Esperanto Nedir?

04.05.2017
• Nedir • Kultur • Egitim
Esperanto

Esperanto’yu Kim Buldu?

Esperanto, 1887 yılında Yahudi asıllı Polonyalı tıp doktoru ve dil bilimci Ludovic Lazarus Zamenhof tarafından yaratılmış yapay bir dildir. Zamenhof, Esperanto’nun gramer kuralları “Fundamento de Esperanto (Esperanto'nun Esasları) ” adlı kitabında açıklamıştır.


Amacı Nedir?

130 Yıldır yaşayan ve uluslararası bir dil olan Esperanto, insanların zorlanmadan öğrenebilmesi ve dünyada herkesin birbiri ile iletişim kurabilmesi amacıyla geliştirilmiştir. Ludovic Lazarus Zamenhof , insanların coğrafi koşullardan ziyade, kültürel kimlikleri ve konuştukları dillerin farklılığı nedeniyle iletişimsizlik problemi yaşadıkları ve aralarına yapay bariyerler ördüklerini düşünmekteydi. Dolayısıyla, Esperanto’nun amacı hiçbir dilin yerine geçmek değil; ikinci bir dil olarak öğrenilerek iletişimi kolaylaştırmaktır.


Alfabe ve Sayılar

28 Harfli Esperanto Alfabesi şu şekildedir (Harflerin okunuşları İngilizce’ye oldukça yakındır) : A, B, C, Ĉ, D, E, F, G, Ĝ, H, Ĥ, I, J, Ĵ, K, L, M, N, O, P, R, S, Ŝ, T, U, Ŭ, V, Z.


Sayılar ise şu şekildedir: 1 unu, 2 du, 3 tri, 4 kvar, 5 kvin, 6 ses, 7 sep, 8 ok, 9 naŭ, 10 dek.


Esperanto Unutuldu mu?

Esperanto, 16 temel kural dayanan ve diğer dillerden çok daha kolay öğrenilebilmesi için gramer istisnaları olmayacak şekilde dizayn edilmiştir. Ekim 1966 tarihinde, Birleşik Arap Emirlikleri Esperanto dilinin Birleşmiş Milletler tarafından desteklenerek dil ve iletişim sorunların çözülmesi için bir başvuru yapmış ve söz konusu dilekçe 71 milyondan fazla kişini üye olduğu 3,843 organizasyon tarafından imzalanmıştır. Bugün, Esperanto, Birleşmiş Milletlerde kendi ofis ve çalışanlarına sahiptir.

Her ne kadar yaygın şekilde konuşulmuyor olsa da günümüzde, Esperanto dilini bilen milyonlarca kişi bulunmakta ve bu dilde yayımlanmış binlerce kitap, milyonlarca internet sitesi ve yüzlerce süreli yayın vardır.


Esperanto Dilini Öğrenmek İçin Kaynaklar

1.David Richardson, Esperanto: Learning and Using the International Language (Esperanto: Uluslar arası Dili Öğrenme ve Kullanma) , 2004, ISBN: 0939785064, 368 sayfa


2.Montagu Butler, Step-by-Step in Esperanto (Aşama Aşama Esperanto) , 1991, ISBN: 0939785013, 281 sayfa


3.Peter Benson, Comprehensive English-Esperanto Dictionary (Kapsamlı İngilizce-Esperanto Sözlük) , 1995, ISBN: 0939785021, 607 sayfa


Yüzlerce benzeri kitap, CD ve benzeri yayın için http://www.esperanto-usa.org/retbutiko/ adresini ziyaret edebilirsiniz.


Ayrıca İngilizce bilenler Aşağıdaki video ve devamı kliplerden Esperanto öğrenebilir:Havu bonan tagon. İyi günler .