Çiya Tatlı Tarifleri

11.09.2017
• Nasil-Yapilir • Yemek

Minik görünümlerine rağmen, çiya tohumları oldukça besleyici bir besin kaynağıdır. Çiya tohumları, omega-3 yağ asitleri, antioksidanlar, kalsiyum, lif ve protein bakımından zengindir.

"Çiya Tatlıları", rafine edilmiş karbonhidratlar, işlenmiş nişasta veya pirinç unu içeren şekerli pudinglerin yerine ikame edeceğiniz yegane bir yiyecektir. Çiya tohumları, çok iyi su emerler. Hemen hemen ağırlıklarının 10 misli kadar sıvıyı emme ve pişmeden dahi bulunduğu sıvıda jel benzeri bir madde oluşturabilme özelliğine sahiptir. Bu nedenle içine konduğu sıvıyı kendiliğinden pudingleştirebilir.

Sindirim sağlığınızı iyileştirmek, metabolizmayı artırmak veya diyetinize sağlıklı omega yağ asitleri kaynağı eklemek istiyorsanız tam size göre besindir.

Bir "Süper gıda" olan çiya tohumu ile tatlı yapmak için pek çok sebebiniz var: yüksek lif kaynağı, tokluğunuza yardımcı olma kabiliyeti, damar ve sindirim sağlığı için sağladıkları yararlar saymakla bitmez.

Son zamanlarda kilo kilo satın aldığınız çiya tohumlarını kullanmanın yollarını bulmaya çalışıyorsanız, bu sağlıklı tohumları diyetinize eklemek için aşağıdaki tarifleri kullanabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Bu tariflerden en fazla faydayı almak için bal, gerçek akçaağaç şurubu veya organik hindistan cevizi şekeri gibi doğal tatlandırıcıların kullanılmasını öneriyorum.

1. Çilekli Çiya Pudingi

Sağlıklı pudingler hazırlamak için çiya tohum tarifleri konusunda sınır yoktur, ancak Hindistan cevizi, çilek ve misket limonu kombinasyonu en iyi seçimdir. Ve limon asiditesi sayesinde hafif ve taze kalır.

Çilekli Çiya Puding


Fotoğraf: Çilek ve Krem Çiya Puding

2. Çiya Tohum Protein Çubukları


Çoğu paketlenmiş protein çubuğu tüketmek yerine kendi protein çubuklarınızı yapabilirsiniz, böylece her zaman sağlıklı bir kahvaltı yapabilir ya da öğleden sonra çerez olarak çantanızda saklayabilirsiniz. Ceviz, yulaf, badem ve bal ile bu karışımı zenginleştirebilirsiniz..

3. Balkabaklı Yulaf Ezmeli Pasta

Balkabağı ve çiya tohumları, sindirim sisteminizin sorunsuz çalışmasını sağlamanıza yardımcı olan mükemmel lif kaynaklarıdır. Seviyorsanız birazda tarçın ekleyin. Bu yüksek lif miktarı içeren karışım ile birlikte, sabahın ilerleyen saatlerinde kan şekerinizi sabit tutulur. Çiya tohumları ile yulafınızı karıştırırken normalden biraz daha fazla su ilave edin , çünkü çiya tohumları iyi miktarda sıvı emer ve yulaflarınızı daha yoğun hale getirir. İstediğiniz diğer meyveler, fıstıklar veya ve diğer eklemek istediklerinizi ekleyebilirsiniz.


Fotoğraf: Balkabaklı Yulaf ezmesi


4. Protakal veya Mandalina, Vanilya Çiya Tohumu Pudingi


Bağışıklığı artıran, enfeksiyonu iyileştirmeye yardımcı olan ve güçlü bir antioksidan görevi gören C vitamini açısından en yüksek gıdalardan biriside portakallar ve diğer narenciyelerdir. Narenciye cildiniz için de çok faydalıdır.

Aktardan alacağınız vanilya özü, çiya pudingi için mükemmel bir seçimdir, kalorisi düşük lezzeti yüksektir. Vanilya ya da saf vanilya özütü, herhangi bir ekstra şeker eklemeye gerek duymadan tatlı özelliği de sağlar .

Muffin veya kek gibi çiya tohumunun piştiği gıdalar da yapılabilir, ancak önermiyorum.

Çünkü sıcak yiyeceklerde yüksek ısı çiya içinde bulunan vitaminleri ve omega-3 yağ asitlerinin yapısını bozar ve çiyadan alacağınız faydayı azaltır.


Hala okumadıysanız bu yazımızı mutlaka okuyun: http://cozumpedia.com/ciya-tohumu


Fotoğraflar: Dr. Axe