Detoks ile Zayıflama

14.08.2017
• Saglik • Nedir • Hayat
Detoks ile Zayıflama

Detoks Nedir?

Detoks vücudumuzu toksinlerden arındıran, enerji seviyemizi yükselten, yenilenmiş ve dinç bir vücuda kavuşmamızı sağlayan kısa süreli ve sağlıklı bir programdır. Detoks daha çok vücudumuzdaki ödem ve şişliklerden kurtulmamızı sağlayacak su ve toksin atımına dayalıdır.

Herhangi bir rahatsızlığı olmayan 20-60 yaş arası herkes uygulayabilir. Hamile ve emziren bayanlar, çocuklar, büyüme ve gelişim çağındaki gençler, yaşlılar, kronik rahatsızlığı olan kişiler ve ciddi sağlık problemi geçirmiş kişiler kesinlikle detoks programı uygulamamalı; mutlaka uzman bir doktora danışmalıdırlar.


Detoks Ne İşe Yarar?

Günümüzde şehir hayatının koşturmacası, trafik, stres, hazır yemek ( fastfood, şekerli ve katkılı yiyecekler vb…) bize yorgunluk ve kilo alımı olarak geri dönmektedir. Tüm bunlara alkol ve sigara tüketimi de eklenince enerji kaybı ve mutsuzluk kaçınılmaz bir hale gelmektedir. Vücudumuzu arındırmak için detoks programlarından faydalanarak eski enerjimize ve ideal kilomuza daha kolay ulaşabiliriz. Üstelik yılda 2 veya 3 defa yapılması yeterli ve etkili olacaktır.

Detoks Nasıl Yapılır?

Detoks zararlı maddelerin vücuttan atılımını kolaylaştırarak vücudun temizlenmesini ve yenilenmesini sağlar. Böylece düzensiz beslenmenin ve çevresel olumsuz faktörlerin etkisinden kurtularak enerji seviyemizi yükseltmiş oluruz.

Detoks programında aldığımız kalori miktarı günlük tükettiğimiz miktardan az olacağı için kilo verebiliriz ama asla uzun zamanlı kilo vermek için uygulanmamalıdır.

Uygulanan detoks programlarının uzun süreli faydasını görmek için mutlaka sağlıklı beslenmeye dikkat etmeli, alkol ve sigara tüketiminden mümkün olduğu ölçüde kaçınılmalıdır.


Detoks programları sadece su-çay-sebze ve meyve suları içeren total oruç olarak yapılabildiği gibi, asitli gıdaların tüketiminden kaçınılan bazik oruç , sadece pişmemiş besinleri tüketerek yapılan tek yönlü program ile sadece haftanın bir günü hiçbir katkı maddesi içermeyen besinleri tüketerek yapılan programları mevcuttur.

Detoks programları kısıtlı besin içerdiğinden dolayı kişi kendi başına uygulamamalı, mutlaka bir diyetisyene veya doktora danışarak uygulamalıdır. Kendi başımıza yapabileceğimiz detoks hayat boyunca sağlıklı beslenmek olacaktır.

Detoks programlarında sıvı ya da katı besin tüketimi veya her ikisini de içeren besin tüketimleri mevcuttur. Önemli olan şeker oranı oldukça düşük yiyecekleri içermesidir. Böylece ani kan şekeri iniş-çıkışlarından kurtulmuş oluruz.

Detoks programı