Denizanası Sokması veya Çarpması

20.08.2017
• Saglik

Genel Bakış

Denizanası sokmaları denizde yüzen ya da dalış yapanlar için nispeten sık karşılaşılan sorunlardır. Denizanası cesetinden çıkan uzun kollar (lifli dokunaklar) binlerce mikroskobik dikenli zehir enjekte edebilir. Denizanası sokmalarının şiddeti büyük ölçüde değişir. Çoğunlukla şiddetli ağrı, deride kızarıklık ve tahriş olmuş izler oluşturur. Bazı denizanası sokmaları daha fazla tüm vücuta (sistemik) hastalığa neden olabilir. Ve nadir durumlarda denizanası sokmaları hayati tehlike oluşturur. Çoğu denizanası sokması ev tedavisi ile iyileştirilebilir. Tabi ki ciddi reaksiyonlar acil tıbbi bakım gerektirir. Zira nadir de olsa alerjik reaksiyonlar olabilir. Deniz analarının çok çeşidi vardır. Kutup denizanası,Hint Pasifik Deniz Anası, Kuzey Atlantik Deniz anası vs. Bunların içinde de çok farklı özeliklere sahip türleri vardır. Bazıların bazıları zehirlidir, bazıları ciddi anlamda alerjik olabilir. Bu konuda çeşide göre farklı tedavi yöntemleri önerilmektedir.
Denizanası Sokmalarında Yapılması Gerekenler

1. Kişiyi Sudan Çıkarın

2. Sızıyı durdurun

Ağrı meydana getiren dokunaç hücrelerini etkisiz hale getirmek için alanı deniz suyu ile yıkayın.Temiz bir plastik nesneyle kazıyarak dokunaçları çıkarmayı deneyin. Tropik sulardaki sokmalar için : Dokunaç maddeleri çıkardıktan sonra, etkilenen kol veya bacağı hemen 40 ila 45° C arasındaki ılık suyla en az yirmi dakika boyunca yıkayın. Ağır Avustralya kutusu denizanası sokmaları için anti-zehir kullanılmalıdır. Etkili olabilmesi için derhal verilmelidir.

Deniz anası sokmalarında, Amerikan Kalp Derneği aşağıdakileri önermektedir:

Alanı sirke ile en az 30 saniye yıkayın. Sirke mevcut değilse, mineralli soda kullanılabilir. Bu, salgılayan hücrelerin etkisiz hale getirilmesine yardımcı olacaktır. Sonra, mümkünse en az 20 dakika ılık su ile alanı yıkayın. Ilık suya batırılamazsa soğuk paketler uygulanabilir. Bu tedaviler Hint Pasifik bölgelerinde yapılan araştırmalara dayanmaktadır ve Kuzey Atlantik okyanusunda etkili olmayabilir. Aslında, bu alandaki sirke, denizanalarının türüne bağlı olarak semptomları daha da kötüleştirebilir. Sirkeyi bazı uzmanlar önermemekte ve sadece sızı yapan dokunaç hücrelerin çıkarılmasını ve deniz suyunda durulamayı önermektedir.

3. Rahatsızlık Tedavisi

Kaşıntı ve şişmeyi azaltmak için hafif hidrokortizonlu krem ​​veya oral antihistamin kullanılabilir.

4. İzleme

Daha az şiddetli acıyla: Buz paketleri ve ağrı kesici kullanın. Açık yaraları günde 3 kez temizleyin ve antibiyotik merhem uygulayın. Gerekirse bandaj yapın (yarabandı veya gazlı bez) . Şiddetli bir reaksiyon olursa: Kişi birkaç gün hastaneye kaldırılabilir. Kutup denizanası türü sokmalarında anti-zehir uygulanmalıdır.

Hangi çeşidin soktuğu bilinmediği için uygulamda uzmanlar arasında uygulama farklılığı olmaktadır.