Dolama Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

14.04.2017
• Saglik • Nedir
dolama

Dolama nedir?

Dolama, tıp dilindeki adıyla panaris, parmağınızda tırnak kenarlarına yakın bölgelerde ortaya çıkan apseli enfeksiyon türüdür. Dolama, tırnak bölgesinde iltihaplanmaya ve buna bağlı olarak şişme ve şiddetli ağrıya neden olur. Dolamanın farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir:

Bakteriler. İnsan derisinde zararsız şekilde yaşayan Staphylococcus aureus adı verilen bakteriler akut bir enfeksiyona yol açabilir.
Mantar. Tırnak kenarlarında yavaşça gelişen mantar türü (candida) kronik enfensiyona sebebiyet verebilmektedir.
Diğer mikrop türleri de dolamanın sebepleri arasında yer alır.


Ortaya çıkma koşulları

Yukarıda saydığımız bakteri, mantar ya da mikrop türlerinin tırnak yatağına girmesi ve enfensiyona yol açması için çeşitli koşulların oluşması gerekir. Bun koşulları şu şekilde sıralamak mümkündür:

Ellerin özellikle deterjanlı suda uzun süre bekletilmesi önemli bir etkendir. Özellikle ev hanımları, balıkçılar, güzellik uzmanları, temizlikçiler veya çiftçiler su ile uzun süre temas etmeleri nedeniyle hijyenik olmayan koşullarda enfeksiyona daha açıktır.
Tırnak bölgesinde yaşanacak kanamalı veya kanamasız kesikler ve yaralanmalar da dolamaya yol açabilir. Örneğin, kötü yapılmış bir manikür, tırnak yeme, tırnak kenarların çıkan şeytan tırnağının kopartılması, egzama gibi deri hastalıkları nedeniyle tırnak bölgesinde yaşanacak deri problemleri enfeksiyon riskini arttıracaktır.
Tırnak bölgesinin yara bandı ya da sargılar ile uzun süreli olarak kapatılması ve havasız bırakılması da enfeksiyon sebepleri arasında sayılmaktadır.


Dolama Tedavisi

Tedavi için antibiyotik kullanımı şarttır. Öte yandan, ağrı kesiciler ve iltihap kapmış bölgenin enjeksiyon ile iltihaptan arındırılması gerekebilir. Tedavi süresinde; suya temastan kaçınma ve ellerin kuru ve sıcak tutulması, deterjan ve sabun ile temastan kaçınılması, ayak parmağında oluşması durumunda terlik ve benzeri rahat ayakkabıların giyilmesi, manikür yaptırılmaması gerekir. Sıcak banyonun ve enfeksiyonlu bölgenin tuzlu su ile günde birkaç kez yıkanması da önerilmektedir.

Halk arasında dolama tedavisi için soğanın enfeksiyona uğramış bölgeye sarıldığı görülmektedir. Ancak, medikal yöntemlerle tedavisi gereken dolama, özellikle şeker hastalarında çok daha riskli sonuçlara yol açabilir. Normal şartlar altında 2 veya 3 gün zarfında iyileşme görülür. Bu süre zarfında iyileşme görülmediği takdirde ivedili olarak hekiminize tekrar gitmeniz tedavi sürecinin aksamaması ve daha ciddi sonuçların oluşmaması için önemlidir.
Kaynaklar:

https://patient.info

http://www.dermatonet.com/panaris.htm