Dünyanın En Yüksek Gökdelenleri

25.04.2017
• Nedir • Mekanlar • Ilginc
En yüksek gökdelen

Dünyanın en yüksek gökdelenleri sıralaması

Dünyanın en yüksek gökdelenleri sıralaması yeni binaların tamamlanmasıyla sürekli değişmektedir. 2017 yılı başı itibariyle en uzun 10 binadan 4 tanesi Çin’de ve birer tanesi ise Çin’e politik ve siyasi olarak bağları tartışmalı olan Taywan ve Hong Kong’ta yer alır.

En yüksek binalar listesi şu şekildedir:


1.Burç Halife

Birleşik Arap Emirliklerinin Dubai kentinde yer alan ve yapımı 6 yıl alan Burç Halife, tam 828 metredir. 2010 yılında tamamlanan binada 163 kat vardır.


2.Şanghay Kulesi

Çin Halk Cumkhuriyeti’nin Şanghay kentinde yer alan bina, 632 metre uzunluğunda ve 127 katlıdır. Dünyanın en hızlı asansörüne de sahip olan gökdelen inşa edilmiş en dayanıklı gökdelen olarak kabul edilmektedir. İç ve dış yüzeyleri transparan olan bina güneş ışığını azami ölçüde kullanırken, sahip olduğu sistemler sayesinde yağmur suyu toplayarak ısıtma ve soğutma amaçlı olarak bu suları kullanır.


3.Kraliyet Saat Kulesi Oteli

Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde yer alan 662 metre uzunluğundaki Kraliyet Saat Kulesi Oteli, dünyanın en büyük saatini de taşımaktadır. 43 metre genişliği ve 43 metrelik yüksekliği olan saat aynı zamanda dünyanın en büyük saati olma unvanını elinde bulunduruyor.


4.Ping An Uluslar arası Finans Merkezi

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Shenzhen şehrinde inşa edilen gökdelen, 2016 yılında tamamlanmıştır. Uzunluğu 599 metre olan bina, 115 katlıdır.


5.Lotte Dünya Kulesi

Dünyanın en uzun 5 inci gökdeleni olan Lotte Dünya Kulesi, Güney Kore’nin başkenti Seul’de bulunmaktadır. 2016 yılında tamamlanan bu bina 554 metre yüksekliğinde olup 123 katlıdır.


6.Bir Dünya Ticaret Merkezi

Amerika’da yaşanan trajik 11 Eylül Saldırıları sonrasında inşa edilen kompleksin en uzun gökdeleni olan bina, 2013 yılında tamamlanmıştır. 541 metre uzunluğundaki Bir Dünya Ticaret Merkezi, 1776 fittir. Görüldüğü gibi Amerika Birleşik Devletlerinin bağımsızlığını kazanmasına bir gönderme de yapılmaktadır.


7.CTF Finans Merkezi

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Guangzhou şehrinde bulunan ve dünyanın en uzun 7 nci binası olma özelliğini taşıyan CTF Finans Merkezi, 2016 yılında tamamlanmıştır. 111 katlı gökdelenin uzunluğu 530 metredir.


8.Taipei 101

Daha önceki adıyla Taipei Ticaret Merkezi olan ve Taywan’ın başkentinde yer alan bu gökdelenin uzunluğu 508 metredir. Taipei 101, Çince konuşulan ülke sayısını sembolize etmek için 8 blok şeklinde inşa edilmiştir.


9.Şanghay Dünya Ticaret Merkezi

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Şanghay şehrinde 2008 yılında inşa edilen gökdelen, 449 metre uzunluğunda olup 101 katlıdır.


10.Hong Kong Uluslararası Ticaret Merkezi

484 Metre uzunluğunda olan ve Dünyanın en uzun 10 uncu binası olan gökdelen, proje aşamasında Dünyanın en uzun binası olarak modellenmiştir. Ancak, Hong Kong yerel mevzuatına göre binaların şehri çevreleyen dağlardan daha uzun olamayacağı için, plan değiştirilmek zorunda kalmıştır.

Kaynak: wikipedia