Cilt Bakımında Yapılan 15 Yanlış -II

08.06.2017
• Saglik • Hayat
Cilt bakımında yapılan yanlışlar

8. Epilasyon için sabun kullanmak

Sabun, hızlı kurumaya yol açan temizleyici maddelerin başında gelir. Bu nedenle, epilasyon yaparken sabun kullanılması, cildin kurumasına ve tahriş olmasına neden olabilir. Bunun yerine, tıraş köpüğünün kullanılması ve işlem sonrasında da nemlendirici ile krem uygulanması bu tip problemlerin oluşmasına engel olur. Normal koşullar altında, cildin sabun fazla temas etmesi istenen bir durum değildir.


9.Makyaj fırçalarını temizlememek

Temizlenmemiş makyaj fırçaları, bakterilerin üremesi için uygun koşullar yaratır ve bu bakterilerin derideki gözeneklere sızmasına neden olur. Bunu önlemek için, makyaj fırçalarının su ile rutin temizliğinin yapılması gerekir.


10. Cilt temizliği için sadece su kullanmak

Su, temizlik için en gerekli maddedir, ne yazık ki yeterli değildir. Sorun, cildinizin pH seviyesinin 5.5 olmasına karşın; yaşanılan bölgedeki çeşme suyunun pH seviyesi, 9.5'e kadar çıkabilmektedir. Bu nedenle, toniklerin uygulanması cildin asit seviyesini normalleştirilmesine yardımcı olur.


11. Sıcak duş ya da buhar almak

Sıcak duş ya da buhar, cildinizin parlaklığını azaltır ve albenisini olumsuz etkiler.


12. Dermatologa gitmemek

Bazı ciltler çok hassastır ya da sorunludur ve bu nedenle, cilt bakımı için mutlaka uzman yardımına ihtiyaç duyar. Örneğin, cildinizde sivilceleriniz varsa her türlü bakım ve güzellik ürününü kullanmamak gerekir. Bir dermatologla görüşülmesi ve alınan cilt bakımı tavsiyelerinin takip edilmesi gerekir. Ayrıca, cildinizi sağlıklı ve temiz tutmak ve bunu güvenilir şekilde yapmak için, reçeteli krem ve losyonlar kullanmak önem arz eder.


13.Yüz bakımı için aşırı kozmetik kullanmak

Cilt bakımı denildiği zaman çoğu kez sadece yüz bakımı akla gelir ve genellikle güzellik ve bakım için ayrılan bütçenin büyük bir kısmı bu amaçla harcanır. Öte yandan, çoğu kez gereksiz ve bilinçsiz şekilde yüz bakım ürünlerini kullanıldığı görülmektedir. Dolayısıyla, bir uzmana danışarak çok daha küçük bütçelerle yüz bakımınızı daha etkili şekilde gerçekleştirebilirsiniz.


14.Retinoid kullanmamak

Retin-A ve renova popüler retinoidler arasındadır ve bu maddeler, ölü cilt hücrelerinin en üst tabakasının çıkartılmasına ve ayrıca kollajen üretmesine yardımcı olmaktadır. Retinoidler birçok cilt bakımı uzmanınca, yüz bakımı için en iyi bileşen olarak kabul edilir. A vitamininin bir formu olan retinol, çizgi ve kırışıklıkların azaltılmasına yardımcı olur. Özellikle 30’lu yaşlara gelmişseniz uzmana danışarak retinoid kullanmanız tavsiye edilir .


15. Yeterince ve düzenli uyumamak

Düzenli ve yeterli uyku, vücudun kendisini yenilemesi için en güzel fırsatlardan birisidir. Unutmayın ki geceler, cildinizin kendisini yenilemesi için en uygun zamanlardır. Gece saat 01:00 ile 04:00 arasında zaman dilimi, deri hücresi yenilenmesinin en aktif olarak gerçekleştiği aralıktır.

Kaynak:

www.hurriyet.com.tr

www.milliyet.com.tr

www.ecellulitis.com