Duoderm ile Ayak Siğili Nasıl Tedavi Edilir

09.06.2017
• Saglik


Duoderm ile Ayak Siğili Tedavisi

Siğile neden olan virüsün adı HPV (human papillomavirus) dir.
Siğil virüsü cildin üst katmanına yerleşir ve herhangi bir yara ve açık bulur ise yüksek ihtimal siğil ortaya çıkacaktır, iyi huyludur, tek sıkıntısı bazen acı vermesi ve görünüşü bozan bir kabartı oluşturmasıdır.Siğiller çeşitli büyüklerde ortaya çıkabilmektedir. Çok büyümüş ve yayılmış siğilleriniz varsa bunu doktor kontrolünde tedavi etmenizi öneririz. Ancak siğil tekil ve 1cm çapın altında ise benim kendim uyguladığım aşağıdaki yöntem size faydalı olacaktır.

Siğil üzerine para bandı yapıştırmak, muz kabuğu, sarımsak, sirke kullanamak gibi doğal yöntemlerle geçebilmektedir. Siğillerin doğal yöntemler ile geçebildiği söylense de ben ilaçlı tedaviyi tercih edenlerdenim. Bu nedenle bu yazımda uyguladığım ilaçlı tedavi yöntemini anlatacağım.

Aslında siğil resimdeki gibi siyah noktalar halinde kıl köklerine benzeyen çok sayı noktacıktan meydana gelir. Ancak ilk zamanlar da bu siyah noktalar görünmez. Bu virüsün son derece bulaşıcı olduğunu unutmamak gerekir.
Siğil ayak altında bulunuyorsa halılara çıplak ayak ile bastığımızda başkalarına bulaşmasını engellemek için tedavi süresince yara bandı ile üstünü kapatmakta fayda vardır.

Tedavi süresi siğilin büyüklüğüne ve kökün derinliğine bağlı olarak iki - üç hafta kadar sürebilmektedir.
Gerekli olanlar DUODERM solüsyon, VERRUTOL (isteğe bağlı) ve Madecossol merhemi.Deri ve deri üzerindeki bu siğiller sıcak su ile uzun süre temas ettiğinde bu suyu emerek yumuşarlar ve müdahale etmesi daha kolaylaşır.

- Öncelikle 20 dakika kadar siğilli bölgeyi sıcak su içinde bekletilecek.

- Deri ve siğil beyazlaşıp yumuşayacaktır. Bir güzel kağıt mendil ile kurulanıp sadece siğilli alana Duoderm isimli salisilik asit, laktik asit içerikli solüsyon sürülecek.
İster istemez deriye taşma olabilmektedir. Bunun için yara etrafına madecassol sürerseniz yaralanan kısımlar bir yandan iyileşmeye başlayacaktır.

- Her sabah siğil üzerine Verrutol sürülecek. Bu tedaviyi hızlandırmaktadır. Sadece duoderm ile de tedaviyi pekala tamamlayabilirsiniz.

- 4-5 gün sonra siğil virüsleri deri ile bütün bir tabaka oluşturup kolay soyulur hale gelecektir. Daha sonra steril cımbız, bisturi ile kavratılıp (ben bir kürdan tercih ediyorum) çok fazla derin ve kanamalı yara açmayacak şekilde ilk ölü tabaka hafifçe sökülüp atılacak.

Bunun sonucunda resmen meteor taşı düşmüş gibi derin ve geçici bir çukur oluşmakta ve altında ki siyah kökler daha rahat görünür hale gelmektedir. Bu işlem sonucunda acıma hissi oluşur ise Madecassol sürülüp tedaviye 2,3 gün ara verilip daha sonra tekrar aynı şekilde sıcak su ile asitli tedaviye devam edilecek.
Ta ki siyah kıl kökleri gibi görünen sert siğil köklerinden tamamen kurtulana kadar.

Siğillerden uzak bir yaşam sürmeniz temennisiyle acil şifalar dilerim...