Elektrik Tüketiminde Akıllı Sayaçlar: Üç Zamanlı Tarife, Puant Sistemi Gerçekten Kazançlı mı?

14.05.2017
• Ekonomi • Hayat • Devlet

Elektrik sayaçlarında akıllı sayaçlar çıktığından beridir, elektrik fiyatlaması konusunda karşımıza bir seçenek sunuldu. Üç zamanlı Tarife yada Puant Sistemi denilen tarife ile tek zamanlı tarife. Peki hangisi daha avantajlı?


Tabiki kimse size doğrudan şu tarife daha avantajlıdır diyemez, tüketim alışkanlıklarınıza göre değişir diyerek yuvarlak bir cevapla karşılaşırsınız.
Puant sistemi yada üç zamanlı tarife nedir? Günün 24 saati 3 farklı zaman dilimine ayrılmış. Bunlar gündüz saat 06:00 ile 17:00 arasını, puant saat 17:00 ile 22:00 arasını, gece ise saat 22:00 ile 06:00 arasını ifade eder. Her zaman diliminin tarife ücreti farklı belirlenmiştir. Elektiriğin en çok tüketildiği puant diliminde tarife ücreti en yüksek, en az tüketildiği gece diliminde ise en düşük olarak belirlenmiştir. Gündüz tarifesi ise tek zamanlı tarife ile arasında kuruşun 5’te 1’i kadar fark vardır, göstermelik bir indirim varmış gibi olsa da neredeyse aynı belirlenmiştir.


Elektrik faturanızı elinize aldığınızda tarifeniz ne olursa olsun akıllı sayaç kullanıyorsanız üç dönemde de tükettiğiniz miktarları Gündüz, Puant ve Gece olarak ayrı ayrı ölçüldüğünü görebilirsiniz. Hemen internetten bulacağınız tarife fiyatlarıyla üç zamanlı tarife ile tek zamanlı tarife arasındaki fiyat farkını kolayca hesaplayabilirsiniz.
Örnek olarak sizin için bir tablo hazırladık:


Tek Zamanlı

Gündüz

Puant

Gece

Saat Dilimleri

06:00 17:00

17:00 22:00

22:00 07:00

24 saat

11 saat

5 saat

8 saat

kr/kWh

kr/kWh

kr/kWh

kr/kWh

0,2210*

0,2196*

0,3889*

0,0973*

Aylık Tüketim Miktarları (kW)

150

75

45

30

%100

%50

%30

%20

33,15

16,47

17,50

2,92

33,15 TL.

36,89 TL.

*Tarife fiyatları Mayıs 2017'ye aittir.


Yukarıdaki tabloya göre bu hane elektriğinin %50’sini gündüz, %30’unu puant ve %20’sini gece tüketmektedir. Bu durumda tek zamanlı tarife ile 33,15 TL öderken üç zamanlı tarife ile 36,89 TL ödeyecektir. Bu durumda tek zamanlı tarife bu hane için daha avantajlıdır.


Bu tüketim miktarları tek zamanlı tarife kullanan bir hane olduğu için tüketim saatlerine dikkat etmediğinden üç zamanlı tarife üzerinden hesaplama avantajlı çıkmadı diyebilirsiniz. Ancak, üç zamanlı tarifenin bu ücretlendirme politikasıyla kesinlikle tüketici yanlısı olmadığını söyleyebiliriz. Elektrik firmalarının size bakın gece çok büyük indirimler sağlıyoruz tüketimlerinizi geceye kaydırırsanız büyük avantaj sağlarsınız gibi reklamları sizi yanıltmasın.


Üç zamanlı tarife bu haliyle kesinlikle üretici yanlısı bir sistemdir. Çamaşır makinemizi, bulaşık makinemizi, ütümüzü, fırınımızı saat 22:00’den sonra çalıştırırsak kesin faturamızda büyük bir indirim sağlayabiliriz diyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü elektriğin en pahalı olduğu puant diliminde mutlaka çalıştırmak zorunda olduğunuz cihazlarınız var. Televizyon, bilgisayar, aydınlatma eşyalarınız, buzdolabınız, derin dondurucunuz, varsa ısınma veya serinletme için klimanız gibi cihazlarınızı isteseniz de kullanmayı saat 22:00’den sonraya erteleyemezsiniz. Hatta bazı durumlarda saç kurutma makinenizi, elektrikli su ısıtıcınız gibi cihazlarınızı da bu saatlerde sıklıkla kullandığınızı göreceksiniz.
İşte saat 22:00’den sonraya ertelediğiniz bazı tüketimlerinizden kazandığınız tutarları puant diliminde çalıştırmak zorunda olduğunuz bu cihazlar yüzünden kaybedeceksiniz. Eğer doğru bir hesaplama yapamazsanız tasarruf etmeyi beklerken faturalarınızın kabardığını bile görebilirsiniz.


Bu cihazların bazılarını tekil olarak faturadaki durumlarını incelersek konu daha iyi anlaşılacaktır.


Günde 10 saat televizyonun açık kaldığını bunun 4 saati gündüz, 4 saati puant ve 2 saatinin de gece olduğunu düşünürsek; saatte ortalama 200 Watt tüketen televizyonumuz gündüz 17,57 kuruş, puantta 31,11 kuruş ve gece 3,89 kuruş olmak üzere günde 52,57 kuruş tüketir. Tek zamanlı tarifede ise 44,20 kuruş tüketir.


Çamaşır makineniz tek zamanlı tarifede ortalama saatte 800 Watt tükettiği düşünüldüğünde 2 saatte 35,36 kuruş tüketir, eğer makinenizi gece tarifesinde çalıştırırsanız 15,57 kuruş tüketirsiniz. Kazancınız 19,79 kuruş olacaktır. Haftada 2 kez makinenizi çalıştırırsanız kazancınız 39,58 kuruş olur, fakat televizyonunuzun yukarıdaki koşullarda her gün çalışmasından haftada kaybınız 58,59 kuruş olur.


Görüldüğü üzere çalışmasını erteleyebildiğiniz cihazlarınızın yanında erteleyemediklerinizi de dikkate alarak doğru bir hesaplama yapmanız size belki küçük miktarlarda kazançlar sağlayabilir fakat her zaman öngörülmeyen durumlar gelişebilir ve sizin 1 hafta boyunca dikkatli kullanımla sağladığınız kazancınızı beklenmedik bir misafirinizin gelmesiyle puant dilimde çalıştırmış olduğunuz fırınınız sıfırladığı gibi sizi kayba bile uğratabilir.


Üç zamanlı tarife fiyatları arasındaki farkları gördüğünüzde ilk bakışta kazançlı çıkacakmışsınız gibi bir izlenime kapılabilirsiniz fakat üç zamanlı tarifeye geçmeden önce mutlaka en az 2 veya 3 ay boyunca sanki üç zamanlı tarifeye geçmiş gibi tüketiminizi ayarladıktan sonra faturalarınızı elinize alıp dikkatlice hesapladıktan sonra kararınızı vermenizi öneririz. Tabi mevsimlere göre çalışmaya başlayan veya kapatılan cihazlarınız da olabilir bunları da dikkate alırsanız birkaç ay tasarruf edeyim derken toplamda kaybeden olmayın.