Clash of Clans Güncelleme: 22 Mayıs 2017 Beklenen Büyük Günceleme Geldi. Denizin diğer tarafında ne var acaba?

22.05.2017
• Oyun • Haberler

Beklenen Büyük Güncelleme Sonunda Geldi. Deniz ötesi yeni bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız?


Belediye Binanız 4. Seviye ve üstüyse köyünüzün sahilinde duran kırık gemiyi tamir edebiliyorsunuz. Geminin üstüne tıkladığınızda seyahat için “Yelken Aç” diyorsunuz. Bir kez yelken açtığınızda artık bir daha bu seromoniyi yaşamıyorsunuz. Gemiye dokunduğunuz anda asıl köyünüze veya asıl köyünüzdeyseniz inşaatçı üssüne geçiş yapıyorsunuz.


Aslında oyunu SuperCell fark ettirmeden herkes için sıfırlamış, savaşmak için rakip aradığınızda çok güçlü köyler geliyordu. Şimdi yeni bir dünya inşa etme imkanıyla tüm oyunculara eşit şartlarda ve eşit bir dünyada yeniden mücadele etme imkanı sunulmuş.


Asıl köyünüzdeki toplamış olduğunuz iksir ve altınlarınız denizin öbür tarafındaki inşaatçı üssünde geçerli değil, sadece buradaki değerli taşlarınız diğer tarafta kullanılabiliyor. Diğer tarafta kare altın ve mor iksir toplayarak geliştirmeleri ve inşa işlerini yürütüyorsunuz. İsterseniz iki tarafta kullanabildiğiniz ortak değerli taşlarınızla hızlandırma veya hemen bitirme yapabiliyorsunuz.


Yeni Özellikler

Diğer tarafta kuracağınız köy tamamen asıl köyünüzdekiler gibi veya tasarımları biraz farklı ancak tanıdığınız binalara farklı özellikler eklendiğini de göreceksiniz. İlk başta farklılık okçu kulelerine ve havanlara gelmiş. Usta İnşaatçı zaman içinde diğer binalara da farklı özellikler ekleyeceğini söylüyor.


 • Okçu Kulesi artık X-yayları gibi 2 farklı modda ayarlanabiliyor, uzun menzil atış modu veya hızlı saldırı atış modu seçilebiliyor.
 • Havan da cehennem kulesi gibi çoklu atış modunda ayarlanabiliyor. Aynı anda birden fazla atış yapabiliyor, muhtemelen daha zayıf vuruş gücüyle atış yapacak.

Yeni Binalar

Heyecan verici yeni binalar üzerinde de çalıştı! Bu yeni eklerin arasındakiler:


 • Ezici: Bir çeşit tuzak gibi tasarlanmış ama gizli veya görünmez değil. Köy tasarımınızdaki geçiş aralıklarına yerleştirildiğinde bir geçit gibi görünüyor ve karadan gelen düşmanlar altından geçerken birden bire kapanarak altında kalan birlikleri eziyor.
 • Fırlatma Tuzağı: Bu tuzak size saldıran birlikleri öldürmüyor sadece seçtiğiniz yöne doğru belli bir mesafeye (5 karo) fırlatıyor. Muhtemelen silahlarınızın yıkılmasını engellemek için saldıran birlikleri daha büyük ve güçlü binalara doğru veya dev bombalara doğru bu tuzaklarla iteceksiniz.
 • Taş Madeni: Burada altın ve iksirin yanında değerli taş da üretebileceksiniz. Ama hemen heyecanlanmayın taş üretmek öyle iksir ve altın gibi kolay değil, çok az ve çok zaman alan bir iş. Hızlandırmak için yükseltmeler mevcut ama yine de oluk oluk taş akacağını beklemeyin.
 • Saat Kulesi: Bu kule size bazı inşaatları ve kaynak toplamanızı hızlandırmaya yarayacak. İlk olarak yıkılmış olarak bulacaksınız tamir eder etmez kullanmaya başlayabilirsiniz.Yeni Yetenekler

Bu yakadaki kristalize iksir, tanıdık yüzlere yeni bir görünümle çarpışmada kullanabilecekleri yeni hamleler sağlayacak! Yükseltilen birlikler şu gibi güçlü özel yetenekler kazanacak:

 • Sinsi Okçu: Bu birlik araştırma merkezinden 2. Seviyeye yükselttiğinizde gelen “Pelerin” sayesinde ilk bıraktığınız anda birkaç saniyeliğine savunma binaları için görünmez olarak fark ettirmeden atış yapabiliyor. Kraliçenin yeteneğine basıldığı andaki gibi bir özellik, aynı şekilde süreli tabiî ki. Yükseltmelerle bu özelliğin süresi muhtemelen uzatılabiliyor.
 • Öfkeli Barbar: Bu bizim tanıdığımız barbar fakat araştırma merkezinden seviyesini yükselttiğimiz anda öfke özelliği geliyor. Bu özellik askerlerimizi ilk bıraktığımız andan itibaren birkaç saniye sürüyor. Yani bu özelliği kullanmak istiyorsanız barbarlarınızı mümkün olduğu kadar saldırdığınız köy binalarına yakın bir konumdan bırakın, yoksa öfkesi yolda koşarken geçebiliyor.
 • Boksör Dev: Bu birliğin de özel gücü 2. Seviyeden itibaren açılıyor. Bu birliği köy binanız 3. Seviyeye geldiğinde açabiliyorsunuz. Aynı zamanda da araştırma merkezinizi de yükseltmeniz gerekiyor. Bildiğimiz dev fakat barbara ekledikleri özelliğe benzer bir güçle donatılmış. “Güç Yumruğu” denilen bu özellik ilk vuruşta kullanılıyor sadece ve normal vuruş gücünden çok daha fazla yıkım yapıyor. O yüzden artık bu tarafta devleri mümkün olan en güçlü savunmaya yöneltmek gerekir ki ilk yumruklarının yarısı boşa gitmesin.

Yeni Birlikler

Usta İnşaatçı bu yeni kaynağın gücünden yararlanarak yeni birlikler eğitiyor. Örneğin:

 • Bombacı: Clash Royale oyunundan getirilen bu birlik alan tesirli gülle şeklindeki bombalarını fırlatarak birden fazla binaya aynı anda zarar verebiliyor.
 • Top Arabası: Şimdiye kadar köyümüzdeki tüm toplar sabitti, ancak bu günden sonra toplara dört tekerlek takarak cepheye sizinle beraber saldırıya götürebiliyorsunuz. Aynı şekilde hava hedeflerine vuruş yapamıyorlar.

Yeni Kahraman

Yeni inşaatçı üssüne özel kahramanlarda tasarlanmış. Bunlardan ilki belediye binanız 5. Seviyeye gelince açılıyor. Aslında kahramanınız usta inşaatçınızdan başkası değil, ancak usta inşaatçı 5. Seviyede kilidi açılan savaş makinesine binerek yarı insan yarı robor şekilinde ordunuza katılıyor ve sizinle birlikte köyleri yıkıyor. Kahramanınızın yani savaş makinenizin yetenek kilidi yine asıl köyünüzdeki gibi 5. Seviyeye yükseltildiğinde açılıyor. Robotunuzun elinde tuttuğu dev çekiç artık elektrikli olarak vuruş yapabilecek. Muhtemelen bu kahramanınızın da yetenek butonu olacak ve bastığınızda sağlık yenilemesi ve elektrikli çekiçle çok daha fazla hasar verecek

Yeni Savaş Modu: Karşılıklı Savaş

Aslında yeni bir şey gelmiş gibi sunuluyor, ancak daha önceki savaş moduna çok benziyor. Anlatıldığına göre farklı olarak online oyuncular birbirlerinin köylerine sırayla saldıracaklar ve en yüksek yıkım yüzdesini elde eden oyuncu oyunun belirlediği ganimeti elde edecek. Buradaki güzel taraf eğer saldırı kullanmazsanız siz köyünüzde değilken kimse gelip size saldırıp kaynaklarınızı yağmalayamayacak olması. Aslında karşılıklı savaşda da iksir ve altınlarınız yağmalanmıyor, artık oyun size kazandığınız ganimeti veriyor fakat ganimet karşı tarafın iksir ve altınlarından azalmıyor. Güzel bir özellik olmuş. Oyunun çekiciliğini arttırmış diyebiliriz.


Karşılıklı savaşlardan 3’ünü kazandığınızda büyük ganimeti kazanıyorsunuz, büyük ödül günde bir kez veriliyor. Ancak eğer bir gündeki hakkınızı almadıysanız o zaman devrediyor ve üst üste 2 kez büyük ganimeti alabilirsiniz. 2 günden fazla haklarınız birikmez, sadece 2 günlük birikir diğerleri silinir. Kazandığınız kupalarla yine eskiden olduğu gibi sıralamalarda yerinizi görebiliyorsunuz. En tepeye kadar oynayabilirsiniz, zamanınız ve kabiliyetiniz varsa.

Yeni Oyun Mekanikleri

Artık eskiden olduğu gibi ordu eğitmiyorsunuz birlikleriniz gruplar halinde sizin için otomatik eğitiliyor. Her ordu kampı bir birlik için ayrılmış, ordu kampınız kapasitesi kadar okçu barbar veya dev üretebiliyorsunuz. Eskiden olduğu gibi karışık kamplar olmayacak artık, muhtemelen Clash Royal’de olduğu gibi deste seçmek zorunda kalacaksınız. Ordu kampınız sayısınca farkılı askerinizi savaşmaya götürebileceksiniz. Duvarlar artık tek tek değil bloklar halinde geliyor siz istediğiniz düzende birleştirebiliyorsunuz, artık çok kıvrımlı kalp şeklinde yarasa şeklindeki köylere veda etseniz iyi olur. Birliklerinizin özel güçlerini öğrenerek ona göre en iyi şekilde kullanmanız gerekir. Onların güçlerini araştırma merkezinizden açabilir ve hatta yükseltebilirsiniz.

Eskinin Yeniyle Buluştuğu Yer

Asıl köyünüz de bu yeni güncellemeden faydalanmış, eğer köyünüzdeki toplarınız maksimum seviyeye ulaştıysa ve inşaatçı üssünüzdeki toplarınız da belli bir seviyede ise toplarınız çift namlulu olarak kullanabiliyorsunuz. Fakat menzilleri azalırken atış gücü ve hızı artıyor. Bunun için topunuzun üzerine dokunduğunuzda çıkan “Geliştir” seçeneğine dokunmanız yeterli. Bunun için de altın kullanıyorsunuz, ama bir defa geliştirince cehennem kulesi gibi çoklu veya tekli moda kullanabileceksiniz. ”Geliştirme”, şimdilik sadece toplarda ve okçu kulelerine de yakında gelecek, zamanla diğer silahlara da yeni özellikler eklendiğini göreceksiniz. Okçu kulesi de gelişince kısa menzilde daha hızlı atış yapabilecek, tıpkı inşaatçı üssünde olduğu gibi.


Herkese iyi eğlenceler.

Kaynak: www.clashofclans.com

İlgili Yazılar:

Clash of Clans Mayıs 2017 Güncellemesi: İnşaatçı Üssünü Nasıl Hızlı Geliştirebilirim