Avustralya Kıtasının En Büyük Gölü Hangisidir?

10.05.2017
• Nedir • Cografya
Eyre Gölü

Gölün Coğrafi Konumu ve Boyutları

Eyre Gölü (Lake Eyre) , Avustralya Kıtasının en büyük gölüdür. Toplam alanı 9500 km2 olan Eyre Gölü’nün, deniz seviyesinden yüksekliği -9’dur. Eyre Gölü, deniz seviyesinden en düşük noktasında -15 m’de yer alır ve bu özelliğiyle de kıtanın rakımı en düşük noktası olarak kayıtlara geçer. Ortalama derinliği 1,5 olan göl, tamamen dolduğu zaman kıtanın en büyük gölüdür.

Eyre Gölü, Avustralya Kıtasının güney bölümünde ve Adelaide Eyaletinin 600 km kuzey doğusunda yer alır. Eyre Gölü, Güney Eyre ve Kuzey Eyre olmak üzere iki parçadan oluşur ve bu iki ana parça 15 km uzunluğundaki Goyder Kanalı ile birleşir. Maksimum uzunluğu 144 km ve genişliği de 77 km olarak ölçülmüştür. Göl, çöl bölgesinde bulunduğu için aşırı buharlaşma nedeniyle nadiren tam olarak dolmaktadır.

Eyre Gölü, tuzlu bir göldür.

Bağlantılı Nehirler

Eyre Gölü havzası oldukça geniştir ve irili ufaklı nehirlerle beslenir. Ancak, nehirler göle ulaşmadan kurudukları için suları ile Eyre Gölü’nü besleyemezler. Ancak, gölün tamamına yakını sular ile kaplanacak olursa nehirler ile gölün birleşmesi mümkün olmaktadır. Tarihi kayıtlara göre son yüzyılda sadece 1950, 1974 ve 1984 yıllarında Eyre Gölü tam olarak dolmuştur.

Ekonomik Değer ve Diğer Bilgiler

Eyre Gölü, 2012 yılı itibariyle sadece yüzde 5 doluluğa sahiptir. Gölün kalan kısmı ise yer yer 46 cm’ye ulaşan tuz tabaka ile kaplıdır. Eyre Gölü’nde tespit edilmiş 27 civarında balık ve canlı türü bulunur.

Etrafında ise yerleşim yeri bulunmamaktadır.

Tuz yüzeyi, zaman zaman ilginç denemelere sahne olmuştur. 1964 yılında kara üzerinde hız rekoru denemesi yapılmış ve Eyre tuzları üzerinde Bluebird II ile 644 km hıza ulaşılmıştır.

Göl ilk kez 1840’lı yıllarda Britanyalı kaşif ve koloni görevlisi Edward John Eyre tarafından tespit edilmiş ve bu nedenle göle adı verilmiştir.

Eyre Gölü’nün belirli bölümleri, tamamen pembe bir renge bürünerek fotoğrafçıların ilgisini çeker.


Kaynak:

https://www.britannica.com/place/Lake-Eyre

www.wikipedia.org

http://traveloutbackaustralia.com/lake-eyre-facts.html/