Cilt Bakımında Yapılan 15 Yanlış -I

08.06.2017
• Saglik • Hayat
Cilt bakımında yapılan yanlışlar

Cilt bakımı neden önemlidir?

Cildimiz, gözenekli tabakalardan oluşur. Bazı iç ve dış etmenler, bu gözeneklerin tıkanmasına neden olurken; cildimizin nefes almasına engel olur.İç faktörler; beslenme, stres, cilt problemleri, aşırı terleme, yaş ve benzeri durumları içerir. Dış faktörler ise güneş, rüzgar, ani sıcaklık değişiklikleri, hava kirliliği, nem ve önceki makyaj kalıntıları vb etmenleri içerir. İnsanların cilt yapılarına göre bu faktörlerin etkisi de değişecektir. Dolayısıyla, günümüzde cilt bakımı en önemli önceliklerimizden birisidir ancak doğru cilt bakımı, kozmetik konusunda bilgi sahibi olmayı ve vücudumuzu dinlemeyi gerektirir. Bazı cilt bakımı hataları, yan etkilere ve hatta dermatolojik sorunlara yol açabilir.


Yaygın Olarak Yapılan 15 Cilt Bakımı Yanlışı

1. Uyku öncesi makyaj temizlememek

Uyumadan önce makyaj temizlememek, cildin yenilenmesini önleyen ve cilt için sorunlar yaratabilen ciddi bir hatadır.


2. Cildi düzenli şekilde temizlememek

Makyajdan bağımsız olarak; sigara dumanı, hava kirliliği, toz, nem ve terleme gibi faktörlerin cildinize olumsuz etkiler yapması ve gözeneklerin tıkanması nedeniyle cildin her gün mutlaka temizlenmesi gerekir. Makyaj yapılmaması bu durumu değiştirmez. İhtiyacınız olan şey, cildi doğal olarak su ile veya tonikle temizlemektir. Bu işlem sonrası açılan gözenekler yoluyla cildinizi besleyebilmek için nemlendirici uygulayabilirsiniz.


3.Sıklıkla çok ağır makyaj yapmak

Sürekli olarak çok ağır ve de cildinize uymayan makyaj yapmak, cilt sağlığı için önerilen bir durum değildir. Bazı ünlüler veya mankenler, iş koşullarından dolayı her zaman göz önündedir ve yoğun makyaj yapmak mecburiyetindedir. Ancak, sıradan insanlar için bu durum geçerli ve gerekli değildir. Cildinizi canlandırmak için kendinize ara sıra fırsat vermeyi unutmayın. Aksi takdirde erken yaşlanma riski ile karşılaşabilirsiniz.

4. Nemlendirici kullanmamak

Düzenli olarak nemlendirici kullanmamak ölümcül bir hatadır. Kuru bir cilt, dış faktörlere karşı savunmasız kalır. Bununla birlikte, her hava durumu (soğuk-sıcak) ve cilt tipi (yağlı-kuru) , kendisine uygun bir nemlendirici (yağ bazlı veya su bazlı) kullanmayı gerektirir.


5. Gece kremleri kullanmamak

Yaş ve türe bağlı olarak her cilt farklı bir gece bakımı ister. Sıkılaştırma veya yaşlanmayı önleme amacıyla kullanılan gece kremleri kesinlikle belirli bir yaştan sonra (30 yaşın üzerinde) kullanılmalıdır. Yoğun olmayan kremler daha erken yaşlar için uygundur.6. Güneş kremi kullanmamak

Güneş kremlerini kullanmadığınızda, özellikle güneşli ve sıcak yaz günleri cilt sağlığınıza zarar verebilir. Güneş ışığı; kırışıklıklara, cilt lekelerine ve erken yaşlanmaya neden olabilir. Aşırı durumlarda cilt kanserine yol açabilir. Özellikle, ozon tabakasının tahrip edilmesi sonucu güneşin zararlı etkilerinin arttığı unutulmamalıdır. Hassas ciltli veya açık tenli insanlar, güneşten koruyucu krem ​​olmadan dışarı çıkmamalıdır. Uzmanlar, bu tür ciltlere sahip kişiler için, 15 faktör güneş kremlerini önermektedir.


7. Uygun cilt bakım ürünlerini seçmemek

Cilt yapısına uygun kozmetik ürünlerini kullanmamak, beklenmedik sonuçlarla karşılaşma ihtimalini arttırır. Öncelikli olarak, herkesin kendi vücudunu dinlemesi ve anlaması ve de kendisine uygun cilt bakım ürünlerini kullanması önem arz eder. Örnek vermek gerekirse, yağlı bir cilde, kuru ciltler için üretilmiş ürünler kullanılacak olursa; aşırı parlaklık, siyah nokta ve akne benzeri sorunlarla karşılaşmak mümkündür.


Yazının devam için tıklayın:
http://cozumpedia.com/cilt-bakiminda-yapilan-yanlislar-ii