŞİL ÇAY

Çalışmalar , günlük olarak yeşil çay içmenin, Akdeniz diyetiyle birlikte melanoma (Cilt Kanseri) ya karşı koruma sağlayabileceğini göstermiştir. Düzenli olarak yeşil çay tüketiminin, hafif güneş yanıklarını iyileştirdiği bulundu. Yeşil çayda bir antioksidan olan epigallocatechin-3-gallate'in (EGCG) , serbest radikalleri nötralize ederek ve kırışıklıkların gelişimini önleyerek derideki iltihaplar ile savaştığı gösterildi. Siyah çay, içerdiği antioksidan kuersetin ile cildi korumada etkilidir.


Aklınızda tutmanız gereken bitter çikolata yiyip yeşil çayınızı yudumlamanız sizi güneş yanıklarından korumaz. Bu besinleri tüketmeniz, cildinizi korumak için güneş kremi sürmekten sizi alıkoymasın. Güneş kremi kullansanız da, gölgeli alanlarda kalmaya dikkat edin, bronzlaşma yataklarından uzak durun.


Kaynak: www.care2.com