Diş Ağrısını ve Apsesini Ne Keser - Ev Önerileri

12.05.2017
• Saglik


Ağrı yapmış abseli bir dişten muzdarip birçok insan var. Hele ki günümüzde antibiyotiğin reçete ile satıldığı ve artık kolay ulaşılabilir olmaması üzerine eklenince bir hafta sonu bu derde düçar kalmışsanız tadından yenmez : (

Diş apsesine bakteriyel bir enfeksiyon neden olur ve diş etlerinde bakteri birikimi olarak ortaya çıkar. Apseler çeşitli nedenlerinden dolayı ortaya çıkabilir ve çoğunlukla diş merkezinde ağrıya neden olur. Apse bir dişin kökünde veya dişetlerinde bulunan bir enfeksiyondur. Çok acı vericidir. Bakteri, abse oluşacak dişe girer ve hızla çoğalır. Enfeksiyonu, dişi destekleyen kemiğe kadar yayar ve dişin ağrımasına neden olur. Bakteriler, diş boşluğundan ya da yontulmuş ya da kırık diş yoluyla dişe girebilir. Kök yoluna girecek ve aynı zamanda kök ucunun şişmesine ve iltihabına neden olacaktır.

Diş Absesinin Nedenleri:

Zayıf ağız hijyeni
Şekerli gıdalardan zengin diyetler almak
Dişeti iltihabı
Çatlak veya yontulmuş diş
Yapışkan yiyecekleri çok miktarlarda tüketmek
Dişeti hastalığı
Zayıf bağışıklık sistemi

Diş Absesinin Belirtileri:

Ağız kokusu
Ağzınızı açmada zorluk
Ateş
Bir şey ısırttığında enfekte bölgede ağrılar
Yutma zorluğu
Uykusuzluk hastalığı
Diş etlerinde kızarıklık ve kızarıklık
Ağızda tat alma sıvı akıntısı
Hassas dişler
Yüz şişmesi

Diş apsesine çenelerinize ve boynunuzun başınızın diğer bölgelerine yayılma ihtimali olduğundan mümkün olduğunca çabuk davranılmalıdır. Tedavi edilmediği takdirde ciddi diş çürümesine neden olabilir. Bazen yaşamı tehdit eden komplikasyonlarla sonuçlanabilir. Yukarıda bahsedilen belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, o zaman, dişinize daha yakından bakıp hemen tedaviye başlamanızın zamanı geldi.

Diş iltihabı durumunda aslı yapılması gereken bir an önce bir diş hekimine gitmek ve önerdiği doğrultuda Apranax ağrı kesici eşliğinde antibiyotik kullanmaktır. Ağrıyı ancak apranax kesebilir. Parol (Parasetamol) ve ya dolerex tarzı ilaçlar diş ağrısının kesilmesinde yetersiz kalmaktadır.

Diş absesi nedeniyle ağrılardan kurtulmanın en kolay yöntemlerinden biri antibiyotik almaktır.

Çoğu doktorun abseli dişin neden olduğu ağrıdan kurtulmanız için önerdiği şey antibiyotiktir.
Ibuprofen, ağrıyı azaltmada ve şişmeyi azaltmada yardımcı olacak başka bir ilaçtır.

Ancak alma imkanınız olmayan bir durumda ve zamanda iseniz belki aşağıdakiler size yardımcı olacaktır.Abseli Diş İçin Evde Tedavi

Aşağıdakiler, abseli diş problemlerinin tedavisinde bir çözüm yolu bulmanıza yardımcı olacak kolay ve basit ev ilaçlarıdır. Bunlar, herhangi bir yan etkisi olmayacak doğal ve etkili ev ilaçlarıdır.

1. Nane Yağı

Nane yağının diş ağrısı tedavisinde harika antiseptik özellikleri vardır. Diş apsesine neden olan bakterilerin yok edilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca anti-inflamatuar özelliğiyle bilinir ve bu nedenle diş etlerinin şişmesi veya iltihaplanmasını azaltmada yardımcı olacaktır.
Yöntem 1
Parmak uçlarınızda biraz nane yağı alıp yavaşça enfekte diş üzerine uygulayın.
Enfekte bölgede yavaşça birkaç dakika masaj yapın.
Anında ağrı kesmenin keyfine varacaksınız ve ayrıca düzenli uygulandığında enfeksiyonun azaltılacağını göreceksiniz.
Yöntem 2
Küçük bir pamuklu top alıp nane yağına daldırın. Bu yağı enfekte alana uygulayın.
Enfekte olmuş dişte daha az ağrı hissedeceksiniz.
Yöntem 3
Taze nane yaprakları alın. Nane özütünü çıkarmak için ezin.
Bu suyu enfekte diş üzerine uygulayın anında ağrıların hafiflediğini göreceksiniz. Ayrıca nane yaprakları ezebilir ve doğrudan abseye diş üzerine uygulayabilirsiniz.
Düzenli uygulama, diş ağrısını azaltmanın yanı sıra enfeksiyonun tamamen temizlenmesine yardımcı olacaktır.

2. Karanfil Yağı

Karanfil yağı, bakterilerin tedavisinde çok etkilidir. Diş ağrısı nedeniyle ağrıyı hafifletirken yardımcı olur. Karanfil yağı antifungal, antiseptik, analjezik ve bakterist özelliklere sahiptir. Ayrıca, iltihaplanmada büyük rahatlama sağlamak için antioksidanlar ve manganez, elyaf ve omega-3 gibi besleyici maddeler bakımından zengindir ve aynı zamanda ağzınızda enfeksiyondan kurtulmak da mümkündür.
Yöntem 1
Parmağınıza biraz karanfil yağı alın ve bu karanfil yağı ile dişlerinizi fırçalayın.
Etkilenen bölgeyi fırçalarken hafif kuvvet uyguladığınızdan emin olun.
Diş ağrısı ve diş eti ağrılarından anında rahatlama elde etmek için diş etinize hafifçe karanfil yağı ile birkaç dakika masaj yapınız.
Yöntem 2
Hasar görmüş dişiniz ile yanağınız arasında bir bütün karanfil yerleştirin. Bir süre sonra karanfili çiğneyerek suyunu ağzınızın içine akıtın.
Suyu ağzınızda yaklaşık 30 dakika kadar bekletsin. Apaçık diş ağrısından anında rahatlama hissedeceksiniz.
Yöntem 3
Karanfil tozu (taze öğütülmüş) içi boşaltılan bir çay torbasına koyun ve bunu etkilenen dişinize ve diş etlerine uygulayın.
15-20 dakika orada tutun. Enflamasyon ve ağrı sönünceye kadar günde iki ila üç defa tekrarlayın.
Yöntem 4
Gazlı bezlere birkaç damla karanfil yağı ekleyebilir ve etkilenen diş ve diş etlerine uygulayabilirsiniz.
Acılı noktalar üzerinde birkaç dakika tutun ve bu işlemi 5 ila 7 kez tekrarlayın. Acıdan anında rahatlama hissedeceksiniz.
Yöntem 5
Karanfil yağı çorba kaşığı içinde hidrojen peroksit ekleyin. Karışımı iyice karıştırın ve pamuklu bir top yardımıyla ağrılı diş etlerine uygulayın.
Bu karışımın etkilenen alanın üzerine 10 ila 15 dakika dinlenmesine izin verin. Ağzınızı suyla durulayın.
Diş ağrısı ve iltihabı azaltmak için bu işlemi üç dört kez tekrarlayabilirsiniz.

3. Sarımsak

Sarımsak bakterileri kolayca öldürmekte yardımcı olacak doğal bir katkı maddesidir. Güçlü bir antienflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir ve bu da abseli dişlerdeki bakteri oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Enflamasyon ve enfeksiyonla mücadelede yardımcı olacak allikin gibi kükürt bileşikleri yüklüdür.

Yöntem 1
Bir ya da iki adet sarımsak karanfil ezin ve içindeki suyu çıkartın.
Etkilenen diş üzerindeki parmaklarınızla bu suyu uygulayın.
Ağrı ve enfeksiyonun hafifletilmesinde yardımcı olabilmesi için orada olmasına izin verin.
Yöntem 2
Bir ya da iki parça sarımsak karanfil çiğneyin. Eğer ağrının biraz azaldığını hissediyorsanız, diş apselerinden kaynaklanan ağrıdan tamamen kurtulana kadar birbiri ardına bir parça sarımsak karanfil çiğnemeye devam edin.
Ayrıca sarımsak ekstraktı ile su karıştırabilir ve ağzınızı ve dişlerinizi bu suyla durulayabilirsiniz. Diş ağrısının azalması için günde üç ila dört defa tekrarlayın.

4. Tuzlu Su

Ağrıyı çok hızlı bir şekilde azaltmak veya azaltmak istiyorsanız, tuz çok iyi bir çözümdür. Tuzlu su iltihaplanma ve ağrı azaltıcı özelliklere sahiptir ve bu da abseli dişlerde ağrıyı azaltmada kolaylıkla yardımcı olabilir. Dişteki enfeksiyon üzerinde görev yapacak ve ağzın her tarafına yayılmasını önleyecektir.
Yöntem
Bir çay kaşığı sıradan tuz veya rafine edilmiş tuzu ve bir bardak ılık suyla karıştırın.
Tuz tamamıyla eridiğinde, ağzınızı bu su ile durulayabilirsiniz. Diş ağrısından kurtulmak için bu işlemi birkaç günde tekrarlamanız gerekir.
Unutulmaması gereken ilk birkaç yıkamada biraz acı verici olmasıdır. Ağrı ve enfeksiyondan yavaşça kendinizi rahat hissedeceksiniz.

5.Zerdeçal

Zerdeçal, antibiyotik, antiseptik ve anti-inflamatuar özelliklere sahip doğal bir bileşentir. Diş abselerinden kaynaklanan ağrıların hafifletilmesi için mükemmel bir çözümdür ve aynı zamanda ağızda iltihaplanmayı azaltmada yardımcı olacaktır.
Yöntem 1
Çözelti elde etmek için bir çay kaşığı tuz ve ½ çay kaşığı zerdeçal toz bir bardak ılık suya ekleyin.
Ağzınızı iyice yıkayın ve sonra bu çözeltiyi ağzınızda çalkalayın.
Enfeksiyon ve diş ağrısından kurtulmak için bu işlemi düzenli olarak birkaç gün tekrarlayın.
Yöntem 2
Küçük bir kapta bir çay kaşığı zerdeçal toz ekleyin ve daha sonra pürüzsüz bir zerdeçal macunu yapmak için yeterli su ekleyin.
Ağzınızı iyice temizleyin ve ardından bu macunu, abseli dişe zamk gibi parmağınızla uygulayın.
Ağrı azalana kadar bu uygulamayı birkaç gün düzenli olarak tekrarlayın.
Yöntem 3
Bir çay kaşığı yağda ¼ çay kaşığı zerdeçal tozunu karıştırın.
Bu karışımı diş etlerine ve enfekte olmuş dişe hafifçe uygulayın. 15-20 dakika orada bırakın.
Yıkayın ve ağzınızı iyice yıkayın. Diş ağrısı ve şişlikten kurtulabilirsiniz.

6. Bitkisel Çay Poşeti

Çay toksinlerin temizlenmesinde yardımcı olacak zengin bir sepi maddesi kaynağıdır. İrin veya toksinleri emmeye yardımcı olacak büzücü özelliklere sahiptir. Ağrıyı, şişkinliği ve abseli dişinin neden olduğu iltihaplanmayı azaltmak çok etkili ve doğal bir çözümdür.
Yöntem
Bir bitki çay poşeti alın ve çay yapmak için suya batırın.
Çay poşetini sudan alın ve enfekte olmuş dişin üzerine koyun.
Birkaç saat ya da geceleyin orada bırakmanız gerekiyor.
Çay poşetinin uygulanması üzerine ağızda bırakılan irinden kurtulmak için ağzınızı tuzlu su ve hidrojen peroksit solüsyonuyla yıkamalısınız.
Diş ağrısı ve enfeksiyon problemlerinden kurtulmak için düzenli olarak bu işlemi tekrarlayın.

7. Elma Sirkesi

Abseli diş tedavisinde popüler bir ev ilacıda elma sirkesi. Anti-inflamatuar ve dezenfektan özellikleri ile bilinir.
Uygulama
Bir çorba kaşığı organik çiğ elma sirkesi alın ve ağzınıza dökün.
Birkaç dakika ağzınızda çalkalayın ve sonra tamamen tükürdüğünüzden emin olun. Yutmayın.
Daha sonra ağzınızı durulayın. Diş absesinden kurtulmak için bu işlemi birkaç günde bir tekrarlayın.
Diş çekiminden dolayı diş ağrısından kurtulmanın bir başka yolu, bir bardak suya bir çay kaşığı saf organik elma sirkesi ilave edin ve sabahları ve akşamları her gün bir kez için.

8. Hidrojen Peroksit

Hidrojen peroksit, dezenfektan özelliklere sahip olduğu için bakterileri öldürmede etkili olan doğal bir çare. Aynı zamanda dişinizdeki iltihaplanmayı ve ağrıyı azaltmada yardımcı olacaktır.

Uygulama
Küçük bir kapta, 2 çay kaşığı hidrojen peroksit ile bir çorba kaşığı ılık suyu karıştırın. İyice karıştırıldığından emin olun.
Şimdi bu karışımı ağzınıza boşaltın ve bir kaç dakika sürün. Tamamını tükürün. Bu tedavinin etkili olabilmesi için sıvının ağızda diş apsesi ile temas ettiğinden emin olun.
Bu çözeltiye pamuklu bir topu daldırıp birkaç saat boyunca enfekte diş üzerine koyabilirsiniz.
Ağrıdan kurtulmak ve enfeksiyonu azaltmak için bu işlemi düzenli olarak tekrarlayın.

9. Yağ Çekme

Bu diş enfeksiyonlarını önlemede kullanılan eski bir Hint yöntemidir. Bu yöntem yüzyıllarca oral hijyeni korumak için uygulamaya konmuştur. Yağ çekme uygulaması, dişler arasındaki ve ağız boşluğunun duvarlarındaki bakterilerin büyümesini önleyecektir. Hindistan cevizi yağında bulunan lipidler, anti bakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir ve enfeksiyona neden olan bakteri, mantar ve diğer mikroorganizmaları öldürür. Bu, enfeksiyonları önlemeye ve abseli dişin iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olur.
Yöntem
Bir çorba kaşığı organik saf hindistancevizi yağı alın
Zararlı mikroorganizmaları dışarı atmak için yaklaşık 15 dakika boyunca bu organik hindistan cevizi yağı kullanarak ağzınızda diş etlerinizden içeri doğru çekin
Yağı yutmayın, 15 dakika sonra yağı dışarı atın
Son olarak, sıcak suyla ağzınızı durulayın
Sorundan tamamen kurtulmak için günde 2-3 defa çeken yağı tekrarlayın.

10. Kekik Yağı

Kekik yağ yontulmuş diş ve diğer diş eti hastalıkları için son derece etkilidir. Kekik yağ, anti-bakteriyel, anti-oksidan, anti-viral ve anti-fungal özelliklere sahip olduğu için diş ağrısı ve enfeksiyonunu rahatlatabilir. Kekik yağ vücudun bağışıklığını arttırır ve vücudun diş enfeksiyonlarına karşı savaşmasına ve iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olur.
Yöntem - 1 (Doğrudan Uygulama)
2-3 damla kekik yağı alın ve doğrudan etkilenen diş üzerine uygulayın
Acıdan kurtulmak için bir süre enfekte bölgedeki yağı bırakın
Enfeksiyonu temizlemek ve ağrıdan kurtulmak için günde 3-4 defa tekrarlayın.
Yöntem -2 (Ağız Çalkası Olarak)
¼ su bardağı ılık suda 3-5 damla kekik yağı ekleyin ve iyi karıştırın.
Bu çözeltiyi, ağzını yaklaşık 10 dakika boyunca çalkalamak için bir gargara olarak kullanın
Ağız gargarasının ağrı bölgesine ulaştığından emin olun
Acıdan kurtulmak ve enfeksiyonu temizlemek için günde 3-4 kez tekrar edin.

11. Zeytinyağı

Zeytinyağı, abseli dişe ilişkin ağrı ve iltihabı azaltabilir. Zeytinyağı, öjenol adı verilen bakteri öldüren özel bir bileşen içerir. Anti-bakteriyel aktivite, ağrının daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.
Yöntem
1-2 çorba kaşığı zeytinyağı
Küçük bir pamuk alın ve zeytinyağına batırın
Pamuk bilyesi yaparak zeytinyağını etkilenen bölgeye uygulayın.
Sorunu gidermek için zeytinyağı uygulamasını günde en az 2-3 kez tekrarlayın.

12. Kendi Kendine Cerrahi Müdahale

Apseli diş problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olan kendine özgü tedavi yöntemleri vardır.

Çürük dişin yakınında gelişen apseye dikkatle bakın.
Bir iğne, antiseptik gargara, pamuk topları, diş fırçası ve diş macunu gibi usurları hazırda tutun.
İğne suda yaklaşık 10 dakika kaynatılarak sterilize edilir ve soğumasına izin verilir.
Dişlerinizi, diş etlerinizi ve dilinizi fırçalayın ve iyice temizleyin
Ağzınızı durulamak için antiseptik bir gargara kullanın. Garagarayı ağızda en az 30 saniye tutun.
Pamuk toplarını antiseptik ağız yıkama suyu ile ıslatılır.
Sterilize edilmiş iğne kullanılarak apse dikkatlice delinir.
Parmağınızı kullanarak pamuğu itin. Mümkün olduğunca çok irin çıkarın
Ağız çalkalama suyuna batırılmış pamuk bilyalarını kullanarak atığı temizleyin
Ağrılı bölgeye hafiften ağız çalkalama suyu (ve ya Benzidamin Hci içeren tamflex veya androex te olur) değdirin.
Sıkıştırma işlemini 3-4 saat arayla tekrarlayın
Ertesi gün tamamen boşaltılmazsa temizleme işlemini tekrarlayın. İğneyi diş eti üzerindeki aynı noktaya batırmamaya özen gösterilmelidir.
İrin tamamen boşaldığında, başka enfeksiyonu önlemek için doktorunuz tarafından verilen gerekli antibiyotiği alın.
Bu işlemi doktorunuzun yapması çok önemlidir. Çünkü sterilazasyon oldukça önemlidir.

13. Soğuk Sıkıştırma

Diş absesi alanının etrafına soğuk kompres veya paket koymak, acıdan anında rahatlamanıza yardımcı olacaktır.
Uygulama
Buzdolabından birkaç buz küpü alın ve temiz, ıslak bir bez üzerine koyun. Buz küplerinin bezin içine sıkıca sarılması için bezi örtün.
Bu ıslak bezi ağzınızın dışından etkilenen bölgenin üzerine yerleştirin.
Ağrıdan ve iltihaptan anında rahatlamak için birkaç dakika orada tutun. Bu, iyi uyku almanıza yardımcı olacaktır.
Dondurulmuş şeyleri bir torbada bile kullanabilirsiniz ve etkilenen alanın dışına koyabilirsiniz.
Ayrıca, enfekte bölgede soğuk kompres vermek için dışarıdan soğuk su şişesi de kullanabilirsiniz.
Aşınmış bir diş yüzünden ağrı hissettiğinizde bu işlemi tekrarlayın.

Enfeksiyon sırasında çiğneme sakızı kullanmaktan kaçının
Apsik diş gelişmesini önlemek için omega -3- yağ asitleri, buğday otu, soğan, çiğ domates, kaju fıstığı, taze meyve ve sebze gibi sağlıklı bir diyet alın. Sağlıklı bir diyet bağışıklık sistemini artırabilir ve enfeksiyonları önleyebilir.
Enfeksiyonu temizlemek ve enfeksiyon nedeniyle oluşan rahatsızlığı ve ağrıları azaltmak için ağzınızı günde iki kez ılık tuzlu su ile yıkayın.

Şimdiden geçmiş olsun dileklerimizle...