Clash of Clans Mayıs 2017 Güncellemesi: İnşaatçı Üssünü Nasıl Hızlı Geliştirebilirim.

26.05.2017
• Oyun

Clash of Clans yeni güncelleme ne getirdi diye soracak olursanız, bence eski oyuncular için koca bir zaman kaybı. Ayrıca tam bir para tuzağı olarak tasarlanmış inşaatçı üssü, özellikle sabırsız ve en iyi köy benim olmalı diyenlerdenseniz. Bu haliyle inşaatçı üssüne yakın zamanda bir hayli güncelleme alacağa benziyor. Clash of Clans oynayarak para kazanmıyorsanız oyunun bu kısmına para yatırmak çok mantıklı görünmüyor.

Biz ne dersek diyelim inşaatçı üssü kuruldu ve çalışmaya başladı bile. Haydi hep birlikte oyuna para yatırmadan nasıl hızlı gelişiriz, köyümüzü nasıl savunmalıyız ve saldırılarımızı nasıl yapmalıyız ona bakalım.


Gelişim:

Gelişebilmek için kaynağa ihtiyacımız var. 3 farklı kaynağımız var. Mor iksir, kare altın ve değerli taşlarımız. Değerli taşlarımız her iki köyümüzde de kullanılabiliyor. Diğer köyümüzde olduğu gibi saldırı yaparak başkalarının köylerini yağmalayarak kaynak elde edemiyoruz, oyunun bizi çaresiz bıraktığı nokta burasıdır. Sadece günde 1 kere açılan karşılıklı mücadelelerden gelen ganimetler var. Kupa sayınıza göre 100 ila 150 bin arası altın ve iksir demektir günlük, ayrıca iksir toplayıcınızdan ve altın madeninizden de 10 saatte seviyesine göre 15 bin ile 20 bin arasında kaynak toplayabiliyorsunuz.


Peki gelişmek için neye öncelik vermeliyim?

En büyük kaynak günlük karşılıklı savaşlardan geldiğine göre öncelikle ordumuzu güçlendirmeliyiz ki kaynak elde etmek için çok zaman harcamayalım. Ordu kamplarınızın hepsini kurmaya çalışın ne kadar çok asker o kadar kolay galibiyet demek. Sayısal üstünlüğü yakaladıysanız artık köyünüzün savunmasına yönelebilirsiniz.


Saldırıdan iyi bir sonuç alıp savunmanızın zayıflığından ganimetinizi kaptırmayın. Markette bulunan savunma kısmından öncelikle okçu kulesi olmak üzere sırayla alabileceğiniz silahları hızlıca köyünüze kurmalısınız. Silahları seçerken hem havaya hem karaya atış yapabilenlere öncelik verin. Çünkü köyünüz geliştikçe göreceksiniz ki dalkavuklarla yapılan saldırıların pek çoğu 3 yıldızla sonuçlanıyor.


Marketteki tüm silahları ve binaları kurup yükselebileceği son seviyeye getirmeden inşaatçı üssünüzü bir üst seviyeye yükseltmeyin. Kaynak sıkıntısı olduğu için hızlı büyüme tüm binaların, silahların ve askerlerin kilidini açacağı için bir süre sonra yapılacak bir sürü geliştirmenin olduğunu ve kaynaklarınızın çok sınırlı kaldığını gördüğünüzde ya değerli taşlarınızı hızlı bi şekilde tüketmeye başlayacaksınız ya da sıkılıp oyunun bu kısmını boşlayacaksınız.
İnşaatçı üssünüz 3. Seviyeye geldiğinde değerli taş madeni onarılarak işlemeye başlıyor. Ancak mevcut depolarınızla bu madeni onaracak iksiri toplayamıyorsunuz, o yüzden önce iksir sonra altın deponuzu da kurmanız gerekecek. Böylelikle pek çok binayı ve silahı kurabilmek için gerekli iksiri biriktirebilirsiniz. İksir toplayıcılarınızı ve altın madenleriniz mümkün olduğunca erken yükseltin ve aynı zamanda depolarınızı da yükselterek gerektiğinde istediğiniz bina veya silahı almak için kaynak biriktirebilirsiniz.


Köyümü nasıl savunmalıyım?

Köy savunmamız asıl köyümüzden farklı bir tasarıma sahip olacağı kuşkusuz. Çünkü bu tarafta kaynaklarımızın yağmalanması gibi bir kaygımız olmadığı için depo ve madenlerimiz yerine silahlarımızı korumamız öncelikli. Silahlarımız ne kadar uzun süre atış yaparsa köyümüzden o kadar az yıldız ve yıkım yüzdesi alırlar, bu da bizim hızlıca günlük ganimetimizi alıp asıl köyümüze dönmemizi sağlar. Silahlarımızı mümkün olduğu kadar birbirini görecek şekilde yakın ve etraflarına da büyük binaları yerleştirmeliyiz. Aldığımız duvarlarla öncelikle silahlarımızın etrafını çevirecek küçük bir havuz yapıp etrafını da diğer binaları yerleştirmeliyiz. En güçlü silahlarımızın veya havaya atış yapabilen silahlarımızın etrafına inşaatçı üssü ve araştırma merkezini koyarak ilk atışı onların almamasını ve o binalar yıkılıncaya kadar ateş edebilmelerini sağlamalıyız.


Saldırı taktiğimiz ne olmalı?

İlk seviyelerde çok seçeneğimiz yok, barbarlar tek askerimiz. Bu durumda köydeki silah en çabuk ulaşılabilecek güzergahtan barbarlarımızı köye yollamalıyız. Bazen silahı yıkıp 3 yıldız almaya çalışırken hüsrana uğrayabiliyoruz, eğer silah çok korunaklı bir yerde ise o zaman silahı yıkmaktan çok en fazla yıkım yüzdesi alarak inşaatçı üssüyle birlikte 2 yıldız hedeflemeliyiz. Çoğu zaman 3 yıldız alma hedefi rakiplerimizin de sıklıkla düştüğü bir hata, yüksek yıkım ve 2 yıldız alarak rakibimizin hata yapmasını beklemek bazen en doğru strateji olabiliyor.


Kışlamızı yükselterek hızlıca dev ve dalkavuklarımızı açmaya çalışmalıyız. Devlerimiz açıldığı anda pek çok köyden 3 yıldız almak çok kolaylaşacak. Silahların duvar ve binalarla korunduğu köylerde okçu kulesini devlerle meşgul ederek arkadan gelen dalkavukların kuleyi yıkmasını sağlamak 3 yıldız almanın en kolay yollarından biridir. Ancak ilerleyen seviyelerde hava savunma, gizli tesla ve havaya ayarlanabilen bombalar kurulmaya başlandığında dalkavuklar cazibesini yitirmeye başlıyor. Bu durumda köyün duvarları açıksa tüm kamplarınızı devle doldurup saldırmak bazen en akılcı yöntem oluyor silahlar bittiğinde devler yavaş yavaş köyü yıkmaya başlıyorlar, onları beklemek biraz sıkıcı olabiliyor.


Askerlerinizin özel güçlerini iyice öğrenin çünkü oyun size, savaş başlamadan önce düşünüp doğru askerleri kullanmak için bir fırsat sunuyor. Savaşa dev ve dalkavuk destesiyle gittiniz fakat gördünüz ki askerlerin tamamının dev olması veya dalkavuk yerine okçu seçilmesi daha mantıklıysa hemen savaş başlamadan bu seçimlerinizi askerlerin üstüne dokunarak açılan menüden değiştirebiliyorsunuz.


İyi eğlenceler.